IPPP1/443-466/09-3/AW

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 17 czerwca 2009 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP1/443-466/09-3/AW

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 12 maja 2009 r. (data wpływu 14 maja 2009 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wystąpienia obowiązku podatkowego z tytułu przeniesienia własności działki wraz z naniesieniem na nabywców procentowych udziałów - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 maja 2009 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku podatkowego z tytułu przeniesienia własności działki wraz z naniesieniem na nabywców procentowych udziałów.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

P Sp. z o.o. ("Spółka") jest podmiotem który świadczy usługi developerskie. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Spółka realizuje inwestycje mieszkaniową ("Inwestycja") na działce gruntu ("Nieruchomość"). Stan zaawansowania Inwestycji wynosi 70%. Spółka zawarła z poszczególnymi klientami Umowy Zobowiązujące do wybudowania, ustanowienia odrębnej własności i przeniesienia tego prawa w zakresie lokali mieszkalnych w realizowanej Inwestycji.

Całość Inwestycji finansowana jest z wpłat klientów które w formie zaliczek wpłacane są na rzecz Spółki. W celu zabezpieczenia przyszłych nabywców mieszkań, Spółka rozważa zawarcie umów przeniesienia własności działki wraz z naniesieniem na nabywców w procentowych udziałach (współwłasność). Jednocześnie nie nastąpiłoby wydanie przedmiotu umowy a Spółka kontynuowałaby realizowaną na niej Inwestycję. Po zakończeniu budowy planowane jest wyodrębnienie własności poszczególnych lokali i przeniesienie ich własności.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w przypadku zawarcia ww. umowy przeniesienia własności działki wraz z naniesieniem na nabywców w procentowych udziałów (współwłasność) występuje obowiązek podatkowy w zakresie zapłaty VAT.

Zdaniem Wnioskodawcy:

Zdaniem Spółki zawarcie umowy przeniesienia własności gruntu wraz z naniesieniem na nabywców w procentowych udziałach (współwłasność) nie rodzi powstania obowiązku podatkowego, bowiem nabywcy mieszkań w budowanej Inwestycji już zapłacili podatek VAT w ramach umowy zobowiązującej do wybudowania lokalu. Przeniesienie własności ma na celu wyłącznie zabezpieczenie interesów nabywców i jednocześnie częściowo jest wykonaniem umowy, którą nabywcy zawarli z deweloperem i od którego został juz zapłacony podatek VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez towary, w myśl art. 2 pkt 6 ustawy, należy rozumieć rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Natomiast przez dostawę towarów w świetle art. 7 ust. 1 ustawy o VAT rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Stosownie do postanowień art. 19 ust. 1 ustawy obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1.

Jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7. dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi (art. 19 ust. 4 ustawy).

Jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części (art. 19 ust. 11 ustawy).

Z opisu przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca realizuje inwestycję mieszkaniową finansowaną w całości z wpłat klientów, które są wpłacane w formie zaliczek na rzecz Wnioskodawcy. Spółka rozważa możliwość zawarcia umów przeniesienia własności działki wraz z naniesieniem na nabywców procentowych udziałów, które stanowiłoby zabezpieczenie dla przyszłych nabywców mieszkań. Jednakże nie nastąpiłoby wydanie przedmiotu umów, gdyż Wnioskodawca kontynuowałby dalej prowadzone prace zw. z realizacją całej inwestycji. W związku z planowanym zawarciem umów przeniesienia własności powstała wątpliwość czy z tego tytułu wystąpi obowiązek podatkowy po stronie Spółki.

Mając na uwadze powołane przepisy oraz przedstawiony we wniosku opis zdarzenia przyszłego należy stwierdzić, że z tytułu planowanego zawarcia umów przeniesienia własności działki wraz z naniesieniem procentowych udziałów nie wystąpi po stronie Wnioskodawcy obowiązek podatkowy. W rozpatrywanym przypadku nie dochodzi do wydania przedmiotu umów, zatem nie zaistniały przesłanki z art. 19 ust. 1 ustawy. Ponadto jak wskazał Wnioskodawca przyszli nabywcy lokali mieszkalnych wpłacają na rzecz Spółki zaliczki, zatem zgodnie z art. 19 ust. 11 ustawy obowiązek podatkowy z tego tytułu powstaje z chwilą otrzymania tej części należności.

Należy zatem uznać, że Spółka właściwie wskazała, że z tytułu zawarcia umów przeniesienia własności gruntu nie powstanie obowiązek podatkowy u Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl