IPPP1-443-411/08-4/JB

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 20 maja 2008 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP1-443-411/08-4/JB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółdzielni przedstawione we wniosku z dnia 25 lutego 2008 r. (data wpływu 3 marca 2008 r.), uzupełnionego pismem z dnia 5 maja 2008 r. (data wpływu 8 maja 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności ustanowienia odrębnej własności lokalu - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 marca 2008 r. wpłynął wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności ustanowienia odrębnej własności lokalu. Wniosek uzupełniony został pismem z dnia 5 maja 2008 r. (data wpływu 8 maja 2008 r.)

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Spółdzielnia Budowlano-Mieszkaniowa w X w 2007 r. przystąpiła do zawierania umów przenoszenia własności lokali na rzecz osób, którym przysługują spółdzielcze własnościowe prawa do lokali. Część umów została sporządzona do końca 2007 r. Pozostałe umowy będą zawarte w roku 2008. Budowę budynków, w których znajdują się lokale mieszkalne i usługowe zakończono w 2000 r.. 21 grudnia 2001 r. Spółdzielnia uzyskała zezwolenie Starosty Powiatu na użytkowanie budynków i lokali znajdujących się w budynkach. Lokale mieszkalne zostały zasiedlone, lokale użytkowe zaczęły być wykorzystywane zgodnie z ich przeznaczeniem. Wszystkie przydziały własnościowych spółdzielczych praw do lokali mieszkalnych i niemieszkalnych (użytkowych) zostały wydane do 30 kwietnia 2001 r. Przydział otrzymywały osoby, które wpłaciły całkowity wymagany wkład budowlany. Niestety jakość oddanych do użytkowania lokali nie w pełni odpowiadała standardom przyjętym za powszechnie obowiązujące. Spółdzielnia pozostawała w sporze prawnym (postępowanie sądowe trwało 4 lata) z wykonawcą inwestycji. Postępowanie sądowe zakończyło się zawarciem ugody, na podstawie której Spółdzielnia zobowiązała się do zapłaty na rzecz wykonawcy części roszczenia. Kwotę wynikającą z zawartej ugody podzielono na członków Spółdzielni. Członkowie wpłacali ją w okresie od 01.06 do 30 września 2004 r. Uchwała o ostatecznym rozliczeniu inwestycji została podjęta przez Radę Nadzorczą Spółdzielni w dniu 30 grudnia 2004 r.

Pismem z dnia 5 maja 2008 r. Spółdzielnia uzupełniła wniosek informując, że w stosunku do lokali użytkowych, do których tytuł prawny będzie przekształcany (własnościowe prawo do lokalu przekształci się w prawo odrębnej własności lokalu) Spółdzielni nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, ani w okresie budowy, ani po przekazaniu do użytkowania członkom Spółdzielni. Spółdzielnia nie poniosła też wydatków na ich ulepszenie w trakcie ich użytkowania (po zasiedleniu) przez członków Spółdzielni i ich następców prawnych, w związku z tym nie korzystała z prawa do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy przeniesienie na rzecz członka Spółdzielni lub osoby niebędącej członkiem, którym przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu niemieszkalnego uzyskane przed 1 maja 2004 r. jest:

1.

zwolnione od podatku VAT na podstawie:

a)

art. 43 ust. 1 pkt 2) ustawy o podatku od towarów i usług

b)

art. 43 ust. 1 pkt 10) ww. ustawy.

2.

opodatkowane, z tym, że zgodnie z art. 153 ust. 1 ustawy o VAT do podstawy opodatkowania nie wlicza się wartości wkładów i opłat oraz części tych wkładów i opłat wniesionych przed dniem 1 maja 2004 r....

Zdaniem wnioskodawcy, z uwagi na to, że od momentu oddania lokali do użytkowania minęło więcej niż 5 lat, lokale te są towarami używanymi w rozumieniu art. 43 ust. 2 pkt 1) ustawy o podatku od towarów i usług. A zatem przeniesienie własności lokali na rzecz członków spółdzielni lub osób niebędących członkami, którym przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, jest zwolnione od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2) ustawy. Gdyby przedmiotowe lokale nie były towarami używanymi, przeniesienie ich własności na rzecz członków korzystałoby ze zwolnienia z art. 43 ust. 1 pkt 10), z tym, że wówczas zwolnieniem nie byłyby objęte lokale użytkowe. W takiej sytuacji opodatkowaniu podlegałby wkład wniesiony po 1 maja 2004 r. (zgodnie z art. 153 ust. 1 ustawy o VAT). Aczkolwiek, stosownie do art. 19 ust. 13 pkt 10 ustawy o VAT obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części wkładu budowlanego lub mieszkaniowego, nie później jednak niż z chwilą ustanowienia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, lub przekształcenia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, lub ustanowienia odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu, lub wydania albo przeniesienia własności lokalu lub własności domów jednorodzinnych w przypadku czynności: a) ustanowienia na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego lub ustanowienia na rzecz członka spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, lub ustanowienia na rzecz członka odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu, lub przeniesienia własności lokalu w rozumieniu przepisów o spółdzielniach mieszkaniowych, b) przeniesienia na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej własności domu jednorodzinnego w rozumieniu przepisów o spółdzielniach mieszkaniowych. W przypadku podatnika całość wkładów budowlanych została pobrana przed czynnością przekształcenia spółdzielczego własnościowego prawa do lokali w prawo odrębnej własności lokali. A zatem samo zawarcie umowy ustanowienia odrębnej własności lokali nie powoduje powstania obowiązku podatkowego w zakresie podatku VAT.

Wnioskodawca uważa, że zawarcie umów przeniesienia na rzecz członków Spółdzielni lub osób niebędących członkami, którym przysługują spółdzielcze własnościowe prawa do lokali w zasobach spółdzielni, własności lokali mieszkalnych i niemieszkalnych jest zwolniona z podatku VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Na podstawie art. 1714 ust. 1 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1116 z późn. zm.) na pisemne żądanie członka lub osoby niebędącej członkiem spółdzielni, którym przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, spółdzielnia mieszkaniowa jest obowiązana zawrzeć umowę przeniesienia własności lokalu po spełnieniu określonych w tym przepisie warunków tj.:

1.

spłaty przypadających na ten lokal części zobowiązań spółdzielni związanych z budową, w tym w szczególności odpowiedniej części zadłużenia kredytowego spółdzielni wraz z odsetkami;

2.

spłaty zadłużenia z tytułu opłat, o których mowa w art. 4 ust. 1 i 11.

W takim przypadku mamy do czynienia z przeniesieniem własności lokalu na rzecz członka spółdzielni lub osoby niebędącej członkiem spółdzielni, któremu przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego bądź niemieszkalnego.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) - zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 pkt 5 ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu oraz przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, a także ustanowienie na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu oraz przeniesienie na rzecz członka spółdzielni własności lokalu lub własności domu jednorodzinnego.

Zatem czynność ustanowienia odrębnej własności lokalu w miejsce spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu stanowi dostawę towaru w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.

Z przedstawionych przez Wnioskodawcę okoliczności wynika, iż Spółdzielnia będzie dokonywać przeniesienia własności na rzecz członków spółdzielni lub osób niebędących członkami, którym przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu niemieszkalnego.

Co do zasady stawka podatku VAT, stosownie do art. 41 ust. 1 ustawy, wynosi 22%. Jednakże ustawodawca zwolnił od podatku wykonywanie niektórych czynności w określonych okolicznościach.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego; zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących, przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze.

Artykuł 43 ust. 1 pkt 10 ustawy stanowi, iż zwalnia się od podatku dostawę obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyjątkiem obiektów i ich części, które mają być zasiedlone lub zamieszkane po raz pierwszy; zwolnienie nie dotyczy części budynków przeznaczonych na cele inne niż mieszkaniowe. A zatem, w przedmiotowej sprawie zwolnienie określone w powyższym przepisie nie będzie miało zastosowania, gdyż następuje przeniesienie własności do lokali niemieszkalnych, natomiast powyższym zwolnieniem objęte zostały jedynie lokale mieszkalne.

Natomiast, zgodnie z art. 43 ust. 2 ustawy, przez towary używane, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 2, rozumie się:

1.

budynki, budowle lub ich części - jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat;

2.

pozostałe towary, z wyjątkiem gruntów, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku.

Równocześnie w ust. 6 tegoż artykułu wskazano, że zwolnienia, o których mowa w ust. 1 pkt 2, nie stosuje się do dostawy używanych budynków, budowli lub ich części, jeżeli podatnik przed wprowadzeniem ich do ewidencji środków trwałych lub w trakcie użytkowania poniósł wydatki na ich ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, w wysokości stanowiącej co najmniej 30% wartości początkowej, a podatnik:

1.

miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków;

2.

użytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółdzielnia przystąpiła do zawierania umów przenoszenia własności lokali, do których przydziały własnościowych praw do lokali wydane zostały do 30 kwietnia 2001 r. Budowę budynków, w których znajdują się lokale usługowe zakończono w 2000 r.. W stosunku do lokali użytkowych, do których tytuł prawny będzie obecnie przekształcany (z własnościowego prawa do lokalu w prawo odrębnej własności) Spółdzielni nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, ani w okresie budowy, ani po przekazaniu do użytkowania członkom Spółdzielni. Spółdzielnia nie poniosła też wydatków na ich ulepszenie w trakcie ich użytkowania (po zasiedleniu) przez członków Spółdzielni i ich następców prawnych, w związku z tym nie korzystała z prawa do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Z przedstawionych informacji wynika, że przedmiotowe lokale niemieszkalne spełniają warunki niezbędne do uznania ich za "towar używany", w rozumieniu cytowanych wyżej przepisów, gdyż: Spółdzielni nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego ani w momencie budowy budynków ani po ich przekazaniu do użytkowania, Spółdzielnia nie ponosiła również wydatków na ich ulepszenie, a od końca roku w którym zakończono budowę budynków upłynęło 5 lat.

W świetle powyższego stanu faktycznego i prawnego ustanowienie odrębnej własności lokali niemieszkalnych w miejsce spółdzielczego własnościowego prawa do tych lokali, traktowane na gruncie ustawy o VAT, jako dostawa towarów, będzie korzystała ze zwolnienia od podatku na mocy art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy.

Zauważyć jednakże należy, iż zgodnie z art. 29 ust. 6 i 7 ustawy w przypadku czynności, o których mowa w art. 19 ust. 13 pkt 10 ustawy jako kwotę należną, o której mowa w ust. 1 (tj. stanowiącą podstawę opodatkowania), przyjmuje się wartość należnego wkładu budowlanego albo wkładu mieszkaniowego, pomniejszoną o kwotę należnego podatku. Do wniesienia wkładu w formie innej niż pieniężna przepis ust. 10 stosuje się odpowiednio. W przypadku gdy część wkładu budowlanego lub mieszkaniowego została sfinansowana z zaciągniętego przez spółdzielnię mieszkaniową kredytu na sfinansowanie kosztów budowy, podstawę opodatkowania powiększa się o kwotę kredytu, w części przypadającej na dany lokal. Do podstawy opodatkowania, o której mowa w ust. 6, wlicza się również inne opłaty wnoszone przez członków spółdzielni, które nie są wkładami budowlanymi lub mieszkaniowymi, wynikające z uczestniczenia członków spółdzielni w zobowiązaniach spółdzielni związanych z budową lub wynikające z ostatecznego rozliczenia kosztów budowy - zgodnie z postanowieniami statutu.

Zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 10 ustawy obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części wkładu budowlanego lub mieszkaniowego, nie później jednak niż z chwilą ustanowienia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego lub ustanowienia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, lub przekształcenia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, lub ustanowienia odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu, lub wydania albo przeniesienia własności lokalu lub własności domów jednorodzinnych w przypadku czynności:

a.

ustanowienia na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego lub ustanowienia na rzecz członka spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, lub ustanowienia na rzecz członka odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu, lub przeniesienia własności lokalu w rozumieniu przepisów o spółdzielniach mieszkaniowych,

b.

przeniesienia na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej własności domu jednorodzinnego w rozumieniu przepisów o spółdzielniach mieszkaniowych.

Natomiast art. 153 ust. 1 ustawy stanowi, iż do podstawy opodatkowania, o której mowa w art. 29 ust. 6 i 7, nie wlicza się wartości wkładów i opłat, o których mowa w tym przepisie, oraz części tych wkładów, wniesionych przed 1 maja 2004 r.

Z przedstawionego opisu stanu faktycznego wynika, iż w 2007 r. Spółdzielnia przystąpiła do ustanawiania odrębnej własności lokali w miejsce ustanowionych przed dniem 1 maja 2004 r. spółdzielczych własnościowych praw do tych lokali, przy czym wpłata wymaganego wkładu budowlanego nastąpiła przed dniem 1 maja 2004 r. W okresie od 01.06. do 30 września 2004 r. Spółdzielnia pobierała wpłaty od członków z tytułu ugody w postępowaniu sądowym w związku z ostatecznym rozliczeniem inwestycji. A zatem całość wkładów budowlanych została pobrana przed czynnością przekształcenia spółdzielczego własnościowego prawa do lokali w prawo odrębnej własności lokali.

Biorąc powyższe pod uwagę, jak również wskazane regulacje prawne stwierdzić należy, że z tytułu dokonania przez Spółdzielnię Mieszkaniową czynności przekształcenia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego w odrębną własność, członek spółdzielni lub osoba niebędąca członkiem spółdzielni, któremu zgodnie z przepisami ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych przysługuje prawo żądania przeniesienia na niego własności lokalu, nie będzie zobowiązany do wnoszenia do Spółdzielni żadnych wpłat (wymagany wkład budowlany wniesiono bowiem przed 1 maja 2004 r., a w stosunku do opłat wnoszonych po 1 maja 2004 r. z tytułu ugody sądowej a związanych z końcowym rozliczeniem inwestycji obowiązek podatkowy, na mocy art. 19 ust. 1 pkt 10 ustawy, powstał z chwilą każdorazowej wpłaty), podstawa opodatkowania będzie wynosiła "0".

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl