IPPP1-443-400/09-3/BS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 18 czerwca 2009 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP1-443-400/09-3/BS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 2 kwietnia 2009 r. (data wpływu 22 kwietnia 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży nieruchomości - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 kwietnia 2009 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży nieruchomości.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest osobą fizyczną (zarejestrowaną na podatek VAT), która w ramach prowadzonej działalności gospodarczej nabyła grunt (niezabudowany) stanowiący działkę o charakterze budowlanym (tj. przeznaczonym pod zabudowę). Na tej działce Wnioskodawca zamierzał wybudować dom i dokonać następnie jego sprzedaży. W związku z niesprzyjającymi warunkami inwestycyjnymi Wnioskodawca zrezygnował z budowy domu i postanowił sprzedać tę nieruchomość gruntową; w najbliższym czasie zostanie przeprowadzona transakcja jej sprzedaży. Jednakże do chwili obecnej na przedmiotowej działce Wnioskodawca wybudował budynek gospodarczy (zadaszony, drewniany budynek o powierzchni ok. 20 m2) trwale z gruntem związany (usytuowany na betonowym fundamencie) oraz ogrodzenie, które jest również trwale połączone z gruntem poprzez wykonanie go na podmurówce. Budynek nie wymagał pozwolenia na budowę, i miał służyć do przechowywania maszyn i urządzeń oraz materiałów potrzebnych przy budowie. Naniesienia te zostały zrealizowane z prywatnych środków (materiałów) Wnioskodawcy. Wnioskodawca nie posiada faktur dokumentujących nabycie tych materiałów oraz poświadczających wartość wykonanych prac budowlanych (prace te wykonywał głównie samodzielnie). Z tego względu Wnioskodawca nie mógł dokonać jakiegokolwiek odliczenia podatku naliczonego przy wytworzeniu tych towarów (budynku i budowli w postaci ogrodzenia).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy dokonując sprzedaży tego gruntu z wybudowanym na nim budynkiem gospodarczym wraz z ogrodzeniem, Wnioskodawca będzie musiał opodatkować taką sprzedaż podatkiem VAT (22%), czy też sprzedaż będzie zwolniona od VAT, co oznacza obowiązek uiszczenia podatku od czynności cywilnoprawnych (p.c.c.) przez nabywcę.

Zdaniem Wnioskodawcy, z uzyskanych przez niego informacji wynika, że co do zasady sprzedaż zabudowanej nieruchomości gruntowej przez podatnika VAT powinna podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT (stawka 7% albo 22%), ale przy spełnieniu pewnych warunków zastosowanie będzie miało zwolnienie od VAT.

Jak wynika z przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm., dalej: ustawa o VAT), do towarów na potrzeby tego podatku zalicza się także budynki, budowle i ich części oraz grunty (art. 2 pkt 6 tej ustawy). Ustawa jednak nie definiuje tych pojęć. Jednocześnie, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu. Skoro więc Wnioskodawca będzie sprzedawał działkę z wybudowanym na niej budynkiem gospodarczym wraz z ogrodzeniem (podmurowanym), to wszelkie skutki podatkowe w zakresie VAT dotyczące tych naniesień (obiektów budowlanych) będą także odpowiednio dotyczyć gruntu, na którym te obiekty budowlane są trwale umiejscowione.

Zgodnie z ustawą z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (tekst jedn. Dz. U. z 2006 r. Nr 156, poz. 1118 z późn. zm.) budynek to taki obiekt budowlany, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach (art. 3 pkt 2). Wybudowany na działce budynek gospodarczy spełnia te warunki, przez co powinien stanowić budynek (niemieszkalny). Natomiast ogrodzenie stanowi urządzenie budowlane związane z tym budynkiem (zgodnie z definicją z ustawy urządzenie budowlane to urządzenia techniczne związane z obiektem budowlanym, zapewniające możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem, jak przyłącza i urządzenia instalacyjne, w tym służące oczyszczaniu lub gromadzeniu ścieków, a także przejazdy, ogrodzenia, place postojowe i place pod śmietniki - art. 3 pkt 9).

Zgodnie z objaśnieniami wstępnymi zawartymi w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (PKOB), przez "obiekty budowlane" rozumie się konstrukcje połączone z gruntem w sposób trwały, wykonane z materiałów budowlanych i elementów składowych, będące wynikiem prac budowlanych. W świetle tej definicji sprzedawany przez Wnioskodawcę budynek stanowi obiekt budowlany i w ocenie Strony podlega on klasyfikowaniu do Sekcji 1, Dział 12, Grupa 127, Klasa 1274 - Pozostałe budynki niemieszkalne, gdzie indziej nie wymienione. Natomiast ogrodzenie na podmurówce może być uznane albo za samodzielny obiekt budowlany (potwierdza to np. interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 6 maja 2008 r., nr ILPPI/443-145/08-4/KG), albo za obiekt budowlany związany z tym budynkiem (gospodarczym), zgodnie z definicją wynikającą z Prawa budowlanego.

W konsekwencji uznania tych obiektów budowlanych za budynek wraz ze związanym z nim urządzeniem budowlanym, możliwe jest zastosowanie zwolnienia w zakresie VAT w przypadku planowanej sprzedaży. W myśl art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

a.

dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

b.

pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Jak stanowi art. 2 pkt 14 tej ustawy, poprzez pierwsze zasiedlenie rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

a.

wybudowaniu lub

b.

ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

To zwolnienie nie będzie miało zastosowania, gdyż sprzedaż tego budynku będzie realizowana w ramach pierwszego zasiedlenia. Jednak przepisy ustawy o VAT przewidują jeszcze jedno zwolnienie od VAT - art. 43 ust. 1 pkt 10a. Zgodnie bowiem z tym drugim przepisem, zwalnia się z podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem że:

a.

w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,

b.

dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

W opisanej sytuacji, w stosunku do wskazanego budynku z ogrodzeniem Wnioskodawcy nie przysługiwało prawo obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Konsekwencją takiego stanu będzie więc brak obowiązku naliczenia i wykazania podatku należnego związanego ze sprzedażą przedmiotowej nieruchomości. Oznacza to tym samym, że w przypadku zbycia tej działki wraz z budynkiem gospodarczym i ogrodzeniem, zwolnienie z art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT dotyczy także gruntu, na którym posadowione są wskazane obiekty budowlane (zgodnie z art. 29 ust. 5 ustawy o VAT).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Uwzględniając powyższe, postanowiono jak na wstępie.

Ponadto zaznaczyć należy, iż przedmiotowa interpretacja nie rozstrzyga kwestii opodatkowania sprzedaży nieruchomości podatkiem od czynności cywilnoprawnych. W kwestii udzielenia pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych wydane zostanie osobne rozstrzygnięcie.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl