IPPP1-443-434/07-2/JB

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 22 listopada 2007 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP1-443-434/07-2/JB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Podatnika, przedstawione we wniosku z dnia 30 października 2007 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie skutków wniesienia aportem nieruchomości budowlanej do spółki komandytowej - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 31 października 2007 r. (data stempla pocztowego) został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie skutków wniesienia aportem nieruchomości budowlanej do spółki komandytowej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Podatnik prowadzi działalność w zakresie pośrednictwa, doradztwa w zakresie nieruchomości oraz wynajmu nieruchomości. Przedsiębiorstwo zakupiło w 2007 r. nieruchomość budowlaną, którą wynajmuje na podstawie podpisanych umów najmu. W momencie zakupu powyższej nieruchomości została obniżona kwota podatku VAT należnego o kwotę podatku VAT naliczonego wynikającego z faktury zakupu nieruchomości. Właściciel nieruchomości zamierza wnieść powyższą nieruchomość (wraz z cesją praw wynikającą z podpisanych umów najmu) aportem do nowopowstałej spółki komandytowej, w której będzie komandytariuszem.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Jakie skutki z zakresu podatku VAT wywoła wniesienie aportem części majątku (nieruchomości) przedsiębiorstwa do nowopowstałej spółki komandytowej.

Zdaniem Wnioskodawcy dokonanie przedmiotowego aportu nie będzie rodziło konieczności dokonania korekty odliczonego wcześniej podatku naliczonego.

W związku z faktem, iż przedmiotem aportu nie jest zorganizowana część przedsiębiorstwa (jedynie nieruchomość wraz z cesją prawa wynikających z podpisanych umów najmu), to planowana czynność wniesienia aportem nieruchomości do nowopowstałej spółki komandytowej podlega wprawdzie ustawie o VAT, lecz jest przedmiotowo zwolniona z podatku od towarów i usług na mocy § 8 ust. 1pkt 6 rozporządzenia Ministra Finansów z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o VAT. Jednocześnie przedsiębiorstwo nie musi korygować dokonanego odliczenia podatku VAT naliczonego wynikającego z zakupu powyższej nieruchomości, gdyż nieruchomość ta zakupiona była z zamiarem wykorzystania jej w działalności opodatkowanej (i tak była i będzie nadal wykorzystywana do czasu wniesienia aportu). Spółka opiera swoje stanowisko na podstawie decyzji Izby Skarbowej w Opolu - pismo z dnia 3 marca 2005 r. (PP-II-005/549/BL/04) oraz na podstawie wyroku NSA z dnia 7 czerwca 2004 r. (Nr FKS 87/04). Przedsiębiorstwo zamierza zakwalifikować czynność wniesienia aportu części majątku jako czynność podlegającą ustawie o podatku VAT ze stawką "zwolnioną" bez obowiązku korygowania wcześniej odliczonego podatku VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W myśl art. 2 pkt 22 ustawy o VAT sprzedaż to odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów. Zgodnie z powołanym wyżej przepisem odpłatna dostawa towarów mieści się definicji sprzedaży. Wniesienie aportu rzeczowego do spółki prawa handlowego lub cywilnego spełnia definicję odpłatnej dostawy towarów, a tym samym zgodnie z art. 2 pkt 22 ustawy uznawane jest za sprzedaż. Jednak w myśl § 8 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 z późn. zm.) zwalnia się od podatku wkłady niepieniężne (aporty) wnoszone do spółek prawa handlowego i cywilnego.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. W myśl powołanego wyżej przepisu podatnikowi, o którym mowa w art. 15 ustawy o podatku od towarów i usług przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony ale wyłącznie w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Związek zakupu z czynnością podlegającą opodatkowaniu jest jednym z podstawowych warunków, które musi spełnić podatnik aby mógł skorzystać z prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony.

W przypadku gdy podatnik wykorzystuje nabyte towary (w tym środki trwałe) wyłącznie do czynności opodatkowanych, przysługuje mu prawo do odliczenia kwoty podatku naliczonego w całości. Jeżeli nastąpi zmiana przeznaczenia tych towarów (środków trwałych) polegająca na wniesieniu ich aportem do spółki prawa handlowego lub cywilnego, a więc następuje ich przekazanie w ramach czynności zwolnionej od podatku (§ 8 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia Ministra Finansów), czynność ta spowoduje zmianę prawa do odliczenia. W takiej sytuacji należy dokonać, zgodnie z art. 91 ust. 7 ustawy o podatku od towarów i usług, korekty podatku naliczonego. Zgodnie z treścią tego przepisu zasady dokonywania korekt podatku określone w art. 91 ust. 1-5 stosuje się odpowiednio, w przypadku gdy podatnik miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o całą kwotę podatku naliczonego od wykorzystywanego przez siebie towaru lub usługi i dokonał takiego obniżenia, albo nie miał takiego prawa, a następnie zmieniło się to prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tego towaru lub usługi.

W myśl art. 91 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług (w brzmieniu nadanym ustawą z dnia 21 kwietnia 2005 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o zmianie niektórych innych ustaw Dz. U. Nr 90, poz. 756) w przypadku towarów i usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym, są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji a także gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli zostały zaliczone do środków trwałych nabywcy, z wyłączeniem tych, których wartość początkowa nie przekracza 15.000 zł, korekty, o której mowa w ust. 1, podatnik dokonuje w ciągu 5 kolejnych lat a w przypadku nieruchomości - w ciągu 10 lat, licząc począwszy od roku, w którym zostały oddane do użytkowania. Roczna korekta w przypadku, o którym mowa w zdaniu pierwszym, dotyczy jednej piątej, a w przypadku nieruchomości - jednej dziesiątej, kwoty podatku naliczonego przy ich nabyciu lub wytworzeniu. W przypadku środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, których wartość początkowa nie przekracza 15.000 zł, przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio. W myśl art. 91 ust. 4 ustawy o VAT w przypadku gdy w okresie korekty, o której mowa w ust. 2, nastąpi sprzedaż towarów, o których mowa w ust. 2, uważa się, że towary te są nadal używane na potrzeby czynności podlegających opodatkowaniu u tego podatnika, aż do końca okresu korekty. Zgodnie z art. 91 ust. 5 ustawy o VAT korekta po sprzedaży, o której mowa w ust. 4, powinna być dokonana jednorazowo w odniesieniu do całego pozostałego okresu korekty. Korekty dokonuje się w deklaracji podatkowej za okres rozliczeniowy, w którym nastąpiła sprzedaż.

Zatem w odniesieniu do towarów, które były wykorzystywane przez podatnika do czynności opodatkowanych a następnie przekazanych w ramach czynności zwolnionej od podatku (aport rzeczowy) istnieje obowiązek skorygowania odliczonego podatku naliczonego.

Czynność wniesienia aportem części majątku przedsiębiorstwa tj. nieruchomości, jest czynnością zwolnioną, zatem Podatnik wystawiając fakturę VAT zastosuje zwolnienie od podatku VAT, przywołując cyt. wyżej § 8 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia Ministra Finansów.

Z okoliczności przedstawionych we wniosku wynika, że w momencie zakupu nieruchomości Podatnik nabył prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktury zakupu i skorzystał z tego prawa. Nieruchomość jest wykorzystywana przez Podatnika do wykonywania czynności opodatkowanych, jednak po wniesieniu jej aportem do spółki komandytowej (czynność zwolniona od podatku), nastąpi zmiana przeznaczenia nieruchomości i zmiana prawa do odliczenia. W takiej sytuacji Podatnik będzie zobowiązany do skorygowania odliczonego wcześniej podatku naliczonego.

Powołane przez Wnioskodawcę: wyrok NSA oraz decyzja Izby Skarbowej w Opolu, są rozstrzygnięciami w konkretnych, indywidualnych sprawach, osadzonych w określonych stanach faktycznych i tylko do nich się zawężają, i tym samym nie mają mocy powszechnie obowiązującego prawa.

W związku z powyższym stwierdzić należy, że stanowisko Podatnika zawarte we wniosku o interpretację przepisów prawa podatkowego jest nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl