IPPP1-443-399/07-2/JF

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 13 grudnia 2007 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP1-443-399/07-2/JF

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Fundacji, przedstawione we wniosku z dnia 25 października 2007 r. (data wpływu 30 października 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania świadczenia pieniężnego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 października 2007 r. (data stempla pocztowego) został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania świadczenia pieniężnego od nabywcy w sytuacji, gdy nie dochodzi do wysyłki przedmiotu licytacji ze względu na rezygnację nabywcy z jego odbioru.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Fundacja X zrezygnowała ze zwolnienia, o którym mowa w art. 113 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług i jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Celem statutowym Fundacji jest m.in. wspieranie i świadczenie opieki paliatywnej nad dziećmi, młodzieżą i młodymi dorosłymi ze schorzeniami ograniczającymi życie ich i ich rodzin, wspieranie w żałobie rodzin dzieci i młodych dorosłych. Fundacja poza działalnością statutową prowadzi również działalność gospodarczą polegającą na organizowaniu internetowych aukcji allegro. Na aukcjach allegro Fundacja wystawia i sprzedaje wyłącznie przedmioty podarowane przez darczyńców (Fundacja nie kupuje towarów do dalszej odsprzedaży). Zdarza się, że nabywca po wygraniu licytacji deklaruje dokonanie płatności, ale rezygnuje z jego odbioru, prosząc jednocześnie o ponowne zamieszczenie wygranego przez siebie towaru na aukcji. W takim przypadku nie dochodzi do wydania towaru, a Fundacja otrzymuje świadczenie pieniężne nie dokonując świadczenia wzajemnego. Oświadczenie nabywcy o rezygnacji z odbioru rzeczy następuje przed otrzymaniem pieniędzy przez Fundację bądź równolegle z przelewem.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy otrzymanie przez Podatnika świadczenia pieniężnego od nabywcy w sytuacji, gdy nie dochodzi do wysyłki przedmiotu licytacji ze względu na rezygnację nabywcy z jego odbioru oraz gdy oświadczenie nabywcy o rezygnacji z przedmiotu licytacji dochodzi do podatnika przed lub równocześnie z zapłatą, a przedmiot licytacji jest wystawiony ponownie na aukcję, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Zdaniem Fundacji, w świetle art. 19 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, obowiązek podatkowy powstaje co do zasady z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi. W sposób odmienny uregulowano powstanie obowiązku podatkowego w przypadku sprzedaży wysyłkowej dokonywanej za zaliczeniem pocztowym. Zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 6 ustawy, w przypadku dostawy wysyłkowej dokonywanej za zaliczeniem pocztowym obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania zapłaty. Tak więc w takim przypadku o powstaniu obowiązku podatkowego decyduje termin otrzymania zapłaty za sprzedany towar. Jeżeli płatność następuje przed wydaniem towaru, to obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania przedpłaty, a w przypadku sprzedaży za zaliczeniem pocztowym - obowiązek podatkowy powstaje w momencie otrzymania zapłaty za dostarczony towar. W przedstawionym stanie faktycznym dochodzi do zapłaty ceny, mimo że towar nie jest i nie zostanie wydany nabywcy, który zobowiązał się zapłacić cenę i nie żąda zwrotu ceny. Zdaniem Wnioskodawcy, w takiej sytuacji obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług nie powstaje.

W myśl art. 7 ust. 1 w zw. Z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, opodatkowaniu podlega odpłatna dostawa towarów, przez którą należy rozumieć przeniesienie prawa do rozporządzenia towarami jak właściciel za wynagrodzeniem. W ocenie Strony w przedmiotowym stanie faktycznym doszło do przekształcenia umowy sprzedaży w umowę darowizny, na gruncie której podatnik nie jest zobowiązany do spełnienia żadnego świadczenia. Nie doszło bowiem do przeniesienia na nabywcę prawa do rozporządzania rzeczą jak właściciel wobec złożenia przez niego stosownego oświadczenia woli o odstąpieniu od umowy za zrzeczeniem się o zwrot ceny. W konsekwencji w przedmiotowej sprawie nie mamy do czynienia z czynnością opodatkowaną, lecz z darowizną środków pieniężnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez towary należy rozumieć rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty. W myśl art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług powstaje co do zasady z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi (art. 19 ust. 1 ustawy). Jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7. dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi. Jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części. Również w przypadku dostawy wysyłkowej dokonywanej za zaliczeniem pocztowym obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania zapłaty.

Jak wynika z powyższego, powstanie obowiązku podatkowego związane jest nierozerwalnie w każdym przypadku ze świadczeniem wzajemnym - natychmiastowym lub przyszłym wydaniem towaru lub wykonaniem usługi.

Z treści przytoczonych wyżej przepisów wynika, że za dostawę towarów uznaje się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Jeżeli zatem, nabywca po wygraniu licytacji dokonuje płatności, ale jednocześnie prosi o ponowne zamieszczenie wygranego przez siebie towaru na aukcji, rezygnując z jego odbioru, to nie można mówić o przeniesieniu prawa do rozporządzania tymi towarami jak właściciel, a tym samym o dostawie tych towarów, ponieważ nie doszło do wydania towaru, a tym samym do przeniesienia prawa własności. Zatem czynność ta nie stanowi dostawy, o której mowa w art. 7 ust. 1 i 2 ustawy.

Stosownie do zapisu art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

* przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;

* zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;

* świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Przyjęcie świadczenia pieniężnego w stanie faktycznym opisanym we wniosku nie mieści się w definicji żadnej z opodatkowanych czynności. Nie jest to odpłatne świadczenie usług, gdyż samo dokonanie płatności za towar bez jego wydania nie powoduje obowiązku świadczenia wzajemnego. W szczególności nie można uznać tych czynności również za odpłatną dostawę towaru, gdyż na gruncie ustawy pieniądz nie jest towarem.

Ponadto, w myśl art. 29 ust. 1 ustawy, podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku.

Kwoty świadczenia, o którym mowa we wniosku nie można uznać za kwotę należną i zaliczyć jej do podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług w myśl art. 29 ust. 1 ustawy.

Przeprowadzona analiza przepisów prawa podatkowego w świetle przedstawionego stanu faktycznego wskazuje, iż otrzymana zapłata ceny towaru będącego przedmiotem licytacji w sytuacji, gdy nabywca rezygnuje z odbioru zakupionego towaru i tym samym nie dochodzi do jego wydania, nie powoduje powstania obowiązku w podatku od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl