IPPP1/443-542/08-3/SM - Przekazanie odszkodowania w ramach umowy leasingu.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 6 czerwca 2008 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP1/443-542/08-3/SM Przekazanie odszkodowania w ramach umowy leasingu.

"(...) W zaistniałym stanie faktycznym przedmiot umowy leasingu uległ uszkodzeniu wskutek pożaru. (...) Finansujący jest zobowiązany wypłacić korzystającemu świadczenie odszkodowawcze, uzyskane od ubezpieczycieli lub innych osób trzecich, po przeprowadzeniu przez korzystającego naprawy przedmiotu leasingu lub zapłaceniu kwoty z tytułu rozwiązania umowy leasingu (...).

(...) Czy wypłata przez finansującego na rzecz korzystającego odszkodowania (...) podlega opodatkowaniu podatkiem VAT?

(...) Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej "ustawą" - opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej "podatkiem", podlegają:

1)

odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

2)

eksport towarów;

3)

import towarów;

4)

wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

5)

wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

W myśl art. 7 ust. 1 - przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Natomiast zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy - przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy w rozumieniu art. 7 ustawy, w tym również:

1)

przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;

2)

zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;

3)

świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Usługą jest zatem w świetle ustawy o VAT świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów. Każde odpłatne świadczenie polegające na działaniu, zaniechaniu lub tolerowaniu, czy określonym zachowaniu mieści się w definicji usługi. Pojęcie usługi według ustawy jest bowiem szersze od definicji w rozumieniu klasyfikacji statystycznych. Przez świadczenie usługi należy rozumieć każde zachowanie się na rzecz innego podmiotu.

Aby uznać dane świadczenie za odpłatne, musi istnieć stosunek prawny pomiędzy świadczącym usługę a odbiorcą; w zamian za wykonanie usługi zostaje wypłacone wynagrodzenie. Musi istnieć bezpośredni związek pomiędzy świadczoną usługą i przekazanym za nią wynagrodzeniem. Wypłacający wynagrodzenie otrzymuje w zamian świadczenie przynoszące mu korzyść.

Sytuacja taka nie wystąpi w stanie faktycznym opisanym we wniosku. Spółka przenosi jedynie na kontrahenta kwotę otrzymanego od ubezpieczycieli lub innych osób trzecich odszkodowania. Zapłatę przez kontrahenta "kary umownej" z tytułu świadczenia umowy leasingu, czy przeprowadzenie przez niego naprawy przedmiotu leasingu należy uznać jedynie za określone czynności, które umożliwiają (zabezpieczają) przekazanie przedmiotowej kwoty odszkodowania, a nie wykonanie jakiegokolwiek konkretnego świadczenia na rzecz Spółki. Przeniesienie to wynika z unormowań zawartych w "Ogólnych warunkach leasingu" oraz z charakteru umowy ubezpieczenia przedmiotu leasingu. Przekazanie przedmiotowej kwoty stanowi jedynie formę wewnętrznych rozliczeń z tytułu realizacji umowy.

Uwzględniając powyższe, czynność powyższa nie mieści się w definicji świadczenia usług, a zatem nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. (...)"

Opublikowano: S.Podat. 2008/9/8-9