IPPP1-443-41/09-5/JL

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 21 kwietnia 2009 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP1-443-41/09-5/JL

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółdzielni, przedstawione we wniosku z dnia 8 stycznia 2009 r. (data wpływu 15 stycznia 2009 r.) - uzupełnionym w dniu 2 kwietnia 2009 r. na wezwanie wysłane w dniu 18 marca 2009 r. - o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania nieodpłatnego przeniesienia odrębnej własności lokalu użytkowego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 stycznia 2009 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania nieodpłatnego przeniesienia odrębnej własności lokalu użytkowego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Do spółdzielni wpłynął wniosek członka posiadającego spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu użytkowego o przeniesienie w odrębną własność, na podstawie przepisów ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. Jest to lokal jednobudynkowy użytkowy. Prawo to nabyte zostało przez tą osobę aktem notarialnym 25 lipca 2005 r. od osoby prawnej, dla której ustanowienie tego prawa nastąpiło w 1991 r., budowa tego lokalu została zakończona w 1988 r. (przez spółdzielnię). W związku z tym w trakcie budowy tego budynku nie był odliczany podatek VAT oraz w trakcie ustanawiania spółdzielczego własnościowego prawa nie był naliczony podatek VAT od tej czynności. W przypadku zawarcia aktu notarialnego z tytułu przeniesienia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu członek spółdzielni nie dokona żadnej wpłaty na rzecz Spółdzielni, jedynie opłaty notarialne oraz wpisu w Księgi Wieczyste.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie.

Czy w przypadku braku wpłaty do spółdzielni powstanie podstawa do opodatkowania oraz obrót czy też nie.

Zdaniem wnioskodawcy w przypadku braku wpłaty do spółdzielni z tytułu przeniesienia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego w odrębną własność, obrót w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług nie powstanie, a tym samym nie wystąpi obowiązek podatkowy, jedynie zostanie pobrana oplata z tytułu czynności cywilno-prawnych przez notariusza w trakcie podpisywania aktu notarialnego.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego, w zakresie opodatkowania nieodpłatnego przeniesienia odrębnej własności lokalu użytkowego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega między innymi odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W świetle art. 2 pkt 6 cytowanej ustawy przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 ww. ustawy przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, a w myśl art. 7 ust. 1 pkt 5, przez dostawę towarów rozumie się również ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu oraz przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, a także ustanowienie na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu oraz przeniesienie na rzecz członka spółdzielni własności lokalu lub własności domu jednorodzinnego.

Z opisu zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku wynika, że w przypadku zawarcia aktu notarialnego z tytułu przeniesienia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu członek spółdzielni nie dokona żadnej wpłaty na rzecz Spółdzielni, jedynie opłaty notarialne oraz wpisu w Księgi Wieczyste. Ponadto budowa opisanego we wniosku lokalu użytkowego została zakończona w 1988 r. (przez spółdzielnię), w związku z tym w trakcie budowy tego budynku nie był odliczany podatek VAT.

Zatem w badanym zdarzeniu przyszłym mamy do czynienia z nieodpłatnym ustanowieniem przez spółdzielnię mieszkaniową odrębnej własności lokalu użytkowego na rzecz członka spółdzielni posiadającego spółdzielcze własnościowe prawo do tego lokalu.

W myśl art. 7 ust. 2 ww. ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:

1.

przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,

2.

wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny

* jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.

Z cyt. wyżej przepisów wynika, iż opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatne dostawy towarów. Natomiast nieodpłatne przekazania towarów podlegają opodatkowaniu wówczas, gdy podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego przy ich nabyciu.

W sprawie będącej przedmiotem wniosku występuje transakcja nieodpłatna - ustanowienie prawa odrębnej własności lokalu użytkowego. Spółdzielnia nie uzyskiwała prawa do odliczania podatku naliczonego związanego z wydatkami na budowę tego lokalu.

W świetle powyższego stwierdzić należy, iż nieodpłatne przeniesienie prawa własności przedmiotowego lokalu, stanowiące nieodpłatną dostawę towaru, na mocy art. 7 ust. 2 ww. ustawy nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. W związku z tym, ze względu na brak odpłatności przedmiotowej transakcji - nie powstanie obrót, brak jest podstawy opodatkowania, a w konsekwencji brak podatku należnego.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie, ul. M.C. Skłodowskiej 40, 20-029 Lublin po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl