IPPP1-443-46/10-7/AS - Określenie terminu wystawienia faktury z tytułu świadczenia usług druku i dostawy wydrukowanych towarów.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 26 marca 2010 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP1-443-46/10-7/AS Określenie terminu wystawienia faktury z tytułu świadczenia usług druku i dostawy wydrukowanych towarów.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 18 listopada 2009 r. (data wpływu 14 stycznia 2010 r.) uzupełniony pismem z dnia 16 lutego 2010 r. (data wpływu 22 lutego 2010 r.), pismem z dnia 26 lutego 2010 r. (data wpływu 1 marca 2010 r.) i pismem z dnia 9 marca 2010 r. (data wpływu 15 marca 2010 r.) w odpowiedzi na wezwanie z dnia 8 lutego 2010 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia terminu wystawienia faktury z tytułu świadczenia usług druku i dostawy wydrukowanych towarów - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 stycznia 2010 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia terminu wystawienia faktury z tytułu świadczenia usług druku i dostawy wydrukowanych towarów.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca to drukarnia, której kontrahenci zlecają druk, między innymi, gazet, magazynów, czasopism - PKWiU 22.12 i 22.13, książek - PKWiU ex 22.11 (z wyłączeniem książek adresowych o zasięgu krajowym, regionalnym i lokalnym, książek telefonicznych, teleksów i telefaksów - PKWiU 22.11.20-60.10, nut, map i ulotek) oznaczonych stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN i ISSN.

Jeżeli strony uzgodnią warunki techniczne i finansowe zlecenia to Wnioskodawca drukuje zamówione materiały a następnie wydaje je kontrahentowi wraz z notą obciążeniową.

Nota obciążeniowa zawiera wszystkie informacje i podpisy jakie zawiera faktura VAT.

Po zapłaceniu przez kontrahenta wynagrodzenia za druk, Wnioskodawca wystawia i doręcza mu fakturę VAT. W zależności od tego czy kontrahent uiścił całą należność czy tylko jej część otrzymuje on fakturę na zapłaconą kwotę.

Jeżeli kontrahent, przez 90 dni licząc od dnia wykonania druku, nie zapłaci Wnioskodawcy całego wynagrodzenia to Wnioskodawca wystawia na niezapłaconą kwotę fakturę VAT i doręcza ją kontrahentowi.

W uzupełnieniu z dnia 9 marca 2010 r. Wnioskodawca doprecyzował, że drukarnia wykonując zlecenia druku, świadczy, na rzecz klientów, usługę druku lub dostawę towarów w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy prawidłowa jest procedura nie wystawiania przez Wnioskodawcę faktury, niezwłocznie po wydrukowaniu materiałów i wydaniu ich klientowi, a wystawienie jej dopiero po otrzymaniu od klienta zapłaty, a w przypadku nie otrzymania zapłaty wystawianie faktury nie później niż 60. dnia licząc od dnia wydania towaru lub nie później niż 90. dnia licząc od dnia wykonania usługi...

(Pytanie sformułowane ostatecznie w uzupełnieniu do wniosku z dnia 9 marca 2010 r. (data wpływu 1 marca 2010 r.).

Drukarnia wykonując zlecenia druku świadczy, na rzecz klientów usługę lub dostawę towarów w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług.

Kwestie powstania obowiązku podatkowego reguluje art. 19 ust. 13 pkt 3 ustawy, który stanowi, że w przypadku dostawy wydrukowanych materiałów obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury lub otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 60. dnia licząc od dnia wydania towaru.

Natomiast w przypadku usługi druku, zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 8 ustawy, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty nie później jednak niż 90. dnia licząc od dnia wykonania usługi.

Zgodnie z § 11 Rozporządzenia Ministra Finansów z 28 listopada 2008 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 212, poz. 1337) w sytuacjach określonych w art. 19 ust. 13 pkt 3 i pkt 8 ustawy o podatku od towarów i usług fakturę wystawia się nie później niż z chwilą powstania obowiązku podatkowego. Faktury takie nie mogą być wystawiane wcześniej niż 30 dnia przed powstaniem obowiązku podatkowego.

Zdaniem Wnioskodawcy zacytowane wyżej przepisy nie obligują drukarni do wystawiania faktur po wykonaniu usługi lub dostawy tylko po otrzymaniu zapłaty lub po upływie określonych w ustawie terminów.

Wnioskodawca nie może więc wystawić kontrahentowi faktury VAT w dniu wydania wydrukowanych materiałów, gdyż takim działaniem naruszyłby wyżej cytowane przepisy.

Uznając, że fakt wykonania zlecenia kontrahenta może być potwierdzony innym niż faktura VAT dowodem księgowym Wnioskodawca wydaje kontrahentom łącznie z wydrukowanymi materiałami notę obciążeniową.

Nota obciążeniowa jest dokumentem, na podstawie którego kontrahent może obciążyć koszty swojej działalności zmniejszając podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym. Jest to więc dokument, który ma swoje uzasadnienie dla funkcjonowania w obrocie gospodarczym.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1.

Jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7. dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi (art. 19 ust. 4 ww. ustawy).

Od powyższej ogólnej zasady, ustawodawca określił w sposób odmienny, szczególne momenty powstania obowiązku podatkowego.

Stosownie do art. 19 ust. 13 pkt 3 obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury lub otrzymania całości lub części zapłaty z tytułu dostawy gazet, magazynów, czasopism (PKWiU 22.12 i 22.13) oraz książek (PKWiU ex 22.11) - z wyłączeniem książek adresowych o zasięgu krajowym, regionalnym i lokalnym, książek telefonicznych, teleksów i telefaksów (PKWiU 22.11.20-60.10), nut, map i ulotek, nie później jednak niż 60. dnia, licząc od dnia wydania tych towarów; jeżeli umowa przewiduje rozliczenie zwrotów wydawnictw, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury dokumentującej faktyczną dostawę, nie później jednak niż po upływie 120 dni, licząc od pierwszego dnia wydania tych wydawnictw.

W myśl art. 19 ust. 13 pkt 8 cyt. ustawy, obowiązek powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty - z tytułu usług polegających na drukowaniu gazet, magazynów, czasopism (PKWiU 22.12 i 22.13) oraz książek (PKWiU ex 22.11) - z wyłączeniem książek adresowych o zasięgu krajowym, regionalnym i lokalnym, książek telefonicznych, teleksów i telefaksów (PKWiU 22.11.20-60.10), nut, map i ulotek, oznaczonych stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN i ISSN, nie później jednak niż 90. dnia, licząc od dnia wykonania usługi.

Na mocy art. 106 ust. 1 powołanej ustawy podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.

Szczegółowe zasady wystawiania faktur VAT uregulowane zostały w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 212, poz. 1337 z późn. zm.).

Zgodnie z § 9 ust. 1 tego rozporządzenia, fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem § 10-12.

W myśl § 11 ust. 1 cyt. rozporządzenia, w przypadkach określonych w art. 19 ust. 10, ust. 13 pkt 1-5 i 7-11, ust. 16a oraz ust. 16b oraz ust. 19a ustawy, fakturę wystawia się nie później niż z chwilą powstania obowiązku podatkowego.

W myśl ust. 2 powołanego paragrafu, faktury, o których mowa w ust. 1, nie mogą być wystawione wcześniej niż 30. dnia przed powstaniem obowiązku podatkowego.

W związku z powyższym podkreślić należy, że w przypadku świadczenia przedmiotowych usług, terminy powstania obowiązku podatkowego oraz wystawienia faktur są niezależne, choć w szczególnej sytuacji mogą się pokrywać.

Z opisu stanu faktycznego wynika, iż Spółka wykonując zlecenia druku świadczy, na rzecz klientów usługi polegające na drukowaniu gazet, magazynów i czasopism (PKWiU 22.12 i 22.13), oraz książek (PKWiU ex 22.11), oznaczonych stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN i ISSN lub dostawę wydrukowanych towarów.

Po uzgodnieniu warunków technicznych i finansowych zlecenia, Wnioskodawca drukuje zamówione materiały, a następnie wydaje je kontrahentowi wraz z notą obciążeniową. Po zapłaceniu przez kontrahenta wynagrodzenia za druk, Wnioskodawca wystawia mu fakturę VAT. W zależności od tego, czy kontrahent uiścił całą należność czy tylko jej część otrzymuje on fakturę na zapłaconą kwotę. Jeżeli kontrahent, przez 90 dni licząc od dnia wykonania druku nie zapłaci, Wnioskodawca wystawia na niezapłaconą kwotę fakturę VAT i doręcza ją kontrahentowi.

Wnioskodawca stoi na stanowisku, iż przepisy nie obligują drukarni do wystawiania faktur po wykonaniu usługi lub dostawy, tylko po otrzymaniu zapłaty lub po upływie określonych w ustawie terminów.

Biorąc pod uwagę wyżej wskazane przepisy oraz przedstawiony stan faktyczny stwierdzić należy, że w przedmiotowej sprawie moment wystawienia faktury VAT regulują przepisy § 11 ust. 1 i 2 cyt. wyżej rozporządzenia.

W przypadku dostawy gazet, magazynów, czasopism (PKWiU 22.12 i 22.13) oraz książek (PKWiU 22.11) - z wyłączeniem książek adresowych o zasięgu krajowym, regionalnym i lokalnym, książek telefonicznych, teleksów i telefaksów (PKWiU 22.11.20-60.10), nut, map i ulotek, fakturę należy wystawić w momencie otrzymania zapłaty, nie później niż 60. dnia licząc od dnia wydania towaru i nie wcześniej niż 30. dnia przed powstaniem obowiązku podatkowego.

Natomiast w przypadku świadczenia usług druku powyższych towarów ostateczny termin wystawienia faktury to 90. dzień przy braku wpłaty, a jeśli płatności dokonano wcześniej - dzień dokonania zapłaty (całości lub części), przy zastrzeżeniu, że faktury te nie mogą być wystawione wcześniej niż 30. dnia przed powstaniem obowiązku podatkowego.

Zatem prawidłowe jest stanowisko Spółki, iż w przedmiotowej sprawie faktury VAT należy wystawiać zgodnie z treścią § 11 ust. 1 i ust. 2 rozporządzenia, w związku z art. 19 ust. 13 pkt 3 i pkt 8 ustawy o podatku od towarów i usług.

Nadmienić należy, iż niniejsza interpretacja nie rozstrzyga prawidłowości procedury wystawiania noty obciążeniowej, gdyż kwestia ta leży poza zakresem ustawy o podatku od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl