IPPP1-443-529/09-6/JL

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 11 września 2009 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP1-443-529/09-6/JL

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 25 maja 2009 r. (data wpływu 29 maja 2009 r.) - uzupełnionym w dniu 12 sierpnia 2009 r. na wezwanie wysłane w dniu 22 lipca 2009 r. - o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie rozliczania przychodów z tytułu wynajmu lokalu hotelowego - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 maja 2009 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie rozliczania przychodów z tytułu wynajmu lokalu hotelowego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą. W ramach prowadzonej działalności podpisał umowę przedwstępną na zakup lokalu hotelowego w obiekcie hotelowym budowanym przez spółkę deweloperską. Po wybudowaniu hotelu wnioskujący będzie właścicielem jednego z lokali hotelowych. Spółka deweloperska, która buduje hotel, po sprzedaniu wszystkich lokali hotelowych będzie podnajmowała lokal od wnioskodawcy i wynajmowała go na rynku nieruchomości odpłatnie nim zarządzając. Po zakończeniu okresu rozliczeniowego (okres rozliczeniowy - 1 miesiąc) wnioskodawca otrzyma swoją część należności (ceny) za wynajem lokalu, która będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W związku z otrzymanym dochodem przypadającym na lokal wnioskodawcy powstanie u niego obowiązek podatkowy zarówno w podatku dochodowym jak i podatku VAT.

Ponadto w piśmie z dnia 2 września 2009 r. (data wpływu 7 września 2009 r.) będącym uzupełnieniem do wniosku, wnioskodawca poinformował, iż jest on czynnym podatnikiem podatku VAT.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

Czy należność, którą otrzymam za wynajem będzie w kwocie netto, do której powinienem "dodać" podatek VAT czy w kwocie brutto, od której powinienem odprowadzić podatek VAT. Czy jako właściciel lokalu powinienem wystawić fakturę Spółce jako zarządzającemu, czy też powinienem odprowadzić VAT należny na podstawie faktury wewnętrznej.

Zdaniem wnioskodawcy, jako właściciel lokalu hotelowego otrzyma on należność za świadczenie usługi wynajmu w kwocie brutto, od której w świetle zasady "in minus" i na podstawie faktury wewnętrznej powinienem odprowadzić podatek VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez dostawę towarów, w myśl art. 7 ust. 1 ww. ustawy rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Natomiast stosownie do postanowień zawartych w art. 7 ust. 2 ww. ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:

1.

przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,

2.

wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny

* jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub części.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o VAT przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

Na mocy art. 8 ust. 2 ustawy o VAT opodatkowaniu podlega nieodpłatne świadczenie usług niebędące dostawą towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług, jeżeli nie są one związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami w całości lub w części, traktuje się jak odpłatne świadczenie usług.

W myśl art. 15 ust. 1 ustawy o VAT, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych (art. 15 ust. 2 ustawy).

Z powyższego wynika, iż opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług zgodnie z zasadą powszechności opodatkowania podlegają wszelkie transakcje realizowane przez podatników (podmioty o których mowa w art. 15 ust. 1 ustawy o VAT), wykonywane w ramach działalności gospodarczej (zdefiniowanej w art. 15 ust. 2 cyt. ustawy) chyba, że ze względu na specyfikę danej czynności nie można jej określić jako dostawy towarów, lub też świadczenia usług.

Z sytuacji przedstawionej we wniosku wynika, że wnioskodawca jest osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą i jest czynnym podatnikiem podatku VAT. W ramach prowadzonej działalności podpisał umowę przedwstępną na zakup lokalu hotelowego w obiekcie hotelowym budowanym przez spółkę deweloperską. Po wybudowaniu hotelu wnioskujący będzie właścicielem jednego z lokali hotelowych. Spółka deweloperska, która buduje hotel, po sprzedaniu wszystkich lokali hotelowych będzie podnajmowała lokal od wnioskodawcy i wynajmowała go na rynku nieruchomości odpłatnie nim zarządzając. Po zakończeniu okresu rozliczeniowego (okres rozliczeniowy - 1 miesiąc) wnioskodawca otrzyma swoją część należności (ceny) za wynajem lokalu, która będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Przenosząc cyt. powyżej przepisy na grunt przedmiotowej sprawy należy stwierdzić, że świadczone przez wnioskodawcę usługi najmu lokalu będą usługami odpłatnymi w rozumieniu art. 8 ust. 1 ww. ustawy. Świadczenie usług, o których mowa we wniosku jest opodatkowane podatkiem VAT zgodnie z art. 5 ustawy.

Zgodnie z art. 19 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1, które określają w odmienny sposób szczególny moment powstania obowiązku podatkowego m.in. w zależności od rodzaju transakcji.

Zatem z tytułu świadczenia usług najmu u wnioskodawcy powstanie obowiązek podatkowy w podatku VAT.

Stosownie do art. 29 ust. 1 ustawy, podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku.

Zgodnie z art. 106 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług podatnicy, o których mowa w art. 15 są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.

W przypadku czynności wymienionych w art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, oraz importu usług wystawiane są faktury wewnętrzne; za dany okres rozliczeniowy podatnik może wystawić jedną fakturę dokumentującą te czynności dokonane w tym okresie. Faktury wewnętrzne są wystawiane także dla udokumentowania zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze (art. 106 ust. 7 ustawy).

Podkreślenia wymaga fakt, iż powyższy przepis zawiera zamknięty katalog czynności, które należy dokumentować fakturami wewnętrznymi (czynności wymienione w art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2, wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, dostawa towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, oraz import usług). Wnioskujący, zgodnie z przedstawionym zdarzeniem przyszłym, nie będzie wykonywał takich czynności. Przedmiotem jego działalności będzie natomiast odpłatny wynajem lokalu hotelowego (świadczenie usługi, o której mowa w art. 8 ust. 1 ustawy). Wnioskodawca otrzyma należność za usługę wynajmu w kwocie brutto i będzie zobowiązany, jako czynny podatnik, odprowadzić podatek VAT.

Z uwagi zatem na przedstawione we wniosku stwierdzenie dotyczące obowiązku wystawienia faktury wewnętrznej, stanowisko wnioskodawcy w przedmiotowej sprawie należało uznać za nieprawidłowe. Fakt otrzymania należności za opisaną we wniosku usługę wnioskujący powinien udokumentować poprzez wystawienie faktury, o której mowa w art. 106 ust. 1 ustawy, w której jako podstawę opodatkowania, zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy, należy przyjąć kwotę należną od spółki deweloperskiej (cenę) za wynajem lokalu hotelowego od wnioskodawcy, pomniejszoną o kwotę należnego podatku.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl