IPPP1-443-493/09-2/IZ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 31 lipca 2009 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP1-443-493/09-2/IZ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni, przedstawione we wniosku z dnia 18 maja 2009 r. (data wpływu 21 maja 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży gruntu - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 maja 2009 r. do tut. Organu wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży gruntu.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

W 1991 r. Podatnik zakupił od spadkobierców babci i dziadka działkę rolną o pow. 0,66ha, w tym 0,17ha budowlane. Działki zostały zakupione z myślą, że kiedyś Strona pobuduje się w miejscu gdzie się wychowała. Wnioskodawczyni nie zrealizowała tego zamiaru ze względu na brak gotówki. W 2002 r. zmieniono Plan Zagospodarowania Przestrzennego dla tego terenu i działka znalazła się w obszarze MNp, Zaistniała możliwość podziału działki na mniejsze i sprzedaży. Strona skorzystała z tej możliwości i w 2008 r. dokonała podziału na cztery mniejsze. Chciałaby trzy działki sprzedać i za uzyskane środki postawić dom na czwartej działce.

Jednocześnie Strona wskazuje, że od czerwca 2008 r. prowadzi działalność gospodarczą - biuro nieruchomości, ze środków jakie uzyskała z Urzędu Pracy. Strona płaci podatek VAT.

Wnioskodawczyni działkę kupiła jako osoba fizyczna i chce dokonać sprzedaży jako osoba fizyczna. Prowadząc biuro nieruchomości, Wnioskodawczyni ma do czynienia z różnego rodzaju nieruchomościami, a praca Strony polega na wykonywaniu czynności zmierzających do zawarcia transakcji przez strony (ustawa o gospodarce nieruchomościami z 21 sierpnia 1997 r.

Nr 115, poz. 741, art. 180). Jako firma Wnioskodawczyni nigdy nie jest stroną w transakcji kupna czy sprzedaży nieruchomości, nie dokonuję takich czynności.

Dokonując czynności sprzedaży działki - działek jest stroną sprzedającą W ramach swojej działalności nigdy nie jest stroną ani kupującą ani sprzedającą.

Wnioskodawczyni jako osoba fizyczna opierając się na art. 15 ust. 2 ustawy o VAT nie dokonywała czynności powtarzającej się, która wskazywałaby na zamiar wykonywania w sposób częstotliwy, nie kupowała działek, aby je dzielić i sprzedawać. Swoją działkę kupiła w 1991 r. od rodziny i po podziale chce ją sprzedać, aby wykorzystać środki na budowę domu.

Jeśli nawet sprzeda trzy działki różnym osobom to i tak jest to czynność jednorazowa, gdyż dotyczy działki 0,66ha, którą nabyła od rodziny.

Działkę nr 166 położoną we wsi F. Strona podzieliła na 166/3 166/4 166/5 166/6. Chciałaby sprzedać działki nr 166/4, 166/5, 166/6 i pobudować się na działce 166/3 w miejscu gdzie stał dom dziadków Wnioskodawczyni.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Strona winna zapłacić podatek VAT od sprzedaży działki - działek.

Według Strony sprzedaż działek nie podlega VAT, gdyż w ramach swojej działalności gospodarczą nie dokonuje czynności sprzedaży, kupna czy podziału działek a jedynie czynności zmierzające do zawarcia transakcji przez strony. Wnioskodawczyni sprzedaje działki jako osoba fizyczna i nie robi tego z jakąś częstotliwością. Dla Strony jest to czynność jednorazowa, gdyż dotyczy działki 0,66ha którą kupiła od rodziny z zamiarem osiedlenia się w miejscu gdzie się wychowała.

W ocenie Wnioskodawczyni, gdyby pieniądze ze sprzedaży działek przeznaczyła na zakup innej działki i podzieliła ją z zamiarem sprzedaży wówczas byłaby to czynność, która wskazywałaby na zamiar wykonywania w sposób częstotliwy. Strona wskazuje, że Jej zamiarem jest sprzedaż działek, aby uzyskać środki na budowę domu. Wykonuje ją jeden raz.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z dyspozycją art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Ustawodawca przez towary rozumie rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki, budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty - art. 2 pkt 6 cyt. ustawy.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy o VAT przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ww. ustawy podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Działalność gospodarcza w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Z przywołanych wyżej przepisów wynika, iż podatnicy dokonujący odpłatnej dostawy towaru, w tym także nieruchomości zarówno zabudowanej jak i niezabudowanej, winni taką transakcję opodatkować.

Aby jednak dostawę towarów (nawet jednorazową) uznać za działalność gospodarczą, należy wykazać, że w momencie jej realizacji podatnik miał zamiar dokonywać takich czynności wielokrotnie, a wykorzystywane przez niego towary czy usługi zostały nabyte w celu spożytkowania ich do wykonywania tej czynności.

Na uwagę zasługuje także fakt, iż uznanie osoby za podatnika w myśl ustawy, uzależnione jest od prowadzenia działalności gospodarczej bowiem wykonywanie czynności podlegających opodatkowaniu skutkuje powstaniem obowiązku podatkowego tylko wtedy, gdy czynność ta została wykonana w ramach działalności gospodarczej. Uzasadnionym zatem jest wykluczenie osób fizycznych z grona podatników, nawet jeżeli wykonują czynność dostawy towarów, jeśli zbywają część majątku osobistego, który nie został nabyty w celu jego sprzedaży.

Mając na uwadze powyższe, uzasadnionym jest twierdzenie, że warunkiem opodatkowania danej czynności podatkiem od towarów i usług jest spełnienie dwóch przesłanek łącznie: po pierwsze dana czynność ujęta jest w katalogu czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, po drugie - czynność została wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem był podatnikiem podatku od towarów i usług.

Ze złożonego wniosku wynika, iż Strona w 1991 r. nabyła działkę rolną, w tym część zabudowaną, z zamiarem pobudowania domu. W 2008 r. Wnioskodawczyni, po zmianie Planu Zagospodarowania Przestrzennego w 2000 r., podzieliła przedmiotową działkę na cztery mniejsze. Strona planuje sprzedać trzy działki, a za uzyskane środki planuje wybudować dom na działce czwartej. Jednocześnie Wnioskodawczyni wskazała, iż prowadzi działalność gospodarczą - Biuro nieruchomości. W jej ramach nigdy nie jest stroną transakcji kupna-sprzedaży nieruchomości, a jedynie podejmuje czynności zmierzające do zawarcia umowy przez strony.

Z treści wniosku wynika zatem, że Wnioskodawczyni działa w sferze prywatnej, do której unormowania ustawy o podatku od towarów i usług nie mają zastosowania.

Strona nie nabyła przedmiotowej nieruchomości z zamiarem jej sprzedania i jest to dla Strony czynność jednorazowa, stąd w świetle powyższego uznać należy, iż Wnioskodawczyni nie działa w charakterze podatnika podatku od towarów i usług, a zatem planowana sprzedaż nieruchomości nabytej w 1991 r. nie będzie podlegać opodatkowaniu tym podatkiem gdyż stanowić będzie jedynie wykonywanie przysługującego prawa własności.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl