IPPP1-443-567/08-2/RK - Czy od sprzedaży nieruchomości na licytacji publicznej powinien zostać obliczony i odprowadzony podatek od towarów i usług?

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 9 kwietnia 2008 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP1-443-567/08-2/RK Czy od sprzedaży nieruchomości na licytacji publicznej powinien zostać obliczony i odprowadzony podatek od towarów i usług?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Strony, przedstawione we wniosku z dnia 5 lutego 2008 r. (data wpływu 25 marca 2008 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania, w wyniku prowadzonej licytacji publicznej, dostawy nieruchomości niezabudowanej, dłużnika - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 marca 2008 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania, w wyniku prowadzonej licytacji publicznej, dostawy nieruchomości niezabudowanej, dłużnika.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Komornik Sądowy, przy Sądzie Rejonowym, dokonała sprzedaży na licytacji publicznej nieruchomości stanowiącej: nieruchomość gruntową niezabudowaną, zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego wschodniej części gminy, zatwierdzona uchwałą Rady Gminy z dnia 25 marca 2000 r. Przedmiotowa nieruchomość znajduje się na terenie rolnym bez prawa do zabudowy, brak jest również zabudowy siedliskowej, teren stanowi obszar chronionego krajobrazu, gdzie może przemieszczać się zwierzyna leśna. Nieruchomość niezwiązana jest z działalnością gospodarczą dłużnika w tym działalnością rolniczą. Nieruchomość należy do dłużnika, zam. w W. Dla nieruchomości prowadzona jest księga wieczysta. Według oceny organu egzekucyjnego Komornik Sądowy nie jest płatnikiem podatku od towarów i usług, przy sprzedaży nieruchomości w drodze licytacji.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy od dokonanej sprzedaży na licytacji publicznej ww. nieruchomości, winien zostać obliczony i odprowadzony podatek od towarów i usług?

Zdaniem Wnioskodawcy, z dotychczasowego orzecznictwa Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego oraz przedstawionej przez Sędziego Wizytatora do spraw egzekucyjnych opinii wynika, iż nie jest możliwe w obowiązującym stanie prawnym ustalenie i odprowadzenie przez Komornika Sądowego podatku od towarów i usług od sprzedanych w drodze egzekucji nieruchomości.

W ocenie Wnioskodawcy, nie jest on płatnikiem podatku VAT od czynności dostarczenia w drodze licytacji nieruchomości.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 53, poz. 535 z późn. zm.) - zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. W myśl natomiast ust. 2 ww. artykułu działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

W myśl art. 18 ustawy, organy egzekucyjne określone w ustawie z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz. U. z 2002 r. Nr 110, poz. 968, z późn. zm.) oraz komornicy sądowi wykonujący czynności egzekucyjne w rozumieniu przepisów Kodeksu postępowania cywilnego są płatnikami podatku od dostawy, dokonywanej w trybie egzekucji, towarów będących własnością dłużnika lub posiadanych przez niego z naruszeniem obowiązujących przepisów.

Z treści złożonego wniosku wynika, iż przedmiotem sprzedaży w drodze egzekucji była nieruchomość gruntowa niezabudowana, znajdująca się na terenie rolnym bez prawa do zabudowy, która nie była związana z działalnością gospodarczą (w tym rolną) dłużnika.

Zatem, prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, iż dostawa nieruchomości dłużnika nie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, bowiem stosownie do art. 15 ust. 2 nie była związaną z działalnością gospodarczą.

W związku z powyższym, Wnioskodawca nie jest płatnikiem, (o którym mowa w art. 18 ustawy) podatku od dostawy tej nieruchomości.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl