IPPP1-443-376/07-5/AB

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 30 listopada 2007 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP1-443-376/07-5/AB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 15 października 2007 r. (data wpływu 22 października 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania transakcji podziału spółki przez wydzielenie - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 października 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania transakcji podziału spółki przez wydzielenie.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny i związane z nim zdarzenie przyszłe.

Spółka X Sp. z o.o. jest spółką, której udziałowcami są osoby fizyczne podlegające nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów w Polsce. Obecnie Spółka X Sp. z o.o. prowadzi działalność w zakresie wynajmu nieruchomości (działalność znacząco uboczna) oraz działalność drukarską (jest to główna działalność Spółki).

Działalność w zakresie wynajmu nieruchomości dotyczy wynajmowania/wydzierżawiania na rzecz osób trzecich (obecnie około 20 umów) części nieruchomości, zabudowanej 15 budynkami o charakterze produkcyjno-magazynowo-biurowym, znajdującej się w W, przy ul. X, o powierzchni 5 4427 ha. Dla tej nieruchomości jest prowadzona księga wieczysta nr X/2 ("Nieruchomość. 69"). Część Nieruchomości.69 jest wykorzystywana przez Spółkę X na własne potrzeby tj. działalność drukarską. Działalność drukarska jest prowadzona w wydziałach wklęsłodruku, offsetowym oraz pomocniczym.

Uchwałą Zgromadzenia Wspólników Spółka X, Spółka ta zostanie w 2007 r. albo w 2008 r. podzielona. Zgodnie z przepisami Tytułu IV "Podział spółek" Działu II Kodeksu Spółek Handlowych, podział Spółka X zostanie dokonany przez wydzielenie, zgodnie z art. 529 § 1 pkt 4 k.s.h. Podział przez wydzielenie Spółka X będzie dokonany przez przeniesienie części majątku spółki dzielonej (tj. Spółka X) na istniejącą spółkę (tj. Spółka X) i nowo zawiązaną spółkę z o.o. (tj. na Spółkę Wydzieloną).

Zgodnie z projektem planu podziału Spółka X, zgodnie, z którym zostanie dokonany podział przez wydzielenie: Spółka X przejmie działalność drukarską, w szczególności związane z tą działalnością maszyny, pracowników związanych z działalnością drukarską, umowy z kontrahentami, należności i zobowiązania związane z działalnością drukarską, itp. oraz zawrze umowę dzierżawy ze Spółką Wydzieloną na pomieszczenia używane dla celów działalności drukarskiej.

Spółka Wydzielona przejmie działalność w zakresie wynajmu nieruchomości, w szczególności własność Nieruchomości 69, wszystkie umowy najmu/dzierżawy związane z tą nieruchomością z osobami trzecimi, pracowników związanych z wynajmem nieruchomości, należności i zobowiązania związane z nieruchomością, oraz zawrze umowę dzierżawy z Spółka X na pomieszczenia używane dla celów działalności drukarskiej. Po dokonanym podziale Spółki X, Wspólnicy Spółki X staną się automatycznie Wspólnikami Spółki X oraz Wspólnikami Spółki Wydzielonej. W wyniku podziału przez wydzielenie, na rzecz Wspólnika nie zostaną dokonane wpłaty w gotówce, o których mowa w art. 529 § 1 k.s.h.

Celem wydzielenia jest takie ukształtowanie stosunków prawno-gospodarczych, w związku z planowanym wejściem na Giełdę Papierów Wartościowych spółki prowadzącej działalność drukarską, by ta spółka (tj. Spółka X) nie prowadziła działalności w zakresie wynajmu nieruchomości.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w świetle art. 7 oraz art. 8 ustawy o podatku VAT, podział Spółki X przez wydzielenie Spółki Wydzielonej nie stanowi "dostawy towarów" ani "świadczenia usług," w związku, z czym nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Zdaniem Wnioskodawcy, należy uznać, że podział Spółki X poprzez wydzielenie Spółki Wydzielonej (przeniesienie składników majątku Spółki X dokonane w wyniku podziału przez wydzielenie) nie stanowi ani dostawy towarów ani świadczenia usług w rozumieniu przepisów ustawy o podatku VAT. Oznacza to, że podział przez wydzielenie znajduje się poza zakresem opodatkowania podatkiem VAT.

Powyższe wynika stąd, że podział spółki kapitałowej jest specyficzną instytucją Kodeksu Spółek Handlowych polegającą na bezpośrednim podzieleniu części lub całości majątku danej spółki na inne podmioty (w tym wypadku - Spółka Wydzielona), których udziałowcami stają się udziałowcy spółki dzielonej (w tym wypadku - Spółki X) bez konieczności dokonania dodatkowych czynności rozporządzających pomiędzy podmiotami biorącymi udział w podziale.

W przypadku podziału, przejście majątku spółki dzielonej (w tym wypadku - Spółki X) na inne spółki uczestniczące w podziale (w tym wypadku - Spółka Wydzielona) nastąpi w drodze sukcesji uniwersalnej na mocy jednego zdarzenia prawnego, jakim jest uchwała zgromadzenia wspólników spółki dzielonej o podziale. Spółka Wydzielona wstąpi we wszystkie przydzielone im w planie podziału prawa i obowiązki Spółki X. Z prawnego punktu widzenia przy podziale Spółki X dojdzie, więc jedynie do zmiany organizacyjnej majątku korporacyjnego w ramach tej samej grupy udziałowców.

Biorąc zaś pod uwagę, że skutkiem podziału Spółki X nastąpi wydzielenie podmiotom przejmującym (w tym wypadku - Spółka Wydzielona) części majątku stanowiących zorganizowane przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 55 Kodeksu Cywilnego, bezspornym jest, że przedmiotem tych rozporządzeń nie będzie towar w rozumieniu art. 7 ustawy o podatku VAT, który stanowi o dostawie towarów. Zatem, zdaniem Spółki X, podział Spółki X przez wydzielenie składników majątku nie będzie stanowił dostawy towarów w rozumieniu przepisów ustawy o podatku VAT.

Jednocześnie, zdaniem Spółki X, podział, o którym mowa powyżej nie będzie też świadczeniem usług, o którym mowa w art. 8 ustawy o podatku VAT, bowiem nie wystąpi tutaj jakiekolwiek świadczenia na rzecz osoby trzeciej, a jedynie podział składników majątku Spółki X przez jej wspólników na zasadach określonych w przepisach Kodeksu Spółek Handlowych.

Potwierdzeniem prawidłowości zaprezentowanego przez Spółkę X stanowiska jest wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 6 lutego 2007 r. (syg. I SA/Gd 915/06), w którym w dość zbliżonym stanie faktycznym sąd odmówił słuszności stanowisku Dyrektora Izby Skarbowej, który podnosił, że podział spółki przez wydzielenie należy rozpatrywać w kontekście art. 7 ust. 2 oraz art. 8 ust. 2 ustawy o podatku VAT.

Uzasadniając swe orzeczenie sąd stanął na stanowisku, ze podział spółki kapitałowej przez wydzielenie i przejęcie przez nowo utworzoną spółkę składników majątku stanowiących zorganizowaną część przedsiębiorstwa jest czynnością ekwiwalentną i nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT jako czynność nieodpłatna (zrównana z dostawą towarów czy też ze świadczeniem usług).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Natomiast w świetle art. 7 ust. 2 ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:

1.

przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,

2.

wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny

* jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części. W myśl art. 2 pkt 6 ustawy przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty. Natomiast według art. 8 ust. 2 ww ustawy nieodpłatne świadczenie usług niebędące dostawą towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług, jeżeli nie są one związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami, w całości lub w części, traktuje się jak odpłatne świadczenie usług.

Z kolei w treści art. 6 ustawy o podatku od towarów i usług ustawodawca przewidział czynności, w odniesieniu, do których nie stosuje się przepisów tej ustawy. Wśród tych czynności w punkcie 1 powołanego artykułu - wymieniono transakcje zbycia przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału) samodzielnie sporządzającego bilans.

Z przedstawionego przez Stronę opisu zdarzenia przyszłego wynika, iż przedmiotem zbycia będzie zorganizowana część przedsiębiorstwa, a nie przedsiębiorstwo, czy zakład lub oddział samodzielnie sporządzający bilans. Spółka Wydzielona przejmie działalność w zakresie wynajmu nieruchomości, w szczególności własność Nieruchomości M. 69, wszystkie umowy najmu/dzierżawy związane z tą nieruchomością, z osobami trzecimi, pracowników związanych z wynajmem nieruchomości, należności i zobowiązania związana z nieruchomością, oraz zawrze umowę dzierżawy ze Spółką X na pomieszczenia używane dla celów działalności drukarskiej.

Tak, więc planowana przez Spółkę czynność przekazania majątku trwałego, nie podlega wyłączeniu od opodatkowania podatkiem od towarów i usług wynikającego z art. 6 pkt 1 powołanej ustawy. Podlega ona natomiast w Spółce dzielonej zwolnieniu od tego podatku na podstawie § 8 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 z późn. zm.). Zgodnie z tym przepisem zwalnia się od podatku wkłady niepieniężne (aporty) wnoszone do spółek prawa handlowego i cywilnego.

Jednocześnie należy stwierdzić, że powołany przez Wnioskodawcę wyrok sądu jest rozstrzygnięciem w indywidualnej sprawie i nie stanowi źródła powszechnie obowiązującego prawa.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl