IPPP1/443-463/10-2/AP

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 7 lipca 2010 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP1/443-463/10-2/AP

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 22 kwietnia 2010 r. (data wpływu 30 kwietnia 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności wykonywanych w ramach umowy cash pooling - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 kwietnia 2010 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności wykonywanych w ramach umowy cash pooling.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

X Sp. z o.o., zwana dalej Spółką, zamierza wraz z innymi spółkami z Grupy przystąpić do systemu pozwalającego na efektywne zarządzanie wspólną płynnością finansową grupy podmiotów powiązanych (system potocznie zwany Cash poolingiem). W systemie biorą udział rachunki bankowe (bieżące lub pomocnicze) powiązanych podmiotów tworzące tzw. Grupę Rachunków, w ramach których dokonuje się zarządzanie wspólną płynnością finansową. Jeden z podmiotów powiązanych, pełni rolę leadera tzw. Agent. Dla tego podmiotu Bank prowadzi dwa rachunki: jeden w ramach Grupy Rachunków, drugi dodatkowy - Główny Rachunek Płynności poza Grupą Rachunków.

Omawiany system Cash poolingu będzie oparty na mechanizmie zerowania sald i będzie polegał na tym, że na koniec każdego dnia roboczego na Rachunku Głównym (należącym do Agenta) sumowane będą kwoty z Rachunków poszczególnych uczestników systemu, wykazujących salda dodatnie oraz kwoty z Rachunków pozostałych uczestników systemu, wykazujących salda ujemne. W istocie więc Rachunek Główny będzie służył do wykonywania czynności techniczno - obliczeniowych, na Rachunek Główny nie będą przelewane kwoty uczestników wykazujących nadwyżki; z Rachunku Głównego nie będą uzupełniane rachunki bankowe uczestników wykazujących debet w danym dniu. Kwotą ewentualnej nadwyżki, wynikającej z rozliczenia sald na Rachunku Głównym, zostanie zasilony wspomniany Główny Rachunek Płynności. Jeżeli natomiast łączna wartość sald ujemnych na Rachunkach poszczególnych uczestników systemu okaże się wyższa od sald dodatnich na Rachunkach pozostałych uczestników systemu, wówczas kwoty te też zostaną zbilansowane (potrącone) na Rachunku Głównym, zaś na wspomnianym Głównym Rachunku Płynności zostanie wykazana wartość ujemna, która, wraz z odsetkami, zostanie spłacona np. w dniu następnym z nadwyżki, jaka powstanie na Rachunku Głównym, jeżeli jego saldo, wynikające ze zbilansowania sald z Rachunków poszczególnych uczestników systemu, okaże się dodatnie (co opisano wyżej). Innymi słowy w takim przypadku nadwyżki, zgromadzone na Rachunkach poszczególnych uczestników systemu w danym dniu, po zbilansowaniu (wyzerowaniu) z ujemnymi saldami Rachunków innych uczestników, zostaną przeznaczone także na spłatę odsetek od ujemnego salda, wykazanego w dniu poprzednim na Głównym Rachunku Płynności. Każdy uczestnik systemu poręcza Bankowi za spłatę zobowiązań pozostałych uczestników systemu (do pewnej wysokości). Szczegółowe zasady i mechanizmy rozliczeniowe wskazuje umowa z Bankiem.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Spółka, uczestnicząc w systemie cash pooling, będzie świadczyła na rzecz innych uczestników usługi pośrednictwa finansowego w świetle ustawy o VAT.

Zdaniem Wnioskodawcy

Według Spółki uczestnicząc w systemie cash pooling Spółka nie świadczy usług pośrednictwa finansowego na rzecz pozostałych uczestników systemu.

1.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, opodatkowaniu podlega odpłatna dostawa towarów i świadczenie usług. Z kolei w myśl art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, przez usługę rozumie się każde świadczenie nie będące dostawą towarów, na rzecz osoby fizycznej, prawnej lub jednostki organizacyjnej nie posiadającej osobowości prawnej. Spółka nie świadczy usług na rzecz pozostałych uczestników systemu przez to, że sama jest uczestnikiem. Usługę wszystkim uczestnikom systemu świadczy bank, pobierając za to od jej uczestników prowizję. To bowiem bank gromadzi na koniec każdego dnia informacje o wartości sald (dodatnich i ujemnych) każdego uczestnika, dokonuje obliczeń, wykorzystując w tym celu Rachunek Główny, a następnie ewentualną dodatnią różnicę bank dopisuje do Głównego Rachunku Płynności. Z tej kwoty mogą być następnie odpisywane kwoty potrzebne np. w następnym dniu w celu zbilansowania debetów na Rachunkach danych uczestników. Jeżeli żaden Rachunek nie wykaże debetu, to suma sald wyłącznie dodatnich powiększy kwotę, jaką w tym dniu bank dopisze do salda Głównego Rachunku Płynności. Zatem nikt nikomu nie udzieli pożyczki w tym dniu, ani innego wsparcia finansowego, skoro w danym dniu żaden Rachunek nie wykaże debetu. Jeżeli natomiast w jednym dniu Rachunek Spółki wykaże saldo dodatnie (np. na kwotę 150 jednostek pieniężnych), a na drugi dzień Rachunek Spółki wykaże saldo ujemne 100 j.p., to nie będzie można twierdzić, że pierwszego dnia Spółka pożyczyła komuś (nie wiadomo, komu) 150 j.p., a następnego dnia otrzymała (również nie wiadomo od kogo) zwrot 100 j.p. (ani tym bardziej, że Spółka otrzymała pożyczkę w wysokości 100 j.p.). Zatem Spółka nie będzie świadczyć usług pośrednictwa finansowego na rzecz innych (nie wiadomo, których) uczestników systemu.

2.

Spółka nie zobowiązuje się też, że przeniesie na określoną spółkę z Grupy (uczestnika systemu), czy też na rzecz banku, jakąkolwiek kwotę pieniędzy w jakimkolwiek czasie - tak, aby bank lub inny (i który...) uczestnik systemu mógł tą kwotą dysponować. Również inny uczestnik systemu nie zobowiązuje się do tego wobec Spółki. Zatem Spółka jedynie godzi się, by ewentualna nadwyżka na jej Rachunku bankowym w danym dniu, została uwzględniona przy obliczaniu przez bank łącznej sumy należności i zobowiązań wszystkich pozostałych uczestników systemu w tym dniu. Nie jest to więc zobowiązanie Spółki do przekazania określonej kwoty ani bankowi ani konkretnemu uczestnikowi systemu, bo jeżeli w danym dniu na Rachunku bankowym Spółki nie powstanie nadwyżka (ale też nie wystąpi debet), to nie będzie istniała kwota, która mogłaby zostać realnie uwzględniona przez bank przy obliczaniu sald nadwyżek i debetów Rachunków bankowych innych uczestników systemu. Nie będzie to też oznaczało, że bank czy inny uczestnik systemu ma prawo domagać się od Spółki jakiejkolwiek kwoty, ani że nie mogąc jej "zapewnić" Spółka nie wypełniła swojego zobowiązania do udostępnienia jakichkolwiek kwot nadwyżek bankowi czy innemu uczestnikowi systemu, gdyż do niczego takiego Spółka się nie zobowiązuje ani względem banku, ani wobec innego uczestnika systemu. Co więcej, mogą wystąpić sytuacje, że w danym dniu to Rachunek bankowy Spółki wykaże debet, który pomniejszy nadwyżki pozostałych uczestników systemu, jakie, po zbilansowaniu na Rachunku Głównym, zostaną dopisane przez bank na Głównym Rachunku Płynności. Ponadto również pozostali uczestnicy systemu, tak samo jak Spółka, też mogą wykazać debet w tym samym dniu. Jednak w takim przypadku Spółka też nie będzie mogła domagać się od innych uczestników systemu kwot na pokrycie debetu Spółki (podobnie jak pozostali uczestnicy nie będą się mogli domagać tego od Spółki), gdyż żaden uczestnik nie zobowiązał się do tego wobec innych uczestników. Do tego natomiast zobowiązał się bank, który wyraził gotowość udzielenia (do pewnego limitu) kredytu w Rachunku danego uczestnika systemu. Zatem to bank będzie świadczył poszczególnym uczestnikom usługi pośrednictwa finansowego.

3.

Tak więc jeżeli na rachunku Spółki zostanie wykazany debet, to Spółka będzie dłużnikiem "systemu", a nie konkretnego uczestnika systemu. Również "do systemu" będą "przekazywane" nadwyżki z konta Spółki - przy czym jak już wyjaśniano, nadwyżka ta nie będzie fizycznie przelana na inne rachunki bankowe, lecz jedynie będzie uwzględniana jako element kalkulacyjny łącznego bilansu z danego dnia.

4.

W końcu też może wystąpić sytuacja, w której w danym dniu na Rachunkach bankowych wszystkich uczestników wystąpią nadwyżki, dzięki czemu wzrośnie suma dopisana przez bank w tym dniu na Głównym Rachunku Płynności. W takim przypadku zgromadzone tam pieniądze nie posłużą pokryciu debetów innych uczestników w danym dniu, gdyż nikt nie wykaże debetu. Jeżeli w następnym dniu na Rachunku bankowym jednego z uczestników systemu wystąpi debet, to nie będzie to automatycznie oznaczało, że Spółka, czy pozostali uczestnicy, u których nie wystąpił debet, czy też bank, udzielili pożyczki temu uczestnikowi, czy zapewnili finansowanie w inny sposób. W pierwszej bowiem kolejności ten uczestnik systemu, u którego w danym dniu wystąpił debet, odzyska swoje nadwyżki z dni poprzednich, skumulowane na Głównym Rachunku Płynności. Jeżeli przykładowo w danym dniu na rachunku wszystkich (np. pięciu) uczestników wystąpi nadwyżka po 100 j.p. (jednostek pieniężnych), wskutek czego bank dopisze na Głównym Rachunku Płynności sumę 500 j.p., a następnego dnia jeden z uczestników (uczestnik X) wykaże debet 70 j.p. (dla uproszczenia przyjmijmy, że inni uczestnicy nie wykażą ani debetu, ani nadwyżek), to spośród 500 j.p., wykazanych na Głównym Rachunku Płynności bank odpisze 70 j.p., przeksięgowując je na pokrycie debetu uczestnika X. Jednak będzie to de facto kwota zwracana uczestnikowi X ze 100 j.p. nadwyżki, która w dniu poprzednim podwyższyła kwotę dopisaną przez bank na Głównym Rachunku Płynności, gdyż uczestnik X wykazał nadwyżkę 100 j.p. w dniu poprzednim. Poszczególne zdarzenia będą działy się codziennie, zaś rolą banku będzie prowadzenie rachunków rozliczeniowych dla poszczególnych uczestników, dokonywanie obliczeń, na podstawie nadwyżek i debetów, dopisywanie lub odpisywanie odpowiednich wartości w danym dniu na Głównym Rachunku Płynności, ewentualne kredytowanie rachunków wykazujących debet, itd. Z tego tytułu bank będzie pobierał prowizję.

5.

Zatem zawarcie przez Spółkę umowy, na podstawie której Spółka (wraz z innymi uczestnikami) przystąpi do opisanego w stanie faktycznym systemu cash poolingu nie będzie oznaczało, że Spółka świadczy pozostałym uczestnikom usługi pośrednictwa finansowego lub jakiekolwiek inne usługi. Uczestnictwo Spółki (i innych spółek z Grupy) jest jedynie warunkiem, aby bank mógł świadczyć te usługi uczestnikom systemu. Ze swej bowiem istoty bank nie będzie świadczył usług w ramach systemu cash pooling podmiotom, które do tego systemu nie przystąpią. Wobec tego przystąpienie do tego systemu - w celu korzystania z usług świadczonych przez bank jego uczestnikom - nie oznacza, że dany uczestnik staje się wykonawcą usług.

Również organy podatkowe w interpretacjach urzędowych potwierdzają, że zawarcie umowy cash poolingu nie oznacza, że jej uczestnicy świadczą sobie nawzajem usługi pośrednictwa finansowego, czy jakiekolwiek inne usługi objęte VAT (zob. przykładowo interpretacje: z dnia 24 lutego 2010 r. nr IPPP3/443-119/10-2/IB, z dnia 1 lutego 2010 r. nr ILPP2/443-1547/09-2/SJ). W interpretacjach tych jest z kolei odesłanie do innych, potwierdzających to interpretacji, wobec czego można stwierdzić, że w powyższym zakresie istnieje praktyka organów podatkowych, zgodnie z którą umowy cash poolingu nie są objęte VAT.

W związku z powyższym Spółka prosi o potwierdzenie prawidłowości przedstawionego przez nią stanowiska.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa,/ Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie, ul. Marii Curie - Skłodowskiej 40, 20-029 Lublin, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl