IPPP1-443-48/10-6/JL

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 20 kwietnia 2010 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP1-443-48/10-6/JL

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskującej, przedstawione we wniosku z dnia 11 stycznia 2010 r. (data wpływu 13 stycznia 2010 r.) - uzupełnionym w dniu 22 marca 2010 r. na wezwanie wysłane w dniu 5 marca 2010 r. oraz w dniu 9 kwietnia 2010 r. na wezwanie wysłane w dniu 26 kwietnia 2010 r. - o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania zbycia nieruchomości - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 stycznia 2010 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania zbycia nieruchomości.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskująca jest przedsiębiorcą prowadzącym działalność gospodarczą wpisaną do rejestru działalności gospodarczej od 1993 r. Ze względu na rodzaj prowadzonej działalności - doradztwo i inne usługi związane z rynkiem nieruchomości (w tym wyceny, zarządzanie, pośrednictwo w obrocie nieruchomościami, doradztwo, inwestorstwo zastępcze itp.), działalność ta jest objęta 22% podatkiem VAT. W dniu 18 grudnia 2006 r. Wnioskująca nabyła niezabudowaną działkę budowlaną o pow. 352 m#178; położoną w X, na terenie dla którego nie było i nie ma miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, a w ewidencji gruntów użytek oznaczony jest jako - tereny mieszkaniowe. Nieruchomość została nabyta od osoby fizycznej z własnych środków jako osoba fizyczna, po opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych i Wnioskująca nie płaciła podatku VAT. W dniu 30 grudnia 2009 r. Wnioskująca zawarła umowę sprzedaży niezabudowanej nieruchomości, przy czym do ceny sprzedaży netto doliczyła podatek VAT w wysokości 22% ceny.

Ponadto w pismach będących uzupełnieniem wniosku Wnioskująca wskazała, że przedmiotowa działka nie była wykorzystywana w prowadzonej działalności i została zakupiona przez Wnioskującą jako osobę prywatną, a nie w ramach prowadzonej działalności. W chwili kupna Wnioskująca zamierzała wykorzystać działkę na własne cele mieszkaniowe i nie miała zamiaru późniejszej sprzedaży działki. Dodatkowo z wniosku i jego uzupełnień wynika, iż Wnioskująca dokonywała w przeszłości dostawy gruntów. W jej indywidualnej sprawie wydane zostało postanowienie Urzędu Skarbowego. Ze stanu faktycznego będącego przedmiotem rozstrzygnięcia w przedmiotowym postanowieniu wynika, że Wnioskująca w latach 2003-2004 nabyła 2 niezabudowane działki budowlane. Wątpliwości Wnioskującej dotyczyły obowiązku opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży tych działek. Organ wydający postanowienie stwierdził, że sprzedaż ww. gruntów przez Wnioskującą podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w myśl przepisów ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług transakcja sprzedaży niezabudowanej działki, położonej na terenie przeznaczonym na funkcje mieszkaniowo-usługowe, przez osobę fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą w zakresie obejmującym usługi na rynku nieruchomości i podlegającą z tego tytułu z mocy tej ustawy 22% podatkowi VAT jest opodatkowana 22% podatkiem VAT.

Zdaniem Wnioskodawcy podatek w wysokości 22% ceny sprzedaży nieruchomości został naliczony słusznie.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Definicję towaru ustawodawca zawarł w art. 2 pkt 6 powołanej ustawy. Zgodnie z tą definicją, pod pojęciem towaru należy rozumieć rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty. Art. 7 ust. 1 ustawy stanowi, iż przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Nie każda czynność stanowiąca dostawę w rozumieniu art. 5 ustawy podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Aby dana czynność była opodatkowana tym podatkiem musi być wykonana przez podatnika. Pojęcia "podatnik" i "działalność gospodarcza", na potrzeby podatku od towarów i usług, zostały określone w art. 15 ust. 1 i ust. 2 tej ustawy. Podatnikami - wg zapisu art. 15 ust. 1 - są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel i rezultat takiej działalności. Działalność gospodarcza, zgodnie z ust. 2 tego artykułu, obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych. Podstawowa stawka podatku VAT wynosi - w myśl art. 41 ust. 1 cyt. ustawy - 22%. Ponadto, zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 9 cyt. ustawy, zwalnia się od podatku dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę.

Z przytoczonych wyżej przepisów wynika, że dostawa gruntów podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w sytuacji, gdy dokonywana jest przez podatnika podatku od towarów i usług lub przez osobę fizyczną niebędącą podatnikiem tego podatku, jeżeli sprzedaży można przypisać znamiona działalności gospodarczej prowadzonej z zamiarem wykonywania jej w sposób częstotliwy. Chociaż ustawa nie definiuje pojęcia częstotliwości, przez zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy należy rozumieć chęć powtarzalnego, a nie jednorazowego wykonywania określonego działania. O kwestii częstotliwości nie decyduje czasookres wykonywania czynności (rok, dwa czy pięć lat), ani ilość dokonanych transakcji. Decydującym kryterium jest powtarzalność czynności lub zamiar powtarzalności. Ponadto zwolnieniu od podatku podlega jedynie sprzedaż gruntów niezabudowanych i nieprzeznaczonych pod zabudowę. Dostawa gruntów zabudowanych lub przeznaczonych pod zabudowę stanowi zatem generalnie czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT według stawki podstawowej.

Z okoliczności przedstawionych we wniosku wynika, iż Wnioskodawca jest przedsiębiorcą prowadzącym działalność gospodarczą wpisaną do rejestru działalności gospodarczej od 1993 r. Ze względu na rodzaj prowadzonej działalności - doradztwo i inne usługi związane z rynkiem nieruchomości (w tym wyceny, zarządzanie, pośrednictwo w obrocie nieruchomościami, doradztwo, inwestorstwo zastępcze itp.), działalność ta jest objęta 22% podatkiem VAT. W 2006 r. Wnioskująca nabyła niezabudowaną działkę budowlaną o pow. 352 m#178; położoną na terenie dla którego nie było i nie ma miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, a w ewidencji gruntów użytek oznaczony jest jako - tereny mieszkaniowe. Nieruchomość została nabyta od osoby fizycznej z własnych środków jako osoba fizyczna, po opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych i Wnioskująca nie płaciła podatku VAT. W dniu 30 grudnia 2009 r. Wnioskująca zawarła umowę sprzedaży niezabudowanej nieruchomości, przy czym do ceny sprzedaży netto doliczyła podatek VAT w wysokości 22% ceny.

Jak podano w opisie okoliczności sprawy, przedmiotowa nieruchomość została zakupiona na własne cele mieszkaniowe Wnioskującej. Mimo to Wnioskująca po 3 latach od zakupu działki dokonała jej sprzedaży. Ponadto z informacji zawartych we wniosku i jego uzupełnieniu wynika, że Wnioskująca dokonywała w przeszłości dostawy gruntów. Wnioskująca bowiem w latach 2003-2004 nabyła 2 niezabudowane działki budowlane i wystąpiła z wnioskiem do urzędu skarbowego o udzielenie interpretacji w zakresie konieczności opodatkowania ich sprzedaży. Organ wydający postanowienie stwierdził, że sprzedaż ww. gruntów przez Wnioskującą podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. Powyższe okoliczności wskazują, że Wnioskująca systematycznie dokonuje sprzedaży działek budowlanych, przy czym sprzedaż ta ma charakter częstotliwy. W związku z tym sprzedaży takiej można przypisać znamiona działalności handlowej prowadzonej z zamiarem wykonywania jej w sposób częstotliwy. Opisana w przedmiotowym wniosku sprzedaż działki budowlanej jest kolejną taką transakcją dokonaną przez Wnioskującą w przeciągu kilku lat wobec czego - pomimo, iż działka została zakupiona do majątku prywatnego - sprzedaż ta posiada znamiona zorganizowanej działalności handlowej i jako taka kwalifikuje się do opodatkowania podatkiem VAT w wys. 22%.

Nie bez znaczenia jest także okoliczność, że Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą (jest przedsiębiorcą prowadzącym działalność w zakresie doradztwa i innych usług związanych z rynkiem nieruchomości, w tym wyceny, zarządzanie, pośrednictwo w obrocie nieruchomościami, doradztwo, inwestorstwo zastępcze itp.) i z tego tytułu jest już czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Jak bowiem wspomniano wyżej, aby dana czynność była opodatkowana podatkiem VAT musi być wykonana przez podatnika tego podatku. Jeśli Wnioskująca będąca podatnikiem VAT wykonuje inne czynności mieszczące się w zakresie przedmiotowym opodatkowania podatkiem od towarów i usług (działalność związana z rynkiem nieruchomości) - brak jest podstaw prawnych do uznania, iż nie podlega opodatkowaniu opisana we wniosku sprzedaż działki budowlanej, tym bardziej, że sprzedaż ta posiada znamiona zorganizowanej działalności gospodarczej. Skoro Wnioskodawca jest już podatnikiem podatku od towarów i usług, to wszystkie wykonywane czynności mieszczące się w zakresie przedmiotowym opodatkowania tym podatkiem, będą podlegały opodatkowaniu. Brak jest bowiem podstaw prawnych również do uznania, iż opodatkowanie podatkiem od towarów i usług następuje w sposób wybiórczy, tzn. niektóre czynności objęte zakresem przedmiotowym realizowane przez podatnika podatku od towarów i usług są opodatkowane, a niektóre nie.

W związku z powyższym, uzasadnionym jest przypisanie charakteru handlowego podejmowanym przez Wnioskującą czynnościom sprzedaży działek budowlanych, co wiąże się z wypełnieniem dyspozycji art. 15 ust. 1 i 2 ustawy i uznaniem tych czynności za działalność gospodarczą, wykonywaną przez podatnika podatku od towarów i usług.

W przedmiotowej sprawie nie znajdzie ponadto zastosowania cyt. przepis art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy, gdyż przedmiotowa działka w ewidencji gruntów oznaczona jest jako teren mieszkaniowy, a zatem jest to grunt przeznaczony pod zabudowę. Sprzedając przedmiotową działkę Wnioskująca nie mogła zatem skorzystać ze zwolnienia od podatku VAT, o którym mowa w powyższym przepisie.

Podsumowując, dokonaną przez Wnioskującą sprzedaż opisanej we wniosku działki należy traktować jako dostawę towarów, która w oparciu o regulację zawartą w art. 5 ust. 1 ustawy podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Wnioskująca zatem postąpiła słusznie naliczając przy sprzedaży przedmiotowej działki podatek VAT w wysokości 22%.

W związku z powyższym stanowisko przedstawione we wniosku należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl