IPPP1-443-41/09-4/JL

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 21 kwietnia 2009 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP1-443-41/09-4/JL

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółdzielni, przedstawione we wniosku z dnia 8 stycznia 2009 r. (data wpływu 15 stycznia 2009 r.) - uzupełnionym w dniu 2 kwietnia 2009 r. na wezwanie wysłane w dniu 18 marca 2009 r. - o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania odpłatnego przeniesienia odrębnej własności lokalu użytkowego - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 stycznia 2009 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania odpłatnego przeniesienia odrębnej własności lokalu użytkowego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe w zakresie opodatkowania odpłatnego przeniesienia odrębnej własności lokalu użytkowego.

Do spółdzielni wpłynął wniosek członka posiadającego spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu użytkowego o przeniesienie w odrębną własność, na podstawie przepisów ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. Jest to lokal jednobudynkowy użytkowy. Prawo to nabyte zostało przez tą osobę aktem notarialnym 25 lipca 2005 r. od osoby prawnej, dla której ustanowienie tego prawa nastąpiło w 1991 r., budowa tego lokalu została zakończona w 1988 r. (przez spółdzielnię). W związku z tym w trakcie budowy tego budynku nie był odliczany podatek VAT oraz w trakcie ustanawiania spółdzielczego własnościowego prawa nie był naliczony podatek VAT od tej czynności.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytania.

1.

Czy dokonanie czynności przeniesienia z własnościowego spółdzielczego prawa dla budynku użytkowego w odrębną własność, należy opodatkować podatkiem VAT 22%, i na jakiej podstawie oraz jaką zastosować w takim przypadku podstawę opodatkowania.

2.

Czy też można zastosować definicję dla tak ustanowionego spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego, a następnie nabytego przez kolejną osobę aktem notarialnym definicję towaru używanego z art. 43 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, a tym samym zastosować dla dokonania przeniesienia własnościowego prawa do lokalu użytkowego w odrębną własność art. 43 ust. 1 pkt 2 i wówczas nie powstanie opodatkowanie podatkiem VAT i czynność ta zostanie zwolniona z opodatkowania.

3.

Czy też zasadne jest zastosowanie art. 43 ust. 1 pkt 10.

Zdaniem wnioskodawcy należy zastosować stawkę 22% jak dla lokalu użytkowego, zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 5, zgodnie z którym dostawą towarów jest przeniesienie na rzecz członka spółdzielni własności lokalu oraz art. 41 ust. 1, zgodnie z którym stawka podatku wynosi 22%. Art. 43 ust. 2 zwalnia przedmiotowo dostawę towarów używanych, do których zalicza między innymi używane budynki lub budowle lub ich części - jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów minęło co najmniej 5 lat, pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Przepis ten nie zawiera wskazania czy też towarem używanym jest spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu użytkowego. Zdaniem spółdzielni, w przypadku gdy nastąpi w trakcie czynności prawnej jaką jest przeniesienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego w odrębną własność wpłata na rzecz spółdzielni - należy opodatkować obrót jaki wystąpi z tego tytułu. Obowiązek podatkowy powstanie z chwila otrzymania całości lub części wkładu budowlanego, nie później jednak niż z chwilą wydania albo przeniesienia własności lokalu w przypadku dokonania czynności ustanowienia na rzecz członka spółdzielni odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu lub przeniesienia własności lokalu w rozumieniu przepisów o spółdzielniach mieszkaniowych, zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 10a.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego, w zakresie opodatkowania odpłatnego przeniesienia odrębnej własności lokalu użytkowego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega między innymi odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W świetle art. 2 pkt 6 cytowanej ustawy przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 ww. ustawy przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, a w myśl art. 7 ust. 1 pkt 5, przez dostawę towarów rozumie się również ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu oraz przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, a także ustanowienie na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu oraz przeniesienie na rzecz członka spółdzielni własności lokalu lub własności domu jednorodzinnego.

W świetle powyższego ustanowienie w miejsce spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu prawa odrębnej własności jest zrównane z dostawą tego lokalu i co do zasady podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. Stawka tego podatku wynosi 22%, zgodnie z art. 41 ust. 1 cyt. ustawy. Należy jednak zwrócić uwagę, że ustawodawca przewidział pewne wyjątki od powyższej zasady generalnej.

W myśl obowiązującego od dnia 1 stycznia 2009 r. art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

a.

dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

b.

pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Zgodnie natomiast z obowiązującym od dnia 1 stycznia 2009 r. art. 2 pkt 14 cyt. ustawy przez pierwsze zasiedlenie rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

a.

wybudowaniu lub

b.

ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Zmiany wprowadzone w powyższych przepisach spowodowały, że - po spełnieniu odpowiednich warunków - zwolniona z opodatkowania jest dostawa wszystkich obiektów, a nie tylko dostawa obiektów budownictwa mieszkaniowego. Należy tu mieć na uwadze przepisy art. 43 ust. 1 pkt 10 oraz pkt 10a cyt. ustawy.

Z opisu zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku wynika, że budowa opisanego we wniosku lokalu użytkowego została zakończona w 1988 r.. Pomiędzy pierwszym zasiedleniem a planowaną dostawą lokalu upłynie okres dłuższy niż 2 lata, a wymieniona we wniosku osoba nie jest pierwszym nabywcą ani użytkownikiem przedmiotowego lokalu. Dostawa opisanego we wniosku obiektu nie będzie zatem dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia.

Na podstawie powyższego nie można zgodzić się z wnioskodawcą, że jeżeli w przedmiotowym zdarzeniu przyszłym Spółdzielnia pobrałaby wpłatę z tytułu ustanowienia odrębnej własności lokalu użytkowego w miejsce spółdzielczego własnościowego prawa - obrót z tej transakcji podlegałby opodatkowaniu podatkiem VAT ze stawką 22%. Analiza powyższych przepisów oraz przedstawionego zdarzenia przyszłego wskazuje, że w przypadku wystąpienia wpłaty na rzecz Spółdzielni z tytułu ustanowienia odrębnej własności przedmiotowego lokalu na rzecz członka spółdzielni, transakcja ta będzie zwolniona z opodatkowania VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 cyt. ustawy w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 stycznia 2009 r.

Nadmienić należy, że w sprawie opisanej we wniosku nie ma zastosowania art. 43 ust. 1 pkt 2 zwalniający dostawę towarów używanych (w tym używanych budynków, budowli lub ich części) oraz przywołany przez Spółdzielnię art. 43 ust. 2, który umożliwiał uznanie za towary używane m.in. używanych budynków, budowli lub ich części - jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów minęło co najmniej 5 lat. Przepisy art. 43 ustawy - na podstawie ustawy z dnia 7 listopada 2008 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, z dniem 1 stycznia 2009 r. - zostały zmienione. Zgodnie z obecnie obowiązującym brzmieniem art. 43 ust. 1 pkt 2 w zw. z art. 43 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, zwolnione od podatku VAT są towary używane będące ruchomościami, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku po nabyciu prawa do rozporządzania tymi towarami jak właściciel. Oznacza to, że przepisy te nie mają obecnie w ogóle zastosowania do nieruchomości.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie, ul. M.C. Skłodowskiej 40, 20-029 Lublin po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl