IPPP1-443-458/09-2/IZ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 7 lipca 2009 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP1-443-458/09-2/IZ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 5 maja 2009 r. (data wpływu 11 maja 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku z tytułu realizowanego projektu - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 maja 2009 r. do tut. Organu wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku z tytułu realizowanego projektu.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Zgodnie z art. 13 ust. 1 ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym, podstawowym przedmiotem działalności Uczelni jest kształcenie i wychowanie studentów, prowadzenie badań naukowych i prac rozwojowych oraz świadczenie usług badawczych, kształcenie i promowanie kadr naukowych, upowszechnianie i pomnażanie osiągnięć nauki, kultury narodowej i techniki, kształcenie w celu zdobywania i uzupełniania wiedzy, działanie na rzecz społeczności lokalnych i regionalnych. Tak więc podstawowa działalność Podatnika to usługi edukacyjne - zwolnione z VAT, usługi badawcze finansowane ze środków budżetowych służące rozwojowi nauki - niepodlegające opodatkowaniu podatkiem VAT, usługi badawcze realizowane w ramach projektów celowych i umów z podmiotami gospodarczymi - opodatkowane wg podstawowej stawki VAT.

Realizując statutowe cele działalności Strona realizuje projekt "Rozbudowa i modernizacja potencjału edukacyjnego i badawczego Wydziału lnżynierii Budowlanej i Sanitarnej Politechniki j". Jest on realizowany w ramach Programu Operacyjnego Rozwoju Polski Wschodniej 2007-2013 Priorytetu 1 Nowoczesna gospodarka Działanie 1. 1 "Infrastruktura uczelni". Niniejszy projekt został umieszczony w Indykatywnym Planie Inwestycyjnym Programu Operacyjnego Rozwoju Polski Wschodniej na lata 2007-2013, który został zaakceptowany przez Stały Komitet Rady Ministrów w dniu 20 grudnia 2006 r.

Celem projektu jest przekształcenie W... w nowoczesny ośrodek edukacyjno naukowy kształcący kadrę inżynierską i prowadzący badania spełniający europejskie standardy wyposażenia edukacyjnego i badawczego.

W związku z tym konieczna jest przebudowa wnętrza budynku, zakup aparatury badawczej do laboratoriów oraz wyposażenie sal dydaktycznych w nowoczesny sprzęt dydaktyczny i audiowizualny.

Zakres prac planowanych do wykonania w ramach projektu jest następujący

* przebudowa instalacji elektrycznej wewnątrz budynku,

* budowa instalacji strukturalnej, która będzie obsługiwała sieć komputerową, telefoniczną i monitoringu wewnątrz budynku,

* budowa instalacji alarmowej oraz kontroli dostępu w Laboratorium Budownictwa,

* budowa instalacji przeciwpożarowej wewnątrz budynku,

* przebudowa oraz umeblowanie pomieszczeń laboratoryjnych, dydaktycznych, biurowych itd.

* przebudowa dwóch dźwigów osobowych,

* modernizacja wyposażenia Laboratorium Budownictwa, w tym zakup specjalistycznego sprzętu do badań naukowych oraz utworzenie pracowni komputerowej w ramach Laboratorium Budownictwa,

* modernizacja sprzętu komputerowego w Laboratorium Metod Numerycznych oraz zakup specjalistycznego oprogramowania w celu uatrakcyjnienia zajęć dydaktycznych oraz zapoznania studentów z nowoczesnymi technologiami informatycznymi, a także zakup specjalistycznego oprogramowania do badan naukowych,

* zakup sprzętu komputerowego z oprogramowaniem biurowym oraz sieciowym do poszczególnych jednostek organizacyjnych W...,

* wyposażenie 15 sal dydaktycznych w sprzęt biurowy i sprzęt audiowizaualny (ekrany, projektory, kamery, sieć komputerowa) umożliwiający m.in. uczestniczenie w wykładach przez Internet.

Ponadto w ramach projektu realizowane będą działania promocyjno-informacyjne tj. opracowywanie i zlecenie druku materiałów i gadżetów informacyjno-promocyjnych.

Zaplanowane w projekcie zadania umożliwiają osiągnięcie pozytywnych rezultatów, które swoim zasięgiem obejmą następującą grupę ostatecznych beneficjentów:

* studentów,

* pracowników Politechniki,

* uczniów i nauczycieli szkół średnich L. i regionu l.,

* pracowników innych uczelni oraz ośrodków naukowo-badawczych i projektowych regionu lubelskiego,

* przedsiębiorstwa regionu działające w branży budowlanej,

* instytucje wspierające rozwój innowacyjny regionu,

* mieszkańców regionu korzystających z bazy naukowo badawczej Politechniki

* samorządy i inne jednostki współpracujące z Politechniką.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w związku z realizacją przedmiotowego projektu Stronie przysługuje prawo obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, zgodnie z art. 86 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.).

Zdaniem Wnioskodawcy w związku z realizacją projektu "Rozbudowa i modernizacja potencjału edukacyjnego i badawczego Wydziału Inżynierii Budowlanej i Sanitarnej Politechniki" Wnioskodawca nie wykonuje czynności opodatkowanych VAT (określonych w art. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów usług). W związku z powyższym Wnioskodawca nie ma możliwości, na płaszczyźnie obowiązujących przepisów podatkowych, odzyskania kwoty podatku naliczonego przy realizacji projektu. Tym samym, podatek VAT stanowi koszt kwalifikowalny.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124, natomiast art. 86 ust. 2 pkt 1 precyzuje, iż kwotę podatku naliczonego stanowi z zastrzeżeniem ust. 3-7 tego artykułu, suma kwot podatku określona w fakturach otrzymanych przez podatnika.

Powyższe regulacje oznaczają, że podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony jedynie w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu. Aby zatem podatnik miał prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z wystawionych faktur VAT, zakupy dokumentowane tymi fakturami muszą być związane (w sposób bezpośredni i bezsporny) z czynnościami opodatkowanymi wykonywanymi przez podatnika.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy o VAT opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przy czym, przez dostawę towarów zasadniczo rozumie się - zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy o VAT - przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, zaś przez świadczenie usług - zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy VAT - zasadniczo rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy.

Z przedstawionych przez Wnioskodawcę okoliczności wynika, iż Strona realizuje projekt "Rozbudowa i modernizacja potencjału edukacyjnego i badawczego Wydziału Inżynierii Budowlanej i Sanitarnej Politechniki". W ramach projektu nastąpi przebudowa wnętrza budynku, zakup aparatury badawczej do laboratoriów wyposażenie sal dydaktycznych w nowoczesny sprzęt dydaktyczny i audiowizualny.

Ostatecznymi beneficjentami zrealizowanego projektu będą studenci, pracownicy Wnioskodawcy, uczniowie i nauczyciele szkół średnich Lublina i regionu lubelskiego, pracownicy innych uczelni oraz ośrodków naukowo-badawczych i projektowych regionu lubelskiego, przedsiębiorstwa regionu działające w branży budowlanej, instytucje wspierające rozwój innowacyjny regionu, mieszkańcy regionu korzystający z bazy naukowo badawczej Strony, samorządy i inne jednostki współpracujące z Podatnikiem.

Ze złożonego wniosku wynika, iż Strona świadczy usługi edukacyjne zwolnione z podatku od towarów i usług, usługi badawcze finansowane ze środków budżetowych służące rozwojowi nauki - niepodlegające opodatkowaniu podatkiem VAT oraz usługi badawcze realizowane w ramach projektów celowych i umów z podmiotami gospodarczymi - opodatkowane wg podstawowej stawki VAT

Z powyższego wynika zatem, iż realizowany projekt będzie służył czynnościom opodatkowanym, zwolnionym z podatku jak i czynnościom niepodlegajacym opodatkowaniu.

Analizując stan faktyczny przedstawiony w złożonym wniosku oraz powołany wyżej art. 86 ust. 1 ustawy Wnioskodawcy przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od wydatków finansowanych ze środków otrzymanych z funduszy unijnych w takim zakresie, w jakim będą one służyły czynnościom opodatkowanym.

Zgodnie z art. 90 ust. 1 ustawy o VAT - w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

W myśl art. 90 ust. 2 - jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa w ust. 1, podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, z zastrzeżeniem ust. 10.

Zgodnie z art. 90 ust. 3 ustawy - proporcję, o której mowa w ust. 2, ustala się jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, oraz czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo.

Biorąc pod uwagę stan faktyczny przedstawiony w złożonym wniosku oraz obowiązujące przepisy uznać należy, za nieprawidłowe stanowisko Strony, iż nie przysługuje Jej prawo do odliczenia podatku naliczonego przy realizacji przedmiotowego projektu.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie, ul. M. C. Skłodowskiej 40, 20-029 Lublin po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl