IPPP1/443-620/10-4/AP

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 3 września 2010 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP1/443-620/10-4/AP

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 8 czerwca 2010 r. (data wpływu 17 czerwca 2010 r.), uzupełnionym na wezwanie tut. Organu z dnia 29 lipca 2010 r. (doręczone 4 sierpnia 2010 r.) pismem z dnia 10 sierpnia 2010 r. (data wpływu 16 sierpnia 2010 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego wykazanego na fakturach VAT dokumentujących zakup usług związanych z podwyższeniem kapitału zakładowego w drodze emisji akcji - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 czerwca 2010 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego wykazanego na fakturach VAT dokumentujących zakup usług związanych z podwyższeniem kapitału zakładowego w drodze emisji akcji.

Przedmiotowy wniosek uzupełniony został na wezwanie tut. Organu z dnia 29 lipca 2010 r. nr IPPP1/443-620/10-2/AP pismem z dnia 10 sierpnia 2010 r. (data wpływu 16 sierpnia 2010 r.).

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka jest podmiotem prawa handlowego (działającym w formie spółki akcyjnej) prowadzącym działalność jako operator multipleksów (nowoczesnych kin) w Polsce.

W związku z rozwojem działalności gospodarczej, Spółka rozważa podwyższenie kapitału zakładowego poprzez przeprowadzenie publicznej emisji akcji (tekst jedn.: wprowadzenie akcji do obrotu na Giełdzie Papierów Wartościowych). W związku z rozważaną emisją akcji, Spółka poniesie wydatki, w szczególności związane z badaniem Spółki, audytami, przygotowaniem i emisją prospektów, opłatami administracyjnymi na rzecz giełdy, pośrednictwem inwestycyjnym, itp.

Z wstępnej analizy przeprowadzonej przez Spółkę, wynika iż emisja akcji pociąga za sobą poniesienie następujących wydatków:

* obsługa prawna związana z przygotowaniem prospektu i procedurą jego zatwierdzenia przez Komisję Nadzoru Finansowego;

* usługi doradcze i konsultacje związane z przygotowaniem i zredagowaniem informacji zamieszczonych w prospekcie;

* usługi finansowe związane z przekształceniem sprawozdań finansowych na wzór umieszczony w prospekcie;

* usługi pośrednictwa w obrocie papierami wartościowymi na Giełdzie Papierów Wartościowych świadczone przez brokera;

* badanie sytuacji prawnej i finansowej Spółki oraz stosowne opinie i raporty biegłych;

* reklama publiczna związana z emisją ale mająca charakter wizerunkowy (tzn. utrwalająca świadomość marki, nie związana bezpośrednio z promowaniem oferty publicznej), materiały, zdjęcia i oprawa graficzna (prawa autorskie), naświetlania, druk plakatów, etc.;

* wydatki administracyjne niezbędne do zatwierdzenia i upublicznienia prospektu oraz koszty wymaganych ogłoszeń;

* skład treści prospektu oraz przygotowanie jego oprawy graficznej;

* przygotowanie multimedialnych prezentacji promujących ofertę publiczną.

Ponadto, z emisją akcji mogą wiązać się również koszty dodatkowe, w tym:

* usługi doradcze związane z przygotowaniem materiałów prezentacyjnych, tzw. teasera (dokument opisujący Spółkę, jej branżę, działalność, sytuację finansową i perspektywy rozwoju);

* weryfikacja budżetu Spółki oraz przygotowanie prognozy finansowej Spółki na najbliższe lata wraz ze szczegółowymi założeniami do tej prognozy na potrzeby stworzenia tzw. business modelu;

* usługi prezentacji Spółki potencjalnym inwestorom, usługi zgromadzenia i przekazania potrzebnych danych (data room), koordynacji badania Spółki przez potencjalnych inwestorów w ramach projektów "due dilligence" oraz zapewnienia poufności udostępnianych danych;

* negocjacje warunków transakcji z poszczególnymi inwestorami.

Spółka będzie również zobowiązana do poniesienia wydatków związanych z drukowaniem i publikacją samego prospektu, opłatami za wprowadzenie akcji do obrotu publicznego i giełdowego (opłaty na rzecz Komisji Papierów Wartościowych oraz Giełdy Papierów Wartościowych).

Spółka zamierza ponosić powyższe wydatki w oparciu o zasady określone w umowach podpisanych z podmiotami specjalistycznymi w poszczególnych zakresach. Po wykonaniu przez nich usług zostaną wystawione na Spółkę faktury VAT.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Mając na uwadze przedstawiony powyżej stan faktyczny Wnioskodawca wnosi o potwierdzenie, że Spółka będzie miała prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego wykazanego na fakturach VAT dokumentujących zakup powyższych usług.

Zdaniem Wnioskodawcy

Zgodnie z przepisami art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.; dalej: "Ustawa o VAT"), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Biorąc pod uwagę, iż celem emisji akcji jest pozyskanie środków na finansowanie działalności gospodarczej, która co do zasady obejmuje czynności opodatkowane podatkiem należnym, zdaniem Spółki przysługuje jej prawo do odliczenia kwot podatku naliczonego związanego z wydatkami poniesionymi na podwyższenie kapitału zakładowego w drodze emisji akcji.

Stanowisko Spółki znajduje potwierdzenie w wyroku Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (dalej: "ETS") z dnia 13 marca 2008 r. sygn. akt C-437/06 wydanego w sprawie Securenta Göttinger lmmobilienanlagen und Vermögensmanagement AG przeciwko Finanzamt Göttingen. W szczególności, ETS potwierdził, iż przedsiębiorca ma prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z zakupów dokonanych na potrzeby emisji akcji lub czynności o podobnym charakterze, pod warunkiem, że kapitał uzyskany w ten sposób będzie wykorzystany przez podatnika na cele jego działalności gospodarczej opodatkowanej VAT (mimo, że sama czynności emisji akcji nie podlega opodatkowaniu VAT).

Podobnie, polskie sądy administracyjne w swoich wyrokach przyznają podatnikom prawo do odliczania podatku naliczonego od wydatków związanych z emisją akcji. Przykładowo, Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 27 kwietnia 2010 r. (sygn. akt, I FSK 641/09) orzekł, iż obsługa emisji akcji na Giełdzie Papierów Wartościowych powodująca zwiększenie kapitału zakładowego spółki ma związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, zatem VAT naliczony na poniesionych w związku z obsługą emisji akcji wydatkach podlega odliczeniu.

Również WSA w Warszawie w wyroku z dnia 29 sierpnia 2008 r. (Sygn. III SA/Wa 984/08) wskazał, iż wydatki na podwyższenie kapitału zakładowego poprzez emisję akcji, której celem jest zdobycie środków na finansowanie działalności gospodarczej podatnika, pozostają w związku z czynnościami opodatkowanymi, a zatem podatnikowi przysługuje prawo odliczenia VAT związanego z powyższymi wydatkami.

Ten sam Sąd w wyroku z dnia 2 czerwca 2008 r. (Sygn. III SA/Wa 269/08) zaznaczył, iż:

I.

z prawa odliczenia naliczonego podatku VAT można skorzystać wyłącznie w stosunku do wydatków, które są związane z wykonywaniem czynności opodatkowanych VAT,

II.

podwyższenie kapitału zakładowego poprzez emisję akcji jest związane z całokształtem działalności podatnika,

III.

jeżeli podatnik prowadzi działalność gospodarczą podlegającą opodatkowaniu VAT, podatek naliczony od wydatków poniesionych w związku z emisją akcji będzie objęty prawem do odliczenia.

Biorąc pod uwagę powyższe, zdaniem Spółki, ma ona prawo w oparciu o art. 86 ust. 1 ustawy o VAT do obniżenia podatku VAT należnego o kwoty podatku VAT naliczonego wykazanego na fakturach zakupu dokumentujących wydatki poniesione w związku z emisją akcji.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) - zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Zakres tych czynności zdefiniowany został odpowiednio w art. 7 oraz art. 8 ustawy o VAT. I tak, stosownie do art. 7 ust. 1 ww. ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Przez towary - stosownie do art. 2 pkt 6 ustawy - rozumie się przez to rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Natomiast na mocy art. 8 ust. 1 ww. ustawy o VAT, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

1.

przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;

2.

zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;

3.

świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Mając na uwadze powyższe przepisy należy stwierdzić, iż emisja akcji nie znajduje się w zakresie przedmiotowym ustawy o podatku od towarów i usług, nie jest bowiem dostawą towarów, o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy, ani też świadczeniem usług w rozumieniu art. 8 ust. 1 tej ustawy. Emisja akcji jest więc zdarzeniem gospodarczym, które nie jest objęte zakresem przedmiotowym opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Z powyższego wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tj. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi. Przedstawiona powyżej zasad wyłącza zatem możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego związanego z nabyciem towarów i usług, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku bądź niepodlegających opodatkowaniu.

Z opisanej w złożonym wniosku sytuacji wynika, iż Spółka jest podmiotem prawa handlowego prowadzącym działalność jako operator nowoczesnych kin w Polsce. W związku z rozwojem działalności gospodarczej, Wnioskodawca rozważa podwyższenie kapitału zakładowego poprzez przeprowadzenie publicznej emisji akcji. W związku z rozważaną emisją akcji, Spółka poniesie wydatki, w szczególności związane z badaniem Spółki, audytami, przygotowaniem i emisją prospektów, opłatami administracyjnymi na rzecz giełdy, pośrednictwem inwestycyjnym, itp.

Dla określenia, czy Wnioskodawcy przysługuje prawo do odliczenia podatku wynikającego z wydatków poniesionych na nabycie towarów czy usług w celu podwyższenia kapitału zakładowego - w drodze emisji akcji, niezwykle istotny jest charakter związku występującego pomiędzy zakupami, a prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą. Związek ten może mieć charakter bezpośredni (np. zakup materiałów do wytworzenia produktu podlegającego odsprzedaży) lub pośredni (koszty ogólne). Wnioskodawca stwierdza, iż " (...) celem emisji akcji jest pozyskanie środków na finansowanie działalności gospodarczej, która co do zasady obejmuje czynności opodatkowane podatkiem należnym (...)". Oznacza to, że poniesione przez Spółkę wydatki - w sposób pośredni - wpłyną na Jej przyszłe przychody. Wobec czego przedstawione we wniosku wydatki należy zakwalifikować do ogólnych wydatków dotyczących działalności gospodarczej.

Zdaniem tut. Organu, w rozpatrywanym przypadku zachodzi bezpośredni związek między poniesionymi przez Spółkę wydatkami, a czynnością niepodlegającą ustawie o VAT, jaką jest emisja akcji. W przedmiotowej sprawie emisja akcji realizowana jest w celu pozyskania środków niezbędnych do finansowania prowadzonej działalności. Zatem, w tej sytuacji stwierdzić należy, iż emisja akcji ma związek z wykonywanymi czynnościami podlegającymi opodatkowaniu.

Reasumując, odniesienie przedstawionego zdarzenia przyszłego do powołanych powyżej przepisów prowadzi do wniosku, iż Wnioskodawcy będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących ponoszone wydatki związane z planowaną emisją akcji - w zakresie, w jakim działalność Spółki podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Mając powyższe na względzie, stanowisko Wnioskodawcy w zakresie przedstawionego zdarzenia przyszłego należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl