IPPP1-443-461/08-2/IZ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 4 czerwca 2008 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP1-443-461/08-2/IZ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Strony, przedstawione we wniosku z dnia 3 marca 2008 r. (data wpływu 10 marca 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania przeniesienia na własność lokalu użytkowego wraz z udziałem w prawie współużytkowania wieczystego działki gruntu i części wspólnej budynku oraz udziału we współwłasności garażu - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 marca 2008 r. do tut. Organu wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania przeniesienia na własność lokalu użytkowego wraz z udziałem w prawie współużytkowania wieczystego działki gruntu i części wspólnej budynku oraz udziału we współwłasności garażu.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

W dn. 15.04.2003 Strona nabyła od p. J. K..spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego numer 1 w W. przy ul. Y oraz spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego - garażu-miejsca postojowego numer 2 usytuowanego w budynku w W. przy ul. Y w Spółdzielni Budowlano-M. Z własnością przedmiotowego lokalu użytkowego związany jest udział wynoszący XXX części w prawie współużytkowania wieczystego działki gruntu, na której znajduje się budynek, wraz z takim samym udziałem we współwłasności części wspólnych budynku i urządzeń, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali. Jednocześnie nastąpiło wydanie mi ww. nieruchomości.

W związku z art. 1714 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (tekst jedn. Dz. U. z 2003 Nr 119, poz. 1116 z późn. zm.) planowane jest ustalenie odrębnej własności ww. lokalu nr 1 przy ul. Y 2 w W. Spółdzielnia Budowlano- M ma przenieść na rzecz Podatnika własność tego lokalu użytkowego wraz z udziałem w prawie współużytkowania wieczystego działki gruntu i części wspólnych budynku oraz udział wynoszący 1/136 części we współwłasności lokalu użytkowego-garażu.

W związku z wejściem w życie ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) oświadczam, że przed dniem 30 kwietnia 2004 r. uregulowałam wszelkie zobowiązania finansowe wobec p. J. K, poprzedniej właścicielki spółdzielczego prawa własnościowego do ww. lokalu, miejsca postojowego, prawa użytkowania działki gruntu i części wspólnych budynku. Także Spółdzielnia Budowlano- M nie posiada wobec mnie wierzytelności wynikających z rozliczenia inwestycji. Wydanie mi ww. nieruchomości nastąpiło przed dniem 30 kwietnia 2004.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Strona będzie zobowiązana do uiszczenia podatku od towarów i usług od czynność przeniesienia przez Spółdzielnię Budowlano-M na Jej rzecz własności lokalu użytkowego wraz z udziałem w prawie współużytkowania wieczystego działki gruntu i części wspólnych budynku oraz udział we współwłasności lokalu użytkowego-garażu (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.).

Zdaniem Strony nie będzie Ona zobowiązana do uiszczenia podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) w przypadku, gdy spółdzielnia Budowlano-M "przeniesie na Jej rzecz własność ww. lokalu użytkowego wraz z udziałem w prawie współużytkowania wieczystego działki gruntu i części wspólnych budynku oraz udział we współwłasności lokalu użytkowego-garażu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 5 ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również: ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu oraz przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, a także ustanowienie na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu oraz przeniesienie na rzecz członka spółdzielni własności lokalu lub własności domu jednorodzinnego.

W świetle powyższego stwierdzić należy, iż Spółdzielnia Mieszkaniowa dokonując przekształcenia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego w prawo odrębnej własności dokonuje ich dostawy.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 2 i ust. 2 pkt 1 ustawy, zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze. Przez towary używane rozumie się budynki i budowle lub ich części - jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat.

Jednak w myśl art. 43 ust. 6 ustawy, zwolnienia, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, nie stosuje się do dostawy towarów wymienionych w ust. 2 pkt 1, jeżeli przed wprowadzeniem ich do ewidencji środków trwałych lub w trakcie użytkowania wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej, a podatnik: miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków oraz użytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych.

Zgodnie natomiast z § 8 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 97, poz. 970 z późn. zm.) zwalnia się od podatku zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, jeżeli budynki te lub budowle albo ich części są zwolnione od podatku lub opodatkowane stawką podatku w wysokości 0%.

Biorąc pod uwagę powyższe przepisy i zakładając, iż lokale użytkowe spełniać będą dla dokonującego dostawy tj. Spółdzielni Mieszkaniowej definicję towaru używanego w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług Strona nie będzie zobowiązana do uiszczenia podatku od towarów i usług z tytułu przeniesienia na Jej rzecz własności lokalu użytkowego wraz z udziałem w prawie współużytkowania wieczystego działki gruntu i części wspólnych budynku oraz udział we współwłasności lokalu użytkowego-garażu.

Zgodnie z art. 14b ustawy - Ordynacja podatkowa interpretacja indywidualna dotyczy Wnioskodawcy i jego indywidualnej sprawy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl