IPPP1-443-617/07-4/BS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 29 lutego 2008 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP1-443-617/07-4/BS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 30 listopada 2007 r. (data wpływu 5 grudnia 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie czynności niepodlegających opodatkowaniu - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 5 grudnia 2007 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie czynności niepodlegających opodatkowaniu.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka jest wiodącym dostawcą usług a.... oraz prowadzi działalność pomocniczą związaną z ubezpieczeniami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

W związku z powyższym Spółka zamierza kupić w leasingu finansowym pojazdy i następnie przekazać do używania swoim usługodawcom w ramach umowy o świadczenie usług na rzecz klientów Spółki. Te leasingowane pojazdy wraz z ubraniami roboczymi będą przekazywane usługodawcom razem z materiałami określonymi w art. 7 ust. 3 ustawy o VAT (takimi jak: długopisy, skoroszyty, kalendarzyki) w celu wykonywania usług określonych ww. umowie. Celem zawarcia umowy pomiędzy Spółką a usługodawcą jest przede wszystkim świadczenie usług na rzecz klientów Spółki a w dalszej kolejności prowadzenie usług reklamowych. Jednocześnie Wnioskodawca wskazuje, iż usługodawcy jako niezależne podmioty gospodarcze będą mogły wykonywać działalność gospodarczą przy użyciu przekazanych do używania pojazdów na rzecz swoich własnych klientów.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy czynności polegające na przekazaniu do używania zakupionego (leasingowanego) pojazdu na cele wykonania zawartej umowy o przedstawicielstwo w tym świadczenia usług z zakresu a.... oraz reklamy w związku z prowadzonym przez Spółkę przedsiębiorstwem nie podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT ponieważ są czynnościami o których mowa w art. 5 ust, 1 pkt 1 oraz art. 7.

Zdaniem wnioskodawcy zgodnie z art. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega:

1.

odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

2.

eksport towarów;

3.

import towarów;

4.

wewnątrzwspólnotową nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

5.

wewnątrzwspólnotową dostawa towarów.

Zgodnie z art. 7 ww. ustawy przez dostawę towarów rozumie się także przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z jego przedsiębiorstwem.

W przedmiotowej sytuacji przekazanie przez Wnioskodawcę samochodu do używania następuje w ramach umowy o przedstawicielstwo, która będzie podlegała opodatkowaniu na zasadach ogólnych. Spółka podkreśla, iż przekazanie pojazdu do używania stanowi istotny element umowy o przedstawicielstwo i jest niezbędne w celu wykonania usług assistance określonych w umowie, tym samym przekazanie pojazdu nie będzie podlegało odrębnemu opodatkowaniu. Wnioskodawca wskazuje również, iż przekazanie pojazdu do używania na czas określony nie jest dostawa towarów, gdyż nie oznacza prawa do dysponowania rzeczą jak właściciel.

Biorąc pod uwagę powyższe Spółka uznaje, iż przekazanie do używania zakupionego (leasingowanego) pojazdu na cele wykonania zawartej umowy o przedstawicielstwo w tym świadczenia usług z zakresu assistance oraz reklamy w związku z prowadzonym przez Spółkę przedsiębiorstwem nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, ponieważ nie jest to czynność podlegająca opodatkowaniu na podstawie ustawy o podatku od towarów i usług.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe, jednakże z uwagi na inne przepisy prawa podatkowego, niż powołane przez Wnioskodawcę.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) - zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega co do zasady odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W myśl art. 7 ust. 1 ww. ustawy o VAT, przez dostawę towarów, o której

mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się między innymi przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Natomiast według art. 8 ust. 1 ww. ustawy o VAT przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

Na mocy art. 8 ust. 2 ustawy o VAT opodatkowaniu podlega nieodpłatne świadczenie usług niebędące dostawą towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług, jeżeli nie są one związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami w całości lub w części, traktuje się jak odpłatne świadczenie usług.

Reasumując, nieodpłatne świadczenie usług jest zrównane z odpłatnym świadczeniem usług w momencie, gdy spełnione są łącznie dwa warunki:

1.

usługi nie są związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa,

2.

podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami w całości lub w części.

Z okoliczności przedstawionych we wniosku wynika, że Spółka zamierza kupić w leasingu finansowym pojazdy i następnie przekazać do używania swoim usługodawcom w ramach umowy o świadczenie usług na rzecz klientów Spółki oraz prowadzenia usług reklamowych. Przedmiotowe nieodpłatne świadczenie usług udostępnienia pojazdów do używania w ramach umowy o przedstawicielstwo będzie związane z prowadzonym przez Spółkę przedsiębiorstwem.

Z uwagi na to, iż przedmiotowe usługi będą związane z prowadzoną przez Wnioskodawcę działalnością gospodarczą, nie można kwalifikować ich jako odpłatne świadczenie usług, ponieważ nie został spełniony jeden z ww. warunków.

W związku z powyższym czynności nieodpłatnego świadczenia usług w postaci udostępnienia pojazdów do używania w ramach umowy o przedstawicielstwo, nie jest świadczeniem usług w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, nie będą więc podlegały opodatkowaniu tym podatkiem.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl