IPPP1-443-60/08-4/MP

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 28 lutego 2008 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP1-443-60/08-4/MP

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana...................., przedstawione we wniosku z dnia 14 stycznia 2008 r. (data wpływu 14 stycznia 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 stycznia 2008 r. został złożony ww. wniosek (uzupełniony w dniu 16 lutego 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, jest podatnikiem podatku od towarów i usług. W listopadzie i grudniu ub. roku wystawił faktury VAT za prace konserwatorskie przy zabytkowych organach piszczałkowych diecezji P. Prace te były prowadzone za pozwoleniem i pod nadzorem Rejonowego Konserwatora Zabytków w P. Instrumenty, którymi zajmował się wnioskodawca są wpisane do indywidualnego rejestru zabytków.

Wykonane prace miały charakter konserwatorsko - rekonstrukcyjny tzn. miały przywrócić sprawność mechaniczno - brzmieniową bez zbędnego ingerowania w substancję rękodzieła artystycznego ww. instrumentów.

Świadczone przez Wnioskodawcę usługi rekonstrukcyjno - konserwatorskie zabytkowych organów, polegające na przywróceniu sprawności mechanicznej i brzmieniowej oraz powstrzymaniu przed postępującą destrukcją instrumentu przez czynniki biologiczne sklasyfikowane zostały przez Ośrodek Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi w grupowaniu PKWiU 36.30.92-00.00 "usługi napraw i konserwacji instrumentów muzycznych".

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

* jaką stawką podatku VAT należy opodatkować wykonane prace konserwatorskie przy zabytkowych organach piszczałkowych.

Wnioskodawca uważa, iż zgodnie z ustawą z dnia 11 marca 2004 r. (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535) załącznik nr 3 poz. 125 stawka podatku VAT powinna wynosić 7%.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Stosownie do art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 8 ust. 1 cytowanej ustawy przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ustawy. Natomiast zgodnie z art. 8 ust. 3 ustawy o VAT usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie odrębnych przepisów o statystyce publicznej są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych i usług turystyki, o których mowa w art. 119.

Zgodnie z art. 41 ust. 1 ww. ustawy, stawka podatku wynosi 22% z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Z przedstawionego przez Wnioskodawcę stanu faktycznego wynika, iż świadczy on usługi rekonstrukcyjno - konserwatorskie zabytkowych organów polegające na przywróceniu sprawności mechanicznej i brzmieniowej bez ingerowania w substancję rękodzieła artystycznego instrumentów. Przedmiotowe usługi sklasyfikowane zostały przez Ośrodek Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi jako " usługi napraw i konserwacji instrumentów muzycznych" mieszczące się w grupowaniu 36.30.92-00.00.

Usługi opisane powyżej nie mieszczą się w katalogu zwolnień od podatku od towarów i usług, nie są również objęte preferencyjną (7%) stawką podatku od towarów i usług, o której mowa w art. 41 ust. 2 ww. ustawy. Usługi te podlegać będą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawki 22%.

Wskazana przez Wnioskodawcę poz. 125 załącznika nr 3 do ustawy o podatku od towarów i usług dotyczy opodatkowania 7% stawką podatku dostawy instrumentów muzycznych sklasyfikowanych pod symbolem PKWiU 36.30.12-39.

Jednocześnie podkreślić należy, że w sprawach klasyfikacji wyrobów i usług, zasadą jest, że zainteresowany podmiot sam klasyfikuje prowadzoną działalność, swoje produkty (wyroby i usługi) wg zasad określonych w poszczególnych klasyfikacjach i nomenklaturach. Organy podatkowe nie są uprawnione do dokonywania ww. klasyfikacji.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedmiotowym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl