IPPP1/443-616/11-4/AW

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 16 maja 2011 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP1/443-616/11-4/AW

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Stowarzyszenia przedstawione we wniosku z dnia 6 kwietnia 2011 r. (data wpływu 11 kwietnia 2011 r.), uzupełnione pismem z dnia 29 kwietnia 2011 r. (data wpływu 4 maja 2011 r.) nadesłanym w odpowiedzi na wezwanie z dnia 26 kwietnia 2011 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 kwietnia 2011 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego.

Przedmiotowy wniosek został uzupełniony pismem z dnia 29 kwietnia 2011 r. (data wpływu 4 maja 2011 r.) nadesłanym w odpowiedzi na wezwanie z dnia 26 kwietnia 2011 r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Stowarzyszenie działa jako stowarzyszenie wpisane do rejestru stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji i publicznych zakładów opieki zdrowotnej dnia 14 listopada 2008 r. przez Sąd Rejonowy Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego.

Stowarzyszenie otrzymało dotację na realizację operacji mającej na celu wyposażenie świetlicy środowiskowej "X", koszt tej operacji będzie sfinansowany ze środków otrzymanych na podstawie rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 8 lipca 2008 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznania oraz wypłaty pomocy finansowej w ramach działania "wdrażanie lokalnych strategii rozwoju" objętego programem rozwoju obszarów wiejskich na lata 2007- 2013 (Dz. U. Nr 138, poz. 868 z poz. zm.).

Stowarzyszenie nie prowadzi działalności gospodarczej, nie jest płatnikiem podatku od towarów i usług, w ramach operacji nie będzie prowadzona sprzedaż. Dotacja na tą operację zostanie przekazana stowarzyszeniu po jej zrealizowaniu, na zasadzie refundacji kosztów na podstawie wniosku beneficjenta o płatność.

W zakres realizacji operacji polegającej na wyposażeniu świetlicy środowiskowej "X", którą stowarzyszenie prowadzi od marca 2009 r. w Ł. (gmina K.) dzięki otrzymaniu dofinansowania z Powiatu i Urzędu Gminy, wchodzą następujące elementy:

1.

zakup pieca do wypalania gliny - koszt 4.277 zł;

2.

zakup programatora do ww. pieca - koszt 1.360 zł;

3.

zestaw niezbędnych narzędzi do zajęć z ceramiki:

a.

zestaw cyklin - koszt 52 zł;

b.

zestaw szpatułek drewnianych - koszt 180 zł;

c.

zestaw oczek do wyciągania gliny - koszt 72 zł;

d.

zestaw narzędzi do robienia dziur - koszt 48 zł;

e.

zestaw noży do cięcia gliny - koszt 80 zł;

f.

cyrkle drewniane 3 szt. - koszt 33 zł;

g.

zestaw narzędzi precyzyjnych - koszt 96 zł;

h.

struny do cięcia gliny 10 szt. - koszt 65 zł;

i.

zestaw gąbek do odsączania gliny - koszt 40 zł;

j.

masa ceramiczna rzeźbiarska (10 kg) 5 szt. - koszt 125 zł;

k.

masa ceramiczna mix jasna (6kg) 10 szt. - koszt 150 zł;

l.

masa ceramiczna czerwona Geolmin (10 kg) 5 szt. - koszt 100 zł;

m.

masa ceramiczna czarna Witgert nr 12 (10 kg) 5 szt. - koszt 124 zł;

4.

tablica suchościeralna - koszt 1.000 zł;

5.

grill węglowy ogrodowy 2 szt. - koszt 1.050 zł.

Ww. elementy będą służyły świetlicy do wzbogacenia oferty zajęć o zajęcia rękodzielnicze z ceramiki.

Całkowity koszt operacji wynosi 8.852 zł. Ww. Wydatki objęte są podatkiem od towarów i usług (VAT = 22% ponieważ wniosek o dofinansowanie tej operacji został złożony w ubiegłym roku, kiedy obowiązywała stawka VAT 22%). Jednak zakupione towary i usługi nie będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy stowarzyszeniu przy realizacji ww. operacji dofinansowanej ze środków europejskiego funduszu rolnego na rzecz rozwoju obszarów wiejskich oraz ze środków budżetu państwa w ramach programu rozwoju obszarów wiejskich na lata 2007-2013 przysługuje prawo do odliczenia i zwrotu naliczonego podatku VAT poniesionego w związku z realizacją operacji polegającej na wyposażeniu świetlicy środowiskowej "X".

Zdaniem Wnioskodawcy:

Zdaniem stowarzyszenia zwrot podatku VAT nie będzie przysługiwał ponieważ nie jest podatnikiem VAT w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.). Ponadto zgodnie z art. 86 ust. 1 ww. ustawy obniżenie kwoty podatku lub zwrot różnicy podatku należnego uzależnione są od zakresu, w jakim nabywane towary i usługi związane są ze sprzedażą opodatkowaną.

W sprawie będącej przedmiotem niniejszego wniosku związek ze sprzedażą opodatkowaną nie będzie istniał.

Podatek VAT naliczony będzie kosztem kwalifikowalnym na podstawie par. 4 ust. 3 pkt 1 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 8 lipca 2008 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania oraz wypłaty pomocy finansowej w ramach działania "wdrażanie lokalnych strategii rozwoju" objętego programem Rozwoju obszarów wiejskich na lata 2007-2013.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Stosownie do art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z czynnościami opodatkowanymi.

Przedstawiona wyżej zasada wyklucza więc możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających temu podatkowi.

Zgodnie z art. 87 ust. 1 ustawy, w przypadku gdy kwota podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2, jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy.

Z przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca realizuje operację polegającą na wyposażeniu świetlicy środowiskowej "X" w celu wzbogacenia oferty zajęć o zajęcia rękodzielnicze z ceramiki. Stowarzyszenie nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług. Wnioskodawca wskazał również, że po zrealizowaniu operacja nie będzie związana ze sprzedażą opodatkowaną.

Reasumując przedstawiony we wniosku opis stanu faktycznego oraz w oparciu o powołane przepisy prawa należy uznać, iż Wnioskodawcy nie przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących nabycie towarów i usług związanych z realizacją przedmiotowego projektu, z uwagi na brak związku poniesionych wydatków z czynnościami opodatkowanymi. Ponadto należy uznać, iż Wnioskodawca nie ma prawa do otrzymania z tego tytułu zwrotu różnicy podatku, o którym mowa w art. 87 ust. 1 ustawy o VAT.

Mając na uwadze powyższe należało uznać stanowisko Wnioskodawcy za prawidłowe

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl