IPPP1/443-420/08-2/AW

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 9 kwietnia 2008 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP1/443-420/08-2/AW

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 3 marca 2008 r. (data wpływu 6 marca 2008 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia stawki podatku VAT dla wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 6 marca 2008 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia stawki podatku VAT dla wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Spółka prowadzi działalność polegającą między innymi na pośrednictwie w sprzedaży metali, wyrobów metalowych i rud metali. W styczniu 2008 Spółka zakupiła towar od podmiotu mającego siedzibę na terenie Szwajcarii. Miejscem zakupu (dostawy) towaru był skład podatkowy w Rotterdamie bezpośrednio po zakupie spółka sprzedała towar podmiotowi również mającemu siedzibę w Szwajcarii. Miejscem dostawy towaru był skład podatkowy w Rotterdamie. Spółka jest zarejestrowana jako podatnik VAT UE. Podatnik wystawiając fakturę z tytułu sprzedaży towarów - wyrobów metalowych - z miejscem odbioru w składzie podatkowym w Rotterdamie, zastosował stawkę podatku od towarów i usług w wysokości 0%.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Spółka w sposób prawidłowy zastosował do opisanej wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów stawkę podatku w wysokości 0%.

Zdaniem Wnioskodawcy:Dokonana transakcja, w postaci sprzedaży przez Spółkę - podatnika podatku VAT UE, towaru na rzecz podmiotu z siedzibą w Szwajcarii, na terenie składu podatkowego w Rotterdamie, stanowi zdaniem podatnika wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, w rozumieniu art. 41 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług.Wobec powyższego przy sprzedaży podatnik powinien był zastosować stawkę podatku od towarów i usług w wysokości 0%, zgodnie z art. 41 ust. 3, w związku z art. 5 ust. 1 pkt 5 ustawy.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) - zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej "podatkiem", podlega:

1.

odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

2.

eksport towarów;

3.

import towarów;

4.

wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

5.

wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy, będącego rozwinięciem art. 5, przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Towarem zgodnie z art. 2 pkt 6 ustawy, są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Przez wewnątrzwspólnotową dostawę towarów zgodnie z art. 13 ust. 1 ustawy, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 5, rozumie się wywóz towarów z terytorium kraju w wykonaniu czynności określonych w art. 7 na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, z zastrzeżeniem ust. 2-8.

Jednocześnie należy wskazać, iż zgodnie z przepisami o miejscu świadczenia przy dostawie towarów miejscem dostawy towarów zgodnie z art. 22 ust. 1 pkt 3 ustawy, jest w przypadku towarów niewysyłanych ani nietransportowanych - miejsce, w którym towar znajduje się w momencie dostawy.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca dokonał zakupu wyrobów metalowych i rud metali od podmiotu mającego siedzibę w Szwajcarii. Miejscem dostawy był skład podatkowy w Rotterdamie (Holandia). Bezpośrednio po zakupie Wnioskodawca sprzedał powyższy towar podmiotowi mającemu siedzibę również w Szwajcarii. Miejscem dostawy był ten sam skład podatkowy w Rotterdamie (Holandia). W omawianym przypadku miejscem świadczenia przedmiotowej dostawy towarów jest miejsce gdzie towar znajduje się w momencie dostawy, czyli skład podatkowy w Rotterdamie (Holandia) i tam winna być opodatkowana przedmiotowa transakcja.

Mając na uwadze powołane wyżej przepisy, opisana przez Wnioskodawcę dostawa nie spełnia definicji wewnątrzwspólnotowej dostawy towar, gdyż w wyniku dokonanych czynności nie nastąpił wywóz towarów z terytorium kraju na terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju.

W związku z powyższym należy wskazać, że Wnioskodawca błędnie przyjął, że przedmiotowa dostawa spełnia przesłanki wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów i opodatkował ją stawką podatku VAT w wysokości 0%. Omawiana transakcja nie podlega opodatkowaniu na terytorium kraju zgodnie z dyspozycją art. 5 ust. 1 ustawy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku ul. 1 Maja 10, 09-402 k. Płoc

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl