IPPP1-443-511/08-2/IZ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 16 czerwca 2008 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP1-443-511/08-2/IZ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Podatnika. przedstawione we wniosku z dnia 6 marca 2008 r. (data wpływu 17 marca 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie rozliczania tego podatku przez podmiot zagraniczny - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 marca 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie rozliczania tego podatku przez podmiot zagraniczny.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny i zdarzenie przyszłe.

Podatnik z siedzibą na terenie Czech dokonał zgłoszenia rejestracyjnego dla celów podatku VAT w Polsce. Jeśli zajdzie taka konieczność, firma z siedzibą w Czechach dla realizacji kontraktów długoterminowych założy oddział firmy w Polsce, który również dokona zgłoszenia rejestracyjnego dla celów podatku VAT w Polsce. W związku z prowadzoną działalnością na terenie Polski, ww. czeska firma lub w przyszłości jej oddział dokonuje/będzie dokonywać zakupu towarów i usług na terenie Polski oraz z zagranicy.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy z tytułu dokonywania przez czeską firmę lub w przyszłości jej oddziału w Polsce (przy założeniu, że w obu przypadkach są to zarejestrowani w Polsce podatnicy VAT) zakupów towarów i usług na terenie Polski oraz z zagranicy, zasady dokonywania rozliczeń podatku VAT są takie same jak dla polskich podatników VAT, w tym z tytułu nabycia usług, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów itd.... Jeśli Wnioskodawca miałby inaczej rozliczać transakcje na potrzeby podatku VAT niż podmioty krajowe, to jakie są różnice.

Zdaniem Wnioskodawcy, w przypadku, gdy zagraniczna firma (lub jej oddział) złoży w Polsce zgłoszenie rejestracyjne i zostanie wpisana do rejestru podatników podatku od towarów i usług tzw. czynnych, to z punktu widzenia ustawy o VAT będzie traktowana tak jak każdy inny podatnik krajowy. W związku z tym, zasady dokonywania rozliczeń podatku VAT z tytułu zakupów towarów i usług na terenie Polski oraz z zagranicy, w tym wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów są takie same jak dla polskich podatników VAT, a wystawiona przez zagraniczną firmę macierzystą na rzecz podmiotu krajowego faktura stwierdzająca dokonanie dostawy towaru jest podstawą do wystawienia faktury WNT, co z kolei stwarza prawo do odliczenia podatku naliczonego zawartego w tej fakturze.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlegają:

1.

odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

2.

eksport towarów;

3.

import towarów;

4.

wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

5.

wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

W myśl art. 15 ust. 1 ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Działalność gospodarcza - stosownie do art. 15 ust. 2 ustawy - obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Na mocy art. 96 ust. 1 ustawy, podmioty, o których mowa w art. 15, są obowiązane przed dniem wykonania pierwszej czynności określonej w art. 5 złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenie rejestracyjne, z zastrzeżeniem ust. 3.

Z przedstawionego wniosku wynika, iż Wnioskodawca, firma z siedzibą w Czechach, realizuje tymczasowe kontrakty na wykonanie usług budowlano-montażowych na terytorium kraju.

Zgodnie z ogólną zasadą zawartą w art. 27 ust. 1 ustawy, w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi - miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności - miejsce stałego zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2-6 i art. 28.

Natomiast w myśl art. 27 ust. 2 pkt 1 ustawy, w przypadku świadczenia usług związanych z nieruchomościami, w tym usług świadczonych przez rzeczoznawców majątkowych i pośredników w obrocie nieruchomościami oraz usług przygotowywania i koordynowania prac budowlanych, takich jak usługi architektów i nadzoru budowlanego - miejscem świadczenia usług jest miejsce położenia nieruchomości.

Zgodnie z przytoczonymi regulacjami, miejscem świadczenia usług budowlano-montażowych związanych z nieruchomościami znajdującymi się na terytorium Polski, będzie miejsce, gdzie położona jest dana nieruchomość, czyli terytorium kraju (art. 27 ust. 2 pkt 1 ustawy). W związku z powyższym, podatek należny wynikający z przedmiotowych transakcji winien być rozliczony w Polsce.

Zainteresowany dokonał zgłoszenia rejestracyjnego dla celów podatku od towarów i usług w Polsce. Zamierza także założyć oddział firmy w Polsce, który również dokona zgłoszenia rejestracyjnego.

W przypadku, gdy przedsiębiorca zagraniczny wykonuje na terytorium Polski czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, to w zakresie w jakim te czynności wykonywane są na terytorium Polski (miejscem ich świadczenia jest terytorium kraju) - staje się on podatnikiem podatku od towarów i usług. Jeżeli zatem przedsiębiorca zagraniczny utworzy oddział zgodnie z przepisami ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (tekst jedn. Dz. U. z 2007 r. Nr 155, poz. 1095 z późn. zm.), za pośrednictwem którego będzie prowadzona na terytorium Polski jego działalność, to będzie on w takim zakresie podatnikiem podatku od towarów i usług.

W związku z powyższym stwierdzić należy, iż w opisanej sytuacji Zainteresowany wykonując czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, ma obowiązek opodatkowania przedmiotowych usług podatkiem należnym, poprzez wystawienie faktury VAT z wykazanym podatkiem należnym oraz rozliczenie tego podatku.

W myśl art. 86 ust. 1 ustawy, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Biorąc pod uwagę zasadę wynikającą z przedstawionego wyżej przepisu art. 86 ust. 1 ustawy, Zainteresowany dokonując sprzedaży opodatkowanej (naliczając podatek należny), będzie miał prawo do odliczenia podatku naliczonego na zasadach ogólnych, wynikających z tego przepisu i kolejnych ustawy o podatku od towarów i usług (w tym z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów) - zasady dokonywania rozliczeń takie same jak u podmiotów polskich.

Tut. Organ pragnie podkreślić, iż w sytuacji, gdy Zainteresowany nie posiadając siedziby na terytorium Polski będzie świadczył przedmiotowe usługi na rzecz podatników podatku od towarów i usług, nawet jeżeli jest zarejestrowanym podatnikiem VAT czynnym, zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy, to na odbiorcach ciążył będzie obowiązek opodatkowania przedmiotowych transakcji.

Stosownie bowiem do art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy, podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne będące usługobiorcami usług świadczonych przez podatników posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania albo pobytu poza terytorium kraju. W związku z powyższym, Wnioskodawca, który w tej sytuacji nie będzie dokonywał sprzedaży opodatkowanej na terytorium kraju, tym samym nie będzie miał prawa do odliczania podatku naliczonego związanego z zakupami towarów i usług, służących wykonywaniu przedmiotowych czynności.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym, a w przypadku interpretacji dotyczącej zdarzenia przyszłego - stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl