IPPP1-443-35/11-2/PR

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 24 lutego 2011 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP1-443-35/11-2/PR

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Zainteresowanego, przedstawione we wniosku z dnia 4 stycznia 2011 r. (data wpływu 10 stycznia 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności wykonywanych na podstawie umowy koproducenckiej, w wyniku której nabyte zostaną majątkowe prawa autorskie i prawa pokrewne oraz związane z tym prawo do odliczenia podatku naliczonego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 stycznia 2011 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności wykonywanych na podstawie umowy koproducenckiej, w wyniku której nabyte zostaną majątkowe prawa autorskie i prawa pokrewne oraz związane z tym prawo do odliczenia podatku naliczonego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Centrum jest posiadającą osobowość prawną samorządową instytucją kultury wpisaną do Rejestru Instytucji Kultury, prowadzonego przez Samorząd Województwa pod poz. XX/VV, działającą na podstawie ustawy z dnia 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (Dz. U. z 2001 r. Nr 13, poz. 123 z późn. zm.) oraz Statutu nadanego uchwałą Sejmiku z dnia 22 lutego 2010 r. W strukturze Centrum działa Fundusz, który ogłosił edycję konkursu na film o tematyce związanej z woj.

Ze zwycięzcą konkursu jako producentem podpisana zostanie umowa koprodukcyjna, której przedmiotem będzie wspólna produkcja filmu. Do istotnych elementów umowy, którą Centrum jako koproducent zawrze z producentem filmu, należeć będą: oświadczenie stron o wspólnej produkcji filmu, opis przedmiotu umowy, budżet przedsięwzięcia, określenie wkładu finansowego wnoszonego przez koproducenta, zobowiązanie producenta do przeniesienia na Centrum autorskich praw majątkowych do filmu o wartości wkładu finansowego. Producent zawrze umowy z twórcami, artystami wykonawcami i realizatorami filmu, na podstawie których przeniesione zostaną na niego wszelkie autorskie prawa majątkowe i prawa pokrewne oraz zezwolenia na wykonywanie autorskich praw zależnych, niezbędnych do realizacji przedsięwzięcia, tak aby zagwarantowane było prawo koproducenta jako współuprawnionego autorsko do nieograniczonego w czasie i przestrzeni korzystania i rozporządzania tymi prawami w kraju i za granicą na określonych w umowie polach eksploatacji. Na mocy umowy film stanie się wspólną własnością producenta i koproducenta, a autorskie prawa majątkowe przysługiwać im będą w częściach odpowiadających ich wkładowi w produkcję dzieła. Umowa będzie określać pola eksploatacji do korzystania i rozporządzania przez koproducenta filmem w postaci ukończonej i nieukończonej. Zwieńczeniem tej umowy będzie postanowienie stron o treści napisów czołowych i końcowych filmu, zastrzeżeniu w napisach końcowych praw autorskich dla producenta oraz koproducenta i zobowiązaniu do przekazania ukończonego dzieła w określonym formacie i na określonym nośniku stronom umowy. Do obowiązków producenta filmu należeć będzie m.in. rozliczenie na podstawie raportu końcowego otrzymanego od Centrum wkładu finansowego, udostępnienie Centrum ksiąg rachunkowych faktur i dokumentacji produkcji filmu oraz wszelkiej dokumentacji dotyczącej produkcji filmu w okresie pięciu lat od daty złożenia raportu końcowego. Producent umieści w sposób trwały na nośniku filmu informacji o udziale koproducenta w produkcji filmu oraz jego logo w formie uzgodnionej przez obie strony. Strony umowy wspólnie wybiorą dystrybutorów filmu, w tym dystrybutora kinowego, płyt DVD i wszelkich innych nośników z filmem oraz z praw telewizyjnych. Koproducent upoważni producenta do zawarcia w jego imieniu i na jego rzecz umów dystrybucyjnych.

W związku z zadano następujące pytanie:

Czy Centrum, w związku z takim projektem umowy koprodukcyjnej, na mocy której jako koproducent uzyska wszelkie autorskie prawa majątkowe do filmu i prawa pokrewne oraz uzyska zezwolenie na wykonywanie autorskich praw zależnych od wartości odpowiadającej jego wkładowi finansowemu nabędzie czynność opodatkowaną podatkiem od towarów i usług i czy, nabywając świadczenie od producenta, będzie mieć prawo do odliczenia podatku naliczonego wykazanego na fakturze VAT producenta od podatku należnego od czynności opodatkowanych, w tym dystrybucji filmu na wszelkich nośnikach.

Zdaniem Centrum, mimo realizacji filmu na zasadach koprodukcji i podejmowania czynności w celu wykonania wspólnego przedsięwzięcia producent filmu wykona na rzecz Centrum usługę w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, a wkład finansowy wniesiony przez Centrum stanowi odpłatność za taką usługę.

Świadczeniem - usługą producenta - będzie odpłatne wtórne przeniesienie przez producenta praw do filmu na Centrum jako koproducenta. Zgodnie z umową koproducent ponosi określony wkład finansowy w produkcję filmu. Producent na podstawie art. 70 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 z późn. zm.) nabywa na mocy domniemania wyłączne prawa majątkowe do utworów cząstkowych w ramach filmu jako całości, a następnie przenosi te prawa na koproducenta do eksploatacji dzieła na określonych w umowie polach.

W związku z tym Centrum nabędzie prawo do odliczenia podatku VAT wykazanego na fakturze VAT producenta na podstawie art. 86 ustawy o podatku od towarów i usług w zakresie, w jakim towary i usługi będą wykorzystane do wykonywania czynności opodatkowanych, w tym również czynności związanych z dystrybucją filmu na wszystkich nośnikach materialnych.

Reasumując, Centrum na podstawie umów koprodukcyjnych uzyska autorskie prawa majątkowe oraz prawa pokrewne w sposób wtórny, a zatem nabędzie świadczenie - usługę - w rozumieniu ustawy o VAT podlegającą opodatkowaniu tym podatkiem. Nabędzie też prawo do odliczenia podatku naliczonego VAT, wykazanego na fakturze VAT wystawionej przez producenta z tego tytułu, bowiem dalej prawa te będzie wykorzystywać do czynności opodatkowanych podatkiem VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Natomiast w myśl art. 8 ust. 1 pkt 1 ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej.

Zgodnie z wyżej wskazanymi regulacjami, przy ocenie charakteru świadczenia jako usługi należy mieć na względzie, że ustawa zalicza do grona usług każde świadczenie, które nie stanowi dostawy w rozumieniu art. 7 ustawy. Zauważyć jednak należy, iż usługą będzie tylko takie świadczenie, w przypadku którego istnieje bezpośredni konsument, odbiorca świadczenia odnoszący korzyść o charakterze majątkowym.

W związku z powyższym czynność podlega opodatkowaniu jedynie wówczas, gdy wykonywana jest w ramach umowy zobowiązaniowej, a jedna ze stron transakcji może zostać uznana za bezpośredniego beneficjenta tej czynności. Przy czym związek pomiędzy otrzymywaną płatnością a świadczeniem na rzecz dokonującego płatności musi mieć charakter na tyle wyraźny, aby można powiedzieć, że płatność następuje w zamian za to świadczenie.

Stwierdzić zatem należy, iż aby transakcja podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT, musi spełniać warunki:

* zaistnienie samego świadczenia,

* świadczenie musi być dokonywane na czyjąś rzecz,

* świadczenie musi mieć charakter odpłatny.

Artykuł 5 pkt 5 ustawy z dnia 30 czerwca 2005 r. o kinematografii (Dz. U. Nr 132, poz. 1111 z późn. zm.), określa, że koproducent filmu to podmiot, który wspólnie z producentem organizuje, prowadzi i ponosi odpowiedzialność za produkcję filmu lub który współfinansuje produkcję filmu oraz nabywa współudział w autorskich prawach majątkowych.

Przepis art. 5 pkt 6 cyt. powyżej ustawy stanowi natomiast, że producent filmu to osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna, o której mowa w art. 33 § 1 Kodeksu cywilnego, która podejmuje inicjatywę, faktycznie organizuje, prowadzi i ponosi odpowiedzialność za kreatywny, organizacyjny i finansowy proces produkcji filmu.

Z kolei, z przepisu art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2006 r. Dz. U. Nr 90, poz. 631 z późn. zm.) wynika, że prawo autorskie przysługuje twórcy, o ile ustawa nie stanowi inaczej.

Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych w rozdziale 6 zawiera przepisy szczególne dotyczące utworów audiowizualnych.

Z przepisu art. 69 ww. ustawy wynika, że współtwórcami utworu audiowizualnego są osoby, które wniosły wkład twórczy w jego powstanie, a w szczególności: reżyser, operator obrazu, twórca adaptacji utworu literackiego, twórca stworzonych dla utworu audiowizualnego utworów muzycznych lub słowno-muzycznych oraz twórca scenariusza.

Przepis art. 70 ust. 1 cyt. ustawy stanowi zaś, że domniemywa się, że producent utworu audiowizualnego nabywa na mocy umowy o stworzenie utworu albo umowy o wykorzystanie już istniejącego utworu wyłączne prawa majątkowe do eksploatacji tych utworów w ramach utworu audiowizualnego jako całości. Na zamówienie producenta tworzone jest jedno dzieło współautorskie, czyli utwór audiowizualny.

Z okoliczności sprawy wynika, iż Wnioskodawca zobowiązał się do podpisania umowy koprodukcyjnej ze zwycięzcą ogłoszonego konkursu na film jako producentem, o tematyce związanej z woj. której przedmiotem będzie wspólna produkcja filmu. Niniejsza umowa będzie określała takie kwestie jak oświadczenie stron o wspólnej produkcji filmu, opis przedmiotu umowy, budżet przedsięwzięcia, określenie wkładu finansowego wnoszonego przez koproducenta, zobowiązanie producenta do przeniesienia na Wnioskodawcę autorskich praw majątkowych do filmu o wartości wkładu finansowego. Producent zawrze umowy z twórcami, artystami wykonawcami i realizatorami filmu, na podstawie których przeniesione zostaną na niego wszelkie autorskie prawa majątkowe i prawa pokrewne oraz zezwolenia na wykonywanie autorskich praw zależnych, niezbędnych do realizacji przedsięwzięcia, tak aby zagwarantowane było prawo koproducenta jako współuprawnionego autorsko do nieograniczonego w czasie i przestrzeni korzystania i rozporządzania tymi prawami w kraju i za granicą na określonych w umowie polach eksploatacji. Na mocy umowy film stanie się wspólną własnością producenta i koproducenta, a autorskie prawa majątkowe przysługiwać im będą w częściach odpowiadających ich wkładowi w produkcję dzieła. Umowa będzie określać pola eksploatacji do korzystania i rozporządzania przez koproducenta filmem w postaci ukończonej i nieukończonej. Do obowiązków producenta filmu należeć będzie m.in. rozliczenie na podstawie raportu końcowego otrzymanego od Zainteresowanego wkładu finansowego, udostępnienie mu ksiąg rachunkowych, faktur i dokumentacji produkcji filmu oraz wszelkiej dokumentacji dotyczącej produkcji filmu w okresie pięciu lat od daty złożenia raportu końcowego. Producent umieści w sposób trwały na nośniku filmu informacje o udziale koproducenta w produkcji filmu oraz jego logo w formie uzgodnionej przez obie strony. Strony umowy wspólnie wybiorą dystrybutorów filmu, w tym dystrybutora kinowego, płyt DVD i wszelkich innych nośników z filmem oraz z praw telewizyjnych. Koproducent upoważni producenta do zawarcia w jego imieniu i na jego rzecz umów dystrybucyjnych.

Biorąc pod uwagę okoliczności sprawy oraz powołane przepisy stwierdzić należy, iż w przedmiotowej sprawie wystąpiły wszystkie konieczne elementy świadczenia opodatkowanego podatkiem VAT określone w art. 8 Ustawy o VAT. Świadczeniem w tym przypadku jest wtórne przeniesienie przez Producenta praw do filmu na Koproducenta i ma ono charakter odpłatny, bowiem zgodnie z umową Koproducent ponosi określony koszt, wkład finansowy. Producent, bowiem na mocy cyt. art. 70 ustawy o prawach autorskich i pokrewnych, nabywa na mocy domniemania wyłączne prawa majątkowe do eksploatacji filmu jako całości, a następnie odpowiedni procent tych praw przenosi na Koproducenta. Producent nabywa prawa do filmu i przenosi je w części (tekst jedn. określone prawa do niej) na Wnioskodawcę w zamian za wkład finansowy. Reasumując, przeniesienie określonych praw do filmu przez Producenta na rzecz Koproducenta (Wnioskodawcy) w zamian za wkład finansowy, jest odpłatnym świadczeniem usług w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, a tym samym wkład finansowy Koproducenta i nabyte przez niego współudziały w prawach autorskich podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT.

Zgodnie z generalną zasadą wyrażoną w art. 86 ust. 1 ustawy, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7 suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług, o czym stanowi art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a) powołanej ustawy.

Ze wskazanych przepisów wynika, iż prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje wyłącznie podatnikowi podatku od towarów i usług, od zakupów towarów i usług wykorzystywanych do dokonywania czynności opodatkowanych. Oznacza to, iż można odliczyć w całości podatek naliczony, który związany jest z transakcjami opodatkowanymi podatnika. Wskazana zasada wyłącza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są w ogóle wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Ustawodawca stworzył podatnikom prawo do odliczenia podatku naliczonego w określonych terminach, pod warunkiem spełnienia przez nich zarówno tzw. przesłanek pozytywnych, m.in. tego że zakupy towarów i usług będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy.

Reasumując, mając na uwadze okoliczności sprawy oraz przywołane powyżej regulacje, należy uznać, iż w związku z zawarciem przez Wnioskodawcę przedmiotowej umowy koprodukcyjnej, na mocy której jako koproducent uzyska on wszelkie autorskie prawa majątkowe do filmu i prawa pokrewne oraz uzyska zezwolenie na wykonywanie autorskich praw zależnych od wartości odpowiadającej jego wkładowi finansowemu, nabędzie on usługę tj. czynność opodatkowaną podatkiem VAT. W konsekwencji powyższego, na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy Wnioskodawca będzie miał prawo do odliczenia podatku naliczonego wykazanego na fakturze VAT od producenta, bowiem jak sam zaznacza, wydatek ten będzie służył czynnościom opodatkowanym podatkiem VAT.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl