IPPP1-443-435/11-2/EK - Opodatkowanie usługi polegającej na świadczeniu indywidualnej nauki pływania wykonywanej przez nauczyciela.

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 8 czerwca 2011 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP1-443-435/11-2/EK Opodatkowanie usługi polegającej na świadczeniu indywidualnej nauki pływania wykonywanej przez nauczyciela.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 25 lutego 2011 r. (data wpływu 11 marca 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia usługi polegającej na świadczeniu indywidualnej nauki pływania wykonywaną przez nauczyciela - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 marca 2011 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia usługi polegającej na świadczeniu indywidualnej nauki pływania wykonywaną przez nauczyciela.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca z zawodu jest nauczycielem, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej świadczy usługę aqua aerobicu, gry i zabawy przy nauce pływania, które opodatkowuje stawką 22% w 2010, a teraz 23%.

Wnioskodawca świadczy również usługę nauki pływania. Zajęcia odbywają się na basenie miejskim, na podstawie zawartej z Ośrodkiem Sportu i Rekreacji Gminy umowy. Przedmiot działalności według wpisu do ewidencji działalności gospodarczej to 85.51.Z pozaszkolne formy edukacji sportowej oraz zajęć rekreacyjnych, 6560.Z- działalność wspomagająca edukację. Do końca 2010 r. organizowana przez Wnioskodawcę nauka pływania była traktowana jako usługa edukacyjna podlegająca przedmiotowemu zwolnieniu z podatku od towarów i usług. Usługi edukacyjne wymienione były bowiem w pozycji 7 załącznika nr 4 do ustawy o VAT, zawierającego wykaz usług zwolnionych z podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1. Wykonywana usługa polegająca na świadczeniu indywidualnej nauki pływania przez osobę posiadającą odpowiednią wiedzę i wykształcenie wymaganą do prowadzenia zajęć z dziećmi mieści się w grupowaniu PKWiU 80.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w opisanym stanie faktycznym począwszy od 1stycznia 2011 regulacje dotyczące zwolnień z podatku VAT szeroko rozumianych usług edukacyjnych pozwalają na dalsze korzystanie ze zwolnienia z VAT.

Wnioskodawca z zawodu jest nauczycielem - magister wychowana fizycznego - absolwent Akademii Wychowania Fizycznego i prowadzi naukę pływania na Pływalni "W." indywidualną dla dwóch lub trzech osób głównie dzieci i młodzieży od lat 5, wszystkich styli pływackich: kraul na grzbiecie, kraul na piersiach, styl klasyczny "żabka", delfin. Nauka jest zgodna z zasadami metodyki nauczania pływania.

Zdaniem Wnioskodawcy usługa nauki pływania wykonywana przez Zainteresowanego dalej korzysta ze zwolnienia z VAT. Od 1 stycznia 2011 r. ze zwolnienia z VAT korzystają usługi związane ze sportem lub wychowaniem fizycznym w ramach usługi edukacyjnej. W związku z powyższym usługa wykonywana przez Wnioskodawcę dalej korzysta ze zwolnienia. W świetle opisanego stanu faktycznego postępowanie Zainteresowanego jest prawidłowe.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez świadczenie usług - w myśl art. 8 ust. 1 ww. ustawy - rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (...).

Przepis art. 41 ust. 1 ustawy, stanowi, że stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Zgodnie z art. 146a pkt 1 ustawy, w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r., z zastrzeżeniem art. 146f, stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%.

Jednakże zarówno w treści ustawy o podatku od towarów i usług, jak i przepisów wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi lub zwolnienie od podatku.

Na podstawie obowiązującego od dnia 1 stycznia 2011 r. art. 43 ust. 1 pkt 27 ustawy o podatku od towarów i usług, ustawodawca zwolnił od podatku usługi prywatnego nauczania na poziomie przedszkolnym, podstawowym, gimnazjalnym, ponadgimnazjalnym i wyższym, świadczone przez nauczycieli.

Analizując powołaną wyżej regulację należy zauważyć, że warunkiem zastosowania zwolnienia od podatku jest nie tylko spełnienie przesłanki o charakterze przedmiotowym dotyczącej rodzaju świadczonych usług, t.j. usług prywatnego nauczania na odpowiednim poziomie edukacji, ale także przesłanki podmiotowej odnoszącej się do usługodawcy, który musi być nauczycielem. Niespełnienie chociażby jednej z ww. przesłanek powoduje, że zwolnienie nie ma zastosowania.

Z treści wniosku wynika, iż Wnioskodawca jest nauczycielem-magister wychowania fizycznego. Wnioskodawca prowadzi kurs indywidualnej nauki pływania kierowany głównie do dzieci i młodzieży. Nauka pływania jest zgodna z zasadami metodyki nauczania pływania.

Analizując przedstawione okoliczności sprawy w kontekście powołanych powyżej przepisów prawa podatkowego stwierdzić należy, iż wprowadzone przepisem art. 43 ust. 1 pkt 27 ustawy o VAT zwolnienie ma zastosowanie wyłącznie do usług nauczania na poziomie przedszkolnym, podstawowym, gimnazjalnym, ponadgimnazjalnym i wyższym, świadczonych przez nauczycieli.

Wskazać należy, iż metoda nauczania pływania stanowi świadomie i systematycznie stosowany planowy sposób postępowania nauczyciela, polegający na dobieraniu, przekazywaniu i odbieraniu informacji od ucznia w celu opanowania przez niego techniki pływania, a szeroko pojęte wychowanie fizyczne (do którego niewątpliwie można zaliczyć pływanie), na każdym poziomie nauczania pełni ważne funkcje edukacyjne, rozwojowe i zdrowotne. Wspiera rozwój fizyczny, psychiczny i społeczny oraz zdrowie uczniów i kształtuje obyczaj aktywności fizycznej.

Biorąc powyższe pod uwagę, stwierdzić należy, iż w przedmiotowej sprawie, wypełnione zostaną zarówno przesłanki podmiotowe jak i przedmiotowe wynikające z art. 43 ust. 1 pkt 27 ustawy o VAT. Zatem świadczona przez Wnioskodawcę (nauczyciela) usługa indywidualnej nauki pływania kierowana do dzieci i młodzieży korzystać będzie ze zwolnienia na mocy art. 43 ust. 1 pkt 27 ustawy o VAT.

Stanowisko Wnioskodawcy uznano za nieprawidłowe, z uwagi na stwierdzenie, iż "usługa nauki pływania wykonywana przez Zainteresowanego dalej korzysta ze zwolnienia z VAT. Od 1 stycznia 2011 r. ze zwolnienia z VAT korzystają usługi związane ze sportem lub wychowaniem fizycznym w ramach usługi edukacyjnej". Natomiast przedmiotowa usługa korzysta ze zwolnienia na mocy przepisów wskazanych w uzasadnieniu interpretacji.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl