IPPP1-443-360/09-2/JL

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 15 czerwca 2009 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP1-443-360/09-2/JL

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Gminy, przedstawione we wniosku z dnia 2 kwietnia 2009 r. (data wpływu 9 kwietnia 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości odliczenia podatku naliczonego związanego z realizowaną inwestycją - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 9 kwietnia 2009 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości odliczenia podatku naliczonego związanego z realizowaną inwestycją.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Gmina ubiega się o dofinansowanie zadania "Kontynuacja budowy świetlicy we wsi P" z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013 w zakresie działania 313,322,323 "Odnowa i rozwój wsi". Zakres przedmiotowy zadania będzie obejmował wykonanie: elewacji budynku, montażu urządzeń sanitarnych, ogrodzenia oraz zakup wyposażenia świetlicy. Celem głównym projektu jest utworzenie w istniejącym budynku (stan surowy), świetlicy wiejskiej jako lokalnego centrum aktywności mieszkańców. Świetlica wiejska jako miejsce spotkań i zebrań miejscowej ludności nie będzie wykorzystywana dla celów zarobkowych. Za zakupione materiały i wykonane usługi Gmina otrzyma od wykonawców krajowych faktury VAT. Gmina jest podatnikiem podatku VAT oraz figuruje w ewidencji płatników VAT.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy naliczony podatek VAT od zakupów i usług na wykonanie zadania "Kontynuacja budowy świetlicy we wsi P" Gmina może odliczyć od podatku należnego.

Zdaniem wnioskodawcy, w związku z ewentualnym dofinansowaniem zadania "Kontynuacja budowy świetlicy we wsi P" z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 w zakresie działania 313,322,323 "Odnowa i rozwój wsi", Gmina nie będzie mogła odliczyć od podatku należnego kwoty podatku naliczonego. Realizując w przyszłości ww. zadanie, nie będzie mogła odzyskać poniesionego kosztu podatku VAT, który został określony we wniosku do Urzędu Marszałkowskiego Województwa jako wydatek kwalifikowany. Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z 2004 r. z późn. zm.) podatnikowi przysługuje prawo odliczenia podatku naliczonego od podatku należnego. Regulacje zacytowanego wyżej art. 86, oznaczają, że prawo do odliczenia podatku naliczonego od podatku należnego przysługuje jedynie wówczas, gdy towary i usługi będą wykorzystywane do celów opodatkowanych. Dokonywane przez Gminę zakupy towarów i usług w związku z realizacją ww. zadania nie będą miały związku ze sprzedażą opodatkowaną podatkiem od towarów i usług. Ponieważ świetlica wiejska nie będzie wykorzystywana na cele działalności opodatkowanej podatkiem VAT, Gminie nie przysługuje prawo odliczenia podatku naliczonego od podatku należnego w przypadku realizacji zadania "Kontynuacja budowy świetlicy we wsi P".

Realizując powyższą inwestycję nie można odzyskać poniesionych kosztów VAT, ponieważ dokonane zakupy i usługi związane z przedmiotową inwestycją (świetlica wiejska nie będzie wykorzystywana dla celów zarobkowych) nie będą miały związku ze sprzedażą opodatkowaną podatkiem od towarów i usług.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

W myśl postanowień art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, w zakresie, w jakim towary są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest bezpośredni i bezsporny związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi.

Przedstawiona wyżej zasada wyklucza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających temu podatkowi.

Zgodnie z brzmieniem § 13 ust. 1 pkt 11 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 212, poz. 1336) obowiązującym od 1 grudnia 2008 r., zwalnia się od podatku czynności związane z wykonywaniem zadań publicznych nałożonych odrębnymi przepisami, wykonywane w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność przez jednostki samorządu terytorialnego, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.

Z opisu zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku wynika, że Gmina zamierza zrealizować projekt polegający na utworzeniu w istniejącym budynku (stan surowy), świetlicy wiejskiej jako lokalnego centrum aktywności mieszkańców. Świetlica wiejska jako miejsce spotkań i zebrań miejscowej ludności nie będzie wykorzystywana dla celów zarobkowych. Wnioskodawca podkreśla, iż dokonywane przez Gminę zakupy towarów i usług w związku z realizacją ww. zadania nie będą miały związku ze sprzedażą opodatkowaną podatkiem od towarów i usług.

W przedstawionym w treści wniosku zdarzeniu przyszłym, zakupy towarów i usług związane z realizacją opisanego projektu nie będą służyły czynnościom opodatkowanym, ponieważ będą to czynności związane z wykonywaniem przez Gminę zadań publicznych, nałożonych odrębnymi przepisami. Biorąc pod uwagę przedstawione zdarzenie przyszłe należy stwierdzić, iż nie została spełniona podstawowa przesłanka warunkująca prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony. Realizowana przez Gminę inwestycja, o której mowa w pytaniu nie będzie służyła wykonywaniu czynności opodatkowanych, tak więc Gmina nie będzie miała prawa do odliczenia podatku naliczonego przy jej realizacji.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl