IPPP1/443-405/09-2/IG - Brak opodatkowania bezpłatnego przekazanie próbek kosmetyków.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 16 lipca 2009 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP1/443-405/09-2/IG Brak opodatkowania bezpłatnego przekazanie próbek kosmetyków.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 14 kwietnia 2009 r. (data wpływu 23 kwietnia 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie nie podlegania opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług czynności przekazania próbek kosmetyków przy jednoczesnym zachowaniu prawa do odliczenia podatku naliczonego powstałego przy zakupie próbek - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 kwietnia 2009 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie nie podlegania opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług czynności przekazania próbek kosmetyków przy jednoczesnym zachowaniu prawa do odliczenia podatku naliczonego powstałego przy zakupie próbek.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółka jako podatnik VAT czynny zajmuje się sprzedażą hurtową na rzecz aptek i hurtowni farmaceutycznych dermokosmetyków dla dzieci i dorosłych produkowanych przez L we Francji. Powyższa sprzedaż jest opodatkowana VAT wg stawki 22 %. Sprzedawane przez Spółkę kosmetyki są sprowadzane do Polski w drodze wewnątrzwspólnotowego nabycia.

Oprócz kosmetyków, Spółka nabywa z Francji w drodze wewnątrzwspólnotowego nabycia próbki rozprowadzanych na terenie Polski kosmetyków. Próbki te są dostarczane bezpłatnie do aptek i hurtowni a następnie apteki i hurtownie sprzedając towary firmy L Polska przekazują je nieodpłatnie ostatecznemu nabywcy w celach testowych i poznawczych innych produktów Spółki dostępnych na polskim rynku.

Spółka L Polska Sp. z o.o. w celu uatrakcyjnienia obrotu do każdego towaru zakupionego przez apteki i perfumerie powyżej 35 zł dodaje jedną próbkę swojego kosmetyku innego niż ten, który zastał nabyty - Spółka posiada 7 rodzajów próbek, które mają objętość 3 ml, 5 ml, 10 ml oraz 12 ml.

Przykładowo poniżej Spółka podaje objętości próbek do objętości handlowej danego towaru:

Objętość próbek Objętość handlowa

Krem przeciw odparzeniom 5 ml 50 ml i 100 ml

żel do mycia głowy i ciała 5 ml 500 ml

krem nawilżający do twarzy 5 ml 40 ml

S Olejek mleczny do kąpieli 12 ml 250 ml

S 3 ml 50 ml

Poporodowy regeneracyjny żel do ciała 10 ml 200 ml

Balsam do brodawek piersiowych 3 ml 30 ml

Jeżeli nabywca (apteka) dokona dużej partii zakupów, to również ilość przekazanych przez Spółkę próbek będzie obliczona relatywnie. Np: apteka zakupi towaru za 12 tyś zł netto to Spółka do takiego zakupu dołączy 343 próbek (dołączane będą różnego rodzaju próbki wymieniane powyżej w objętości 3 ml, 5 ml, 10 ml oraz 12 ml).

Próbka taka jest zatem niewielką ilością danego kosmetyku reprezentującą rodzaj i kategorie towaru, która odzwierciedla cechy fizyczne i chemiczne reprezentującego ją kosmetyku a ich przekazanie nie wskazuje na działanie mające charakter handlowy.

Również wartość próbek nie wskazuje na ich handlowy charakter. poniżej cennik za 1 szt. próbki:

Krem przeciw odparzeniom 5 ml - wartość próbki 0, 52 gr.

Żel do mycia głowy i ciała 5 ml - wartość próbki 0,37 gr.

Krem nawilżający do twarzy 5 ml - wartość próbki 0, 77 gr.

S Olejek mleczny do kąpieli 12 ml - wartość próbki 0, 99 gr.

S 3 ml - wartość próbki 0, 63 gr.

Poporodowy regeneracyjny żel do ciała 10 ml - wartość próbki 0,59 gr.

Balsam do brodawek piersiowych 3 ml - wartość próbki 0,52 gr.

Należy zatem uznać, że próbka jako niewielka ilość produktu reprezentująca określony rodzaj i kategorię towaru zachowującą skład oraz wszystkie właściwości chemiczne nie ma wartości użytkowej. Przy jej pomocy, w przypadku gdy okaże się dla nabywcy kosmetyku przydatna, można wpłynąć na ilość sprzedawanego przez Spółkę kosmetyku (nabywca kreuje popyt), szczególnie że w Polsce znana jest tylko jedna gama kosmetyków dla kobiet w ciąży a Spółka jest zainteresowana przede wszystkim zwiększeniem sprzedaży kosmetyków dla dzieci.

Ważnym dla sprawy jest fakt, że próbki kosmetyków na opakowaniu są opatrzone napisem "próbka bezpłatna - nie do sprzedaży". Próbka oznaczona w taki sposób, w żadnym razie nie może być przedmiotem obrotu i może zostać wykorzystana wyłącznie w celach dla niej przeznaczonych, tj. jako produkt do sprawdzenia jego przydatności. Opakowanie oznakowane jako "próbka bezpłatna" - nie do sprzedaży" jest przekazywana nieodpłatnie do konsumenta za pośrednictwem farmaceuty, zaś dystrybucja próbek nie stanowi obrotu i nie powoduje uzyskiwania jakichkolwiek przychodów związanych z obrotem tych próbek.

Najistotniejszą cechą odróżniającą próbkę kosmetyku od produktu kierowanego do sprzedaży jest jego wielkość - objętość standardowego produktu wynosi 150-200 ml natomiast próbki 2 ml oraz informacja o tym, iż jest to próbka bezpłatna, objęta zakazem obrotu.

Nieodpłatne przekazanie w celach promocyjno-testowych próbek ma umożliwić klientom (potencjalnym klientom) poznanie właściwości i efektów działania towarów oferowanych przez Spółkę, a dzięki temu wychwycenie ich zalet lub wad, sprawdzenie bezpieczeństwa działania i tolerancji oraz różnic w porównaniu do innych produktów dostępnych na rynku.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w opisanym stanie faktycznym Spółka powinna uznać, iż czynność przekazania próbek kosmetyków nie podlega opodatkowaniu VAT przy jednoczesnym zachowaniu prawa do odliczenia podatku naliczonego powstałego przy zakupie próbek.

Zdaniem wnioskodawcy bezpłatne przekazanie próbek kosmetyków nie będzie podlegało opodatkowaniu VAT przy zachowaniu pełnego prawa do odliczenia podatku naliczonego VAT z faktury wewnętrznej wystawionej do czynności wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów (próbek).

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy o VAT opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają następujące czynności:

1.

Odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju,

2.

Eksport towarów,

3.

Import towarów,

4.

Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju,

5.

Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Natomiast w myśl art. 7 ust. 2 cytowanej ustawy uznano, że przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:

1.

przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia;

2.

wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w tym w szczególności darowizny

* jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.

Zgodnie z art. 7 ust. 3 przepisu ust. 2 nie stosuje się do przekazywanych drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych, prezentów o małej wartości i próbek.

Jak wynika z art. 7 ust. 7 przez próbkę, o której mowa w ust. 3, rozumie się niewielką ilość towaru reprezentującą określony rodzaj lub kategorię towarów, która zachowuje skład oraz wszystkie właściwości fizyczne, fizykochemiczne i chemiczne lub biologiczne towaru, przy czym ilość lub wartość przekazywanych (wręczanych) przez podatnika próbek nie wskazuje na działanie mające charakter handlowy.

Jak podano w stanie faktycznym, próbka kosmetyku jest niewielkim 2 ml. opakowaniem reprezentującym dany rodzaj kosmetyku, który zachowuje skład oraz wszystkie właściwości, a ilość przekazywanych przez Spółkę próbek nie ma charakteru handlowego.

Z uwagi na powyższe uznać należy, że opisane próbki kosmetyków wypełniają definicję art. 7 ust. 7 i są wprost wyłączone z zakresu opodatkowania VAT. Za brakiem obowiązku opodatkowania VAT nieodpłatnego przekazania próbek przemawia również zapis art. 7 ust. 2 ustawy o VAT w powiązaniu z ust. 3 tejże ustawy. Nie powinno bowiem ulegać wątpliwości, że opodatkowaniu podlega wyłącznie nieodpłatne przekazanie towarów należących do przedsiębiorstwa na cel inny niż związany z prowadzoną działalnością.

Natomiast zapis art. 7 ust. 3-7 ustawy jednoznacznie wskazuje, że nie podlega opodatkowaniu VAT nieodpłatne przekazanie towarów na cele związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa podatnika.

A zatem należy uznać, że przekazanie bez wynagrodzenia próbek jest przekazaniem towarów na cel związany z działalnością Spółki nie może zostać uznane za dostawę towarów, o której mowa w art. 7 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług.

Dodatkowo należy uznać, że Spółka przekazując nieodpłatnie próbki swoich towarów nie traci prawa do odliczenia podatku naliczonego związanego z wewnątrzwspólnotowym nabyciem. Bowiem w myśl art. 86 ust. 1 ustawy o VAT zakupywane próbki w drodze wewnątrzwspólnotowego nabycia są bezsprzecznie wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych tj. do sprzedaży kosmetyków.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl