IPPP1/443-606/09-2/AP - Opodatkowanie podatkiem od towarów i usług premii pieniężnej w postaci bonów otrzymanych przez spółkę.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 27 sierpnia 2009 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP1/443-606/09-2/AP Opodatkowanie podatkiem od towarów i usług premii pieniężnej w postaci bonów otrzymanych przez spółkę.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 15 czerwca 2009 r. (data wpływu 22 czerwca 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT otrzymanych bonów towarowych - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 czerwca 2009 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT otrzymanych bonów towarowych.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, prowadzącym działalność gospodarczą o charakterze: sprzedaż detaliczna niewyspecjalizowana, pozostała sprzedaż hurtowa. Spółka w ramach prowadzonej działalności gospodarczej dokonuje zakupu towarów m.in. w X. Po zakończonym miesiącu, w przypadku gdy w danym miesiącu wartość zakupów osiąga ustalone uprzednio minimum, "X" wydaje Spółce bony towarowe. Otrzymaną nagrodę dla celów podatku dochodowego Wnioskodawca ewidencjonuje po stronie przychodów dowodem wewnętrznym, natomiast nie nalicza i nie odprowadza od uzyskanej premii pieniężnej podatku od towarów i usług.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy otrzymane od X bony towarowe należy opodatkować podatkiem od towarów i usług...

Zdaniem Wnioskodawcy obowiązek opodatkowania podatkiem od towarów i usług otrzymanych bonów nie występuje, gdyż otrzymana premia nie ma wpływu na obniżenie cen nabywanych towarów, nie odnosi się do konkretnej transakcji lub towaru, lecz stanowi ona nagrodę za dobrą współpracę miedzy Wnioskodawcą a X.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) - zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:

1.

odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

2.

eksport towarów;

3.

import towarów;

4.

wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

5.

wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Przy czym czynności określone w ust. 1 podlegają opodatkowaniu niezależnie od tego, czy zostały wykonane z zachowaniem warunków oraz form określonych przepisami prawa (art. 5 ust. 2 ustawy o VAT).

Zgodnie z art. 7 ust. 1 przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Natomiast świadczeniem usług jest każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (art. 8 ust. 1 ustawy o VAT).

Pojęcie towaru zdefiniowane zostało w art. 2 pkt 6 cyt. ustawy, zgodnie z którym pod pojęciem tym mieszczą się: rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Zgodnie z definicją zawartą w Słowniku Języka Polskiego (http://sjp.pwn.pl) bon to dowód uprawniający do otrzymania w oznaczonym terminie pewnych towarów, sumy pieniędzy lub usług. Bon towarowy stanowi natomiast rodzaj dokumentu uprawniającego do otrzymania w określonym terminie pewnych towarów, sumy pieniędzy lub korzystania z usług. Bon nie jest zatem towarem a jedynie dokumentem uprawniającym jego okaziciela do otrzymania towaru lub usługi o wartości określonej w bonie. Nie jest środkiem pieniężnym, zatem nie może być traktowany jako wynagrodzenie o charakterze motywacyjnym (premia). W chwili dokonywania zakupów w wysokości gwarantującej otrzymanie bonu, nabywca (Wnioskodawca) jest zobowiązany do zapłaty całej ceny za kupowany towar. Natomiast wynikające z otrzymanego bonu ww. uprawnienie niekoniecznie musi zostać przez nabywcę w przyszłości zrealizowane. Otrzymanie bonu nie powoduje zatem, iż po stronie podatnika następuje jakiekolwiek przysporzenie. Otrzymanie bonu towarowego nie powoduje u obdarowanego powstania obowiązku podatkowego w zakresie podatku VAT z tytułu świadczenia usługi polegającej na osiągnięciu określonego poziomu zakupów. Tym samym faktu otrzymania przedmiotowego bonu nie należy dokumentować fakturą, gdyż pozostaje on poza zakresem przedmiotowym ustawy o VAT.

Dopiero bowiem realizacja bonu, czyli faktyczne nabycie towaru lub usługi, skutkuje powstaniem obowiązku podatkowego u sprzedawcy (emitenta bonu) z tytułu dokonanej przez niego dostawy towaru lub świadczenia usługi na rzecz nabywcy.

Reasumując, analiza powołanych przepisów w konfrontacji z przedstawionym we wniosku stanem faktycznym prowadzi do wniosku, iż otrzymanie bonu towarowego nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Nie można jednak zgodzić się z uzasadnieniem Wnioskodawcy, iż " (...) obowiązek opodatkowania podatkiem od towarów i usług otrzymanych bonów nie występuje, gdyż otrzymana premia nie ma wpływu na obniżenie cen nabywanych towarów, nie odnosi się do konkretnej transakcji lub towaru, lecz stanowi ona nagrodę za dobrą współpracę miedzy Wnioskodawcą a X", bowiem - jak wykazano powyżej - w przedmiotowej sprawie nie mamy do czynienia z premią pieniężną, lecz z bonami towarowymi.

Jednocześnie należy wskazać, że zgadzając się ze stanowiskiem Wnioskodawcy co do braku obowiązku opodatkowania podatkiem od towarów i usług otrzymanych bonów towarowych, ze względu na podanie błędnego uzasadnienia, stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie, ul. Marii Curie-Skłodowskiej 40, 20-029 Lublin, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl