IPPP1-443-546/08-4/MP

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 23 kwietnia 2008 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP1-443-546/08-4/MP

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 18 marca 2008 r. (data wpływu 21 marca 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wykazywania w deklaracji VAT-7 transakcji dokonanych w Polsce przez Oddział i bez pośrednictwa Oddziału - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 marca 2008 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wykazywania w deklaracji VAT-7 transakcji dokonywanych w Polsce przez Oddział i bez pośrednictwa Oddziału.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca (Spółka) prowadzi działalność w zakresie handlu szerokim wachlarzem produktów, od surowców poprzez produkty przemysłowe po zaawansowane technologie. Spółka posiada siedzibę w..........., gdzie jest zarejestrowanym podatnikiem podatku od wartości dodanej. Spółka prowadzi także działalność gospodarczą w Polsce poprzez Oddział. Ostatnio Spółka rozpoczęła wykonywanie transakcji opodatkowanych polskim podatkiem VAT bez pośrednictwa Oddziału. W związku z wykonywaniem czynności opodatkowanych VAT w Polsce za pośrednictwem Oddziału Spółka została zarejestrowana w Polsce na potrzeby podatku VAT oraz na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

* czy w związku z tym, że działalność gospodarcza Spółki prowadzona jest w Polsce poprzez Oddział oraz bez pośrednictwa Oddziału, w deklaracji VAT-7 składanej za dany okres rozliczeniowy powinny zostać wykazane transakcje dokonane w Polsce przez Oddział, jak i transakcje dokonane przez Spółkę bez pośrednictwa Oddziału.

Zdaniem Wnioskodawcy, w deklaracji VAT-7 powinny zostać wykazane zarówno transakcje dokonane w Polsce przez Oddział, jak i transakcje dokonane przez Spółkę bez pośrednictwa Oddziału.

Na warunkach określonych w ustawie z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 173, poz. 1807 z późn. zm., dalej: ustawa) przedsiębiorcy zagraniczni mogą dla wykonywania działalności gospodarczej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej tworzyć oddziały z siedzibą na terytorium Polski. Oddziałem w myśl art. 5 pkt 4 ustawy jest wyodrębniona i samodzielna organizacyjnie część działalności gospodarczej, wykonywana przez przedsiębiorcę poza siedzibą przedsiębiorcy lub głównym miejscem wykonywania działalności. Zgodnie z art. 86 ustawy, przedsiębiorca zagraniczny tworzący oddział może wykonywać działalność gospodarczą wyłącznie w zakresie przedmiotu działalności przedsiębiorcy zagranicznego.Oddział jako wyodrębniona organizacyjnie część działalności przedsiębiorstwa zagranicznego nie posiada odrębnej od przedsiębiorcy osobowości prawnej, co oznacza, że podmiotowość prawną ma wyłącznie przedsiębiorca zagraniczny. Z powyższego wynika, że oddział przedsiębiorcy zagranicznego prowadzący działalność na terenie Polski oraz ten przedsiębiorca traktowani są jako ten sam podmiot - przedsiębiorca zagraniczny. A zatem, rejestracja oddziału dla celów podatku od towarów i usług jest równoznaczna z rejestracją przedsiębiorcy zagranicznego jako podatnika VAT. Biorąc pod uwagę powyższe, w świetle obowiązujących przepisów, zagraniczna jednostka macierzysta i utworzony przez nią oddział traktowani są jako ten sam podmiot i jeden podatnik dla celów podatku od towarów i usług.

Takie wnioski wynikają również z pisma Ministerstwa Finansów z dnia 28 marca 2007 r. (PT5-033-4/2006/IN/665), w którym wskazano, że rozpoczęcie wykonywania przez przedsiębiorcę zagranicznego czynności bez pośrednictwa jego polskiego oddziału nie powoduje powstania w Polsce nowego podatnika podatku VAT.

W konsekwencji, w danym okresie rozliczeniowym zarówno transakcje dokonywane w Polsce przez jednostkę macierzystą samodzielnie, jak i transakcje dokonywane przez Oddział powinny być wykazywane w tej samej deklaracji VAT-7, gdyż jednostka macierzysta i utworzony przez nią Oddział traktowani są jako jeden podmiot i jeden podatnik dla celów podatku VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedmiotowym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl