IPPP1-443-421/10-6/PR - Zasady opodatkowania podatkiem VAT darowizny gruntów zabudowanych.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 30 czerwca 2010 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP1-443-421/10-6/PR Zasady opodatkowania podatkiem VAT darowizny gruntów zabudowanych.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 14 kwietnia 2010 r. (data wpływu 19 kwietnia 2010 r.), uzupełniony pismem z dnia 20 maja 2010 r. (data wpływu 24 maja 2010 r.) w odpowiedzi na wezwanie z dnia 14 maja 2010 r., oraz pismem z dnia 22 czerwca 2010 (data wpływu 28 czerwca 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania darowizny gruntów zabudowanych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 kwietnia 2010 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania darowizny gruntów zabudowanych.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca w swym majątku posiada, w szczególności, następujące pozycje:

1.

prawo wieczystego użytkowania gruntu stanowiącego własność Skarbu Państwa, powierzchnia 9.498 m2, użytkowanie wieczyste do dnia 11 marca 2090 r. (dalej: "Grunt"); na Gruncie zaś posadowione są - stanowiące własność Wnioskodawcy - następujące budynki i budowle:

2.

budynek frontowy A, otrzymany przez Wnioskodawcę nieodpłatnie w 1974 r.;

3.

budynek frontowy B, otrzymany przez Wnioskodawcę nieodpłatnie w 1974 r.;

4.

budynek wartowni przy budynku A, otrzymany przez Wnioskodawcę nieodpłatnie w 1974 r.;

5.

budynek maszynowni (kompresowni), otrzymany przez Wnioskodawcę nieodpłatnie w 1974 r.;

6.

budynek B1 Łącznik, otrzymany przez Wnioskodawcę nieodpłatnie w 1974 r.;

7.

budynek garażu blaszanego, zakupiony w 1991 r.;

8.

budynek zaplecza otrzymany przez Wnioskodawcę nieodpłatnie w 1974 r.;

9.

budowla zbiornika p. poż., otrzymanego przez Wnioskodawcę nieodpłatnie w 1974 r.;

10.

budowla dwóch opasek drenażowych, otrzymanych przez Wnioskodawcę nieodpłatnie w 1974 r.;

11.

budowla przewodów kanalizacyjnych, otrzymanych przez Wnioskodawcę nieodpłatnie w 1974 r.;

12.

budowla nawierzchni drogowej, otrzymana przez Wnioskodawcę nieodpłatnie w 1974 r.;

13.

budowla ogrodzenia zewnętrznego, otrzymana przez Wnioskodawcę nieodpłatnie w 1974 r.;

14.

budowla szlabanu do bramy, zakupiona w dniu 20 lipca 2007 r.

Dla Gruntu oraz posadowionych na nim budynków (wymienionych w poz. 2-8 powyżej) i budowli (wymienionych w poz. 9-14 powyżej) prowadzona jest przez Sąd Rejonowy.

Wśród budynków (wymienionych w poz. 2-8 powyżej) i budowli (wymienionych w poz. 9-14 powyżej), tylko jedna rzecz stanowiła przedmiot modernizacji (inwestycji ulepszającej), na którą nakład przekroczył 30% wartości początkowej tego środka trwałego. Jest to budynek wartowni (poz. 4). Do modernizacji tego budynku doszło pod koniec 1993 r.

Wśród budynków i budowli wymienionych powyżej (poz. 2-14), tylko jedna rzecz została nabyta lub wytworzona w czasie, kiedy obowiązywały już w Polsce przepisy o podatku od towarów i usług (tj. zasadniczo po 5 lipca 1993 r.) - jest to budowla szlabanu do bramy (poz. 14). W nadesłanym uzupełnieniu Wnioskodawca zaznaczył, iż skorzystał z prawa odliczenia podatku naliczonego przy zakupie ww. szlabanu.

Wnioskodawca od co najmniej 5 lat świadczy najem powierzchni użytkowej w części posiadanych budynków oraz terenu Gruntu, i w tym zakresie rozpoznaje obowiązek w podatku od towarów i usług. Przynamniej do końca 2008 r. Wnioskodawca prowadził na Gruncie, z użyciem posadowionych na nim budynków i budowli, sprzedaż wyrobów gotowych, w poprzednich latach wytworzonych przez siebie. Sprzedaż wyrobów gotowych była przez Wnioskodawcę opodatkowana podatkiem od towarów i usług.

Budynek wartowni (poz. 4) - jako miejsce: przybywania osób odpowiedzialnych za bezpieczeństwo i porządek oraz kontrolę osób wchodzących na teren Gruntu i wychodzących z niego; odbioru kluczy do poszczególnych budynków i lokali znajdujących się na Gruncie - pozostaje w funkcjonalnym związku z działaniem pozostałych budynków i budowli należących do Wnioskodawcy, na których była prowadzona działalność handlowa (a wcześniej i produkcyjna) lub wynajem komercyjny. Również budowla szlabanu do bramy (poz. 14) służy zabezpieczeniu całości Gruntu (wraz z posadowionymi na nim budynkami i budowlami), z wykorzystaniem których Wnioskodawca wykonywał sprzedaż wyrobów gotowych oraz prowadził i prowadzi najem komercyjny.

Wnioskodawca, w związku ze zbliżającą się likwidacją, ma nieodpłatnie przekazać (darować) cały Grunt wraz z posadowionymi na nim budynkami (poz. 2-8) oraz budowlami (poz. 9-14) na rzecz podmiotu prowadzącego działalność kulturalną.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1.

Czy planowane przez Wnioskodawcę nieodpłatne przekazanie (darowizna) Gruntu i posadowionych na nich budynków (poz. 2-8) oraz części budowli (poz. 9-13, tj. oprócz budowli szlabanu do bramy), będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług...

2.

Jeżeli odpowiedź na pytanie Nr 1. w przedmiocie darowizny Gruntu wraz z posadowionym na nim budynkiem wartowni (poz. 4) jest taka, że w tym zakresie czynność nieodpłatnego przekazania podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, to czy występująca w tym przypadku dostawa towarów może korzystać ze zwolnienia z podatku od towarów i usług...

3.

Czy planowane przez Wnioskodawcę nieodpłatne przekazanie (darowizna) Gruntu i posadowionej na nim budowli szlabanu do bramy może korzystać ze zwolnienia z podatku od towarów i usług...

W odniesieniu do postawionego pytania Nr 1, w opinii Wnioskodawcy z analizy przepisów art. 5 ust. 1 pkt 1 i art. 7 ust. 1 w związku z ust. 2 pkt 2 art. 7 Ustawy o VAT wynika, że opodatkowaniu podatkiem VAT podlega nieodpłatne przekazanie towaru należącego do przedsiębiorstwa podatnika, z którym wiąże się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, o ile podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tego towaru. Jeżeli natomiast podatnik nie miał prawa do odliczenia podatku naliczonego, to nieodpłatne przekazanie tych towarów pozostaje neutralne podatkowo (podatnik nie musi dokonać opodatkowania tego przekazania). Zatem opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega, co do zasady, odpłatna dostawa towarów (w tym budynków i budowli - odpowiednio do definicji "towaru" z art. 2 pkt 6 Ustawy o VAT), a także wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, a w szczególności darowizny, pod warunkiem, że podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności w całości lub w części.

Wnioskodawca zamierza przekazać nieodpłatnie w drodze darowizny Grunt zabudowany: budynkami (poz. 2-8), które wszystkie zostały nabyte przez Wnioskodawcę znacznie przed wprowadzeniem w Polsce przepisów o podatku od towarów i usług oraz budowlami, które w zdecydowanej większości (poz. 9-13) zostały nabyte przez Wnioskodawcę również daleko wcześniej, aniżeli data 5 lipca 1993 r. Z tego też powodu Wnioskodawca nie miał prawa do odliczenia podatku od towarów i usług przy nabyciu tych towarów. Biorąc pod uwagę opisany powyżej stan faktyczny oraz zacytowane wcześniej, przepisy art. 5 ust. 1 pkt 1 i art. 7 ust. 1 w związku z ust. 2 pkt 2 art. 7 Ustawy o VAT, stwierdzić należy, iż planowane przez Wnioskodawcę nieodpłatne przekazanie (darowizna) Gruntu i posadowionych na nim budynków (poz. 2-8) oraz większością budowli (poz. 9-13), nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W tym zakresie nie została bowiem spełniona przesłanka art. 7 ust. 2 Ustawy o VAT dotycząca istnienia prawa do odliczenia podatku naliczonego przez Wnioskodawcę przy nabyciu tych towarów. Otrzymanie przez Wnioskodawcę nieodpłatnie w 1974 r. Gruntu wraz z posadowionymi już wtedy na nim budynkami i budowlami, jak również "zakupienie" w 1991 r. jednego z budynków (poz. 7) było czynnością, od której nie pobrano podatku od towarów i usług, co skutkowało dla Wnioskodawcy brakiem prawa do odliczenia podatku naliczonego przy ich nabyciu. Brak prawa do odliczenia podatku naliczonego wyklucza możliwość objęcia nieodpłatnej dostawy towarów opodatkowaniem VAT. Z mocy art. 29 ust. 5 Ustawy o VAT, wyłączenie spod opodatkowania - mające zastosowanie w pierwszym rzędzie do budynków i budowli - rozciągać się będzie także na Grunt, na którym te towary się znajdują.

Opisanemu powyżej wyłączeniu spod opodatkowania VAT będzie podlegać również budynek A wartownia (poz. 4), pomimo tego, że na ten środek trwały zostały poniesione nakłady modernizacyjne (ulepszające) przekraczające 30% jego wartości początkowej, od których to nakładów przysługiwało już prawo do odliczenia podatku naliczonego. Dla zastosowania wyłączenia spod opodatkowania na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 w związku z art. 7 ust. 2 pkt 2 Ustawy o VAT ma bowiem znaczenie tylko istnienie prawa do odliczenia przy nabyciu towaru.

Przywołane ostatnio przepisy nic nie mówią o jakichkolwiek innych wydatkach związanych z tymi towarami (np. na ich remont czy modernizację), w związku z którymi mogło ewentualnie powstać prawo do odliczenia VAT. Stąd też należy uznać, iż zastosowanie wobec darowizny takich towarów wyłączenia spod VAT ma uzasadnienie w samym tylko ich nabyciu, z którym nie wiązało się prawo do odliczenia VAT naliczonego.

W świetle powyższego uznać należy, iż planowana przez Wnioskodawcę czynność darowizny, mająca za przedmiot Grunt w części zabudowanej budynkami (poz. 2-8) oraz budowlami (poz. 9-13), nie będzie stanowiła dostawy towarów w rozumieniu Ustawy o VAT, a więc nie będzie podlegała opodatkowaniu VAT.

Odnosząc się pytania Nr 2, zdaniem Zainteresowanego, nawet jeżeli poniesienie ponad 30% nakładów modernizacyjnych na budynek wartowni (poz. 4), od których to nakładów istniała prawna możliwość odliczenia VAT naliczonego, stanowi o podleganiu darowizny tego towaru opodatkowaniu VAT - nie zmienia to konstatacji, iż w tym zakresie nie może powstać obowiązek podatkowy. W takiej bowiem sytuacji mogłoby mieć zastosowanie zwolnienie spod opodatkowania VAT, o którym mowa w ust. 1 pkt 10a w związku z ust. 7a art. 43 oraz art. 29 ust. 5 Ustawy o VAT. Skoro wartownia (poz. 4) - od czasu jej modernizacji w 1993 r. - stale służyła przez ponad 5 lat, choćby tylko pomocniczo (na zasadzie pośredniego związku funkcjonalnego), działalności Wnioskodawcy opodatkowanej VAT, jej planowana obecnie darowizna (wraz z Gruntem) może być potraktowana jako dostawa towarów zwolniona z VAT, a więc nierodząca obowiązku naliczenia tego podatku.

Natomiast ustosunkowując się do pytania Nr 3, Wnioskodawca uznał, iż również darowizna budowli szlabanu do bramy (poz. 14) nie musi rodzić obowiązku naliczenia podatku od towarów i usług, a to ze względu na normę art. 43 ust. 1 pkt 10 Ustawy o VAT.

Skoro szlaban do bramy służy (na zasadzie związku funkcjonalnego) od początku oddania jego do użytkowania działalności opodatkowanej Wnioskodawcy, w tym do najmu komercyjnego powierzchni części budynków oraz najmu miejsc postojowych na terenie Gruntu, czyni to zasadnym stwierdzenie, że budowla szlabanu jest również objęta najmem. "Pierwsze zasiedlenie" budowli szlabanu do bramy (z poz. 14) datuje się więc od dnia oddania tegoż towaru/środka trwałego do użytku.

Skoro najem z wykorzystaniem szlabanu do bramy (poz. 14) był świadczony przynamniej przez dwa lata, to w tym zakresie ma zastosowanie zwolnienie podatkowe, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 w związku z art. 2 pkt 14 oraz art. 29 ust. 5 Ustawy o VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej również ustawą o VAT, opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Na mocy art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

W myśl art. 7 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT, przez dostawę towarów, o której mowa w ww. przepisie, rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny - jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.

Towarami - w myśl art. 2 pkt 6 ustawy - są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Stosownie do art. 41 ust. 1 ustawy, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Jednakże zarówno w treści ustawy, jak i przepisów wykonawczych do niej ustawodawca przewidział zwolnienie od podatku lub opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

a.

dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

b.

pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

W myśl art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem że:

a.

w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,

b.

dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

Według art. 43 ust. 7a ustawy, warunku, o którym mowa w ust. 1 pkt 10a lit. b), nie stosuje się, jeżeli budynki, budowle lub ich części w stanie ulepszonym były wykorzystywane przez podatnika do czynności opodatkowanych przez co najmniej 5 lat.

Z powyższego wynika, iż dostawa budynków, budowli lub ich części jest zwolniona od podatku VAT. Wyjątek stanowi dostawa w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim oraz jeżeli pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata. Natomiast jeżeli dostawa odbywa się w ramach pierwszego zasiedlenia, tuż przed nim lub w okresie krótszym niż 2 lata od pierwszego zasiedlenia podlega zwolnieniu, jeżeli spełnione zostaną łącznie dwa warunki wskazane w art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT.

Przez pierwsze zasiedlenie - zgodnie z art. 2 pkt 14 ustawy - rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

a.

wybudowaniu lub

b.

ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Zauważyć należy, iż wszystkie elementy tej definicji należy brać pod uwagę łącznie. Jeśli któraś z przesłanek w tym przepisie nie wystąpi, nie będziemy mieli do czynienia z pierwszym zasiedleniem. W świetle powyższego "pierwsze zasiedlenie" następuje gdy obiekt jest oddawany pierwszy raz do użytkowania po wybudowaniu w wykonaniu czynności podlegającej opodatkowaniu. Kolejne "pierwsze zasiedlenie" wystąpi w przypadku oddania obiektu do użytkowania w wykonaniu czynności podlegającej opodatkowaniu po jego ulepszeniu wynoszącym co najmniej 30% wartości początkowej.

Zgodnie z art. 29 ust. 5 ustawy, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.

Kwestię opodatkowania zbycia prawa wieczystego użytkowania gruntu, na którym położone są budynki lub budowle rozstrzygają przepisy rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 24 grudnia 2009 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 224, poz. 1799). Zgodnie z § 12 ust. 1 pkt 11 ww. rozporządzenia, zwalnia się od podatku zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, jeżeli budynki te lub budowle albo ich części są zwolnione od podatku.

Powyższe oznacza, że do czynności zbycia prawa wieczystego użytkowania gruntu stosuje się analogiczną stawkę podatku jak przy dostawie budynków, budowli lub ich części trwale z tym gruntem związanych. Jeżeli zatem dostawa dotyczy budynków i budowli albo ich części, która objęta jest zwolnieniem od podatku, zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu związanego z tym obiektem również podlega zwolnieniu od podatku.

Z zaprezentowanego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca planuje dokonać nieodpłatnego przekazania w drodze darowizny gruntu, z tytułu którego przysługuje mu prawo użytkowania wieczystego oraz posadowionych na nim budynków i budowli, które wymienił szczegółowo w punktach 2-14. Wnioskodawca zaznaczył, iż od większości wymienionych budynków i budowli nie przysługiwało mu przy ich nabyciu prawo od odliczenia podatku naliczonego, jak również w okresie ich posiadania nie dokonywał ulepszeń. Wyjątek stanowi budynek wartowni (pkt 4), w związku z którym co prawda nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu, jednakże w roku 1993 Zainteresowany dokonał ulepszenia, na które nakład przekroczył 30% wartości początkowej tego środka trwałego. Wśród wymienionych obiektów, Wnioskodawca wymienił budowlę szlabanu do bramy, przy nabyciu którego odliczył podatek naliczony w 2007 r. Zainteresowany zaznaczył ponadto, że od co najmniej 5 lat świadczy usługi najmu powierzchni użytkowej w części posiadanych budynków oraz do końca 2008 r. prowadził sprzedaż podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W świetle regulacji zawartej w art. 7 ust. 2 pkt 2 ustawy, darowizna towaru, od którego nie przysługiwało podatnikowi prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, nie stanowi dostawy towarów i tym samym nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Zatem mając powyższe na uwadze należy stwierdzić, iż nieodpłatne przekazanie w drodze darowizny wymienionych we wniosku budynków oraz budowli (pkt 2-3, pkt 5-13), w stosunku do których przy ich nabyciu nie przysługiwało Wnioskodawcy prawo do odliczenia podatku naliczonego oraz nie były ponoszone wydatki na ich modernizację, nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Odnosząc się do kwestii opodatkowania przekazywanego budynku wartowni, o którym mowa w pytaniu Nr 2, nie znajdzie zastosowania art. 7 ust. 2 pkt 2 ustawy, bowiem wyłącza on z opodatkowania podatkiem VAT jedynie towary, w stosunku do których dokonującemu ich dostawy nie przysługiwało prawo odliczenia podatku naliczonego w całości lub w części. Z literalnego brzmienia tego przepisu nie można wywieść, że mowa w nim wyłącznie o podatku naliczonym towarzyszącym nabyciu towaru, a o całym podatku naliczonym jaki dotyczył tego towaru.

Stąd też mając na uwadze fakt, że Wnioskodawca w 1993 r. dokonał ulepszeń budynku wartowni, które przekraczały 30% jego wartości początkowej, od których przysługiwało prawo odliczenia podatku naliczonego, należy w pierwszej kolejności określić, czy w świetle art. 2 pkt 14 ustawy doszło do pierwszego zasiedlenia. Zatem, w oparciu o definicję "pierwszego zasiedlenia" należy uznać, że w stosunku do ww. budynku niewątpliwie poniesiono wydatki przekraczające 30% wartości początkowej, jednakże nie została spełniona przesłanka dotycząca oddania do użytkowania w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, bowiem jak to zaznacza Wnioskodawca, budynek nie był przedmiotem wynajmu, pozostawał wyłącznie w pośrednim, funkcjonalnym związku z wynajmowanymi budynkami. Należy więc uznać przedmiotową darowiznę tego budynku za dokonywaną w ramach pierwszego zasiedlenia, w konsekwencji czego nie będzie korzystała ze zwolnienia w trybie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.

W takiej sytuacji, należy poddać analizie regulacje zawarte w art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy. Aby zastosować zwolnienie koniecznym jest spełnienie łącznie obydwu przesłanek płynących z treści ww. artykułu. Z okoliczności sprawy wynika, że dostawcy co prawda nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego przy zakupie nieruchomości (wartowni), jednak nie wyczerpuje przesłanek wynikających z pkt b niniejszego przepisu, bowiem Wnioskodawca ponosił wydatki, które przekraczały 30% wartości początkowej, a w stosunku do nich przysługiwało mu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Jednakże zastosowanie znajdzie w tym przypadku przepis art. 43 ust. 7a ustawy opierający się o art. 43 ust. 1 pkt 10 lit. b), ponieważ niniejszy budynek, po jego ulepszeniu w 1993 r. był wykorzystywany przez podatnika do czynności opodatkowanych przez okres co najmniej 5 lat. Zatem darowizna budynku wartowni będzie korzystała ze zwolnienia od podatku na mocy art. 43 ust. 1 pkt 10a w zw. z ust. 7a ustawy.

W odniesieniu do pytania Nr 3 dotyczącego kwestii opodatkowania darowizny szlabanu do bramy, który został nabyty przez Wnioskodawcę w 2007 r. i w związku z tym odliczył podatek naliczony należy stwierdzić, iż w świetle art. 2 pkt 14 ustawy dostawa ta nie będzie dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia, ponieważ już sama transakcja zakupu przez Zainteresowanego była dokonywana w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, a budowla (szlaban) została oddana do użytkowania przez nabywającego ją Wnioskodawcę. Stąd też w sytuacji, gdy nieodpłatne przekazanie w drodze darowizny szlabanu nie będzie dokonywane w ramach pierwszego zasiedlenia, a od tego momentu minął okres dłuższy jak 2 lata, jak to ma miejsce w przedmiotowej sprawie, zastosowanie znajdzie zwolnienie z opodatkowania w trybie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.

Jednocześnie zaznaczyć należy, iż zgodnie z art. 43 ust. 10 i 11 ustawy o VAT, podatnik może zrezygnować ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w ust. 1 pkt 10, i wybrać opodatkowanie dostawy budynków, budowli lub ich części, pod warunkiem że dokonujący dostawy i nabywca budynku, budowli lub ich części:

1.

są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni;

2.

złożą, przed dniem dokonania dostawy tych obiektów właściwemu dla ich nabywcy naczelnikowi urzędu skarbowego, zgodne oświadczenie, że wybierają opodatkowanie dostawy budynku, budowli lub ich części.

Oświadczenie, o którym mowa w ust. 10 pkt 2, musi również zawierać:

1.

imiona i nazwiska lub nazwę, adresy oraz numery identyfikacji podatkowej dokonującego dostawy oraz nabywcy;

2.

planowaną datę zawarcia umowy dostawy budynku, budowli lub ich części;

3.

adres budynku, budowli lub ich części.

Należy zatem zauważyć, iż Wnioskodawca sprzedając przedmiotową budowlę może zrezygnować z zastosowania opisanego wyżej zwolnienia od podatku, wybierając opodatkowanie podatkiem VAT, tym samym opodatkowana byłaby sprzedaż również prawa wieczystego użytkowania gruntu w odpowiedniej części pod warunkiem, że dokonujący dostawy i nabywca wskazanej we wniosku budowli są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni oraz złożą, przed dniem dokonania niniejszej dostawy właściwemu dla nabywcy naczelnikowi urzędu skarbowego, zgodne oświadczenie (zawierające wszystkie wymagane informacje), że wybierają opodatkowanie w całości dostawy przedmiotowej budowli. Zatem dopiero w konsekwencji zastosowania art. 43 ust. 10 i 11 ustawy o VAT sprzedaż przedmiotowej budowli (szlabanu) w całości opodatkowana będzie 22% stawką podatku od towarów i usług.

Reasumując, nieodpłatne przekazanie w drodze darowizny budynków i budowli wymienionych w przedmiotowym wniosku w pkt 2-3 oraz 5-13, stosownie do art. 7 ust. 2 pkt 2 w ogóle nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Natomiast darowizna budynku wartowni (pkt 4), będzie korzystała ze zwolnienia z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a w zw. z art. 43 ust. 7a ustawy, jak również zwolnieniem będzie objęta budowla szlabanu do bramy w trybie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.

Nadmienić należy, iż dla zbycia prawa wieczystego użytkowania gruntu stosuje się analogiczną stawkę podatku jak przy dostawie budynków, budowli lub ich części trwale związanych z gruntem. Jeżeli dostawa budynków albo budowli lub ich części korzysta ze zwolnienia od podatku VAT, bądź też jest opodatkowana, na takich samych zasadach opodatkowane jest zbycie prawa użytkowania wieczystego gruntu, na którym posadowione są budynki i budowle. W związku z tym, że darowizna części budynków i budowli nie będzie podlegała opodatkowaniu, a w części będzie korzystała ze zwolnienia, należy dokonać "przyporządkowania" prawa użytkowania wieczystego proporcjonalnie do poszczególnych budynków i budowli niepodlegających opodatkowaniu lub korzystających ze zwolnienia i dokonać rozliczenia na tych samym zasadach co te budynki i budowle.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl