IPPP1-443-341/07-2/IZ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 30 listopada 2007 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP1-443-341/07-2/IZ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 12 października 2007 r. (data wpływu 15 października 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku rejestracji podmiotu świadczącego na terytorium Polski usługi związanej z nieruchomością - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 października 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku rejestracji podmiotu świadczącego na terytorium Polski usługi związanej z nieruchomością.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Podatnik, będący rezydentem Niemiec (siedzibę i zarząd na terytorium Niemiec), zarejestrowany jest na potrzeby niemieckiego podatku od wartości dodanej. Strona zawarła z polskim przedsiębiorcą kontrakt na budowę na terenie Polski zakładu produkcyjnego. Do obowiązków Podatnika należą wszelkie prace projektowe oraz budowlane związane z zakładem produkcyjnym. W trakcie budowy zakładu Strona będzie obciążała podatnika polskiego, który jest zarejestrowanym i czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, fakturami za poszczególne etapy usług budowlanych.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy podatnik będący nierezydentem (nieposiadającym siedziby, stałego miejsca prowadzenia działalności na terytorium kraju), niezarejestrowany na potrzeby podatku od towarów i usług w Polsce, wykonując usługi budowlane na terenie Polski na rzecz polskiego podatnika podatku od towarów i usług podlega obowiązkowi podatkowemu w Polsce w podatku od towarów i usług.

Zdaniem Wnioskodawcy zgodnie z art. 27 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) w przypadku świadczenia usług, miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi - miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności - miejsce stałego zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2-6 i art. 28.

Natomiast zgodnie z art. 27 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy w przypadku świadczenia usług związanych z nieruchomościami, w tym usług świadczonych przez rzeczoznawców majątkowych i pośredników w obrocie nieruchomościami oraz usług przygotowywania i koordynowania prac budowlanych, takich jak usługi architektów i nadzoru budowlanego - miejscem świadczenia usług jest miejsce położenia nieruchomości.

Zdaniem Strony, budowa zakładu produkcyjnego, jako budynku trwale związanego z gruntem spełnia kryteria zaliczenia go do nieruchomości w rozumieniu art. 46 § 1 k.c. Natomiast zgodnie z art. 27 ust. 2 pkt 1 przyjąć trzeba, że usługi budowlane związane z nieruchomością mieszczą się w dyspozycji tego przepisu. Zatem wykonywanie usług budowlanych, tj. budowy zakłady produkcyjnego na terenie Polski, stanowiącego nieruchomość jest opodatkowane w miejscu położenia nieruchomości, czyli w Polsce.

W związku z powyższym, ponieważ nabywcą usługi jest podatnik podatku od towarów i usług zarejestrowany w Polsce, na nim jako na nabywcy usługi ciążą obowiązki podatkowe związane z tymi usługami, a nie na podmiocie niemieckim wykonującym usługę budowlaną na terenie Polski.

Wnioskodawca stoi na stanowisku, że podatnik niemiecki nie jest zobowiązany do rejestracji na terytorium Polski, jako podatnik podatku od towarów i usług i nie ciążą na nim żadne obowiązki ewidencyjne z tytułu wykonywanych usług, poza wystawieniem stosownych faktur za usługę budowlaną zgodnie z prawem niemieckim, bez naliczania podatku VAT ani według przepisów polskich, ani niemieckich.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa a towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 27 ust. 1 ww. ustawy w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi - miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności - miejsce stałego zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2-6 i art. 28. Zgodnie ust. 2 pkt 1 powyższego artykułu w przypadku świadczenia usług związanych z nieruchomościami, w tym usług świadczonych przez rzeczoznawców majątkowych i pośredników w obrocie nieruchomościami oraz usług przygotowywania i koordynowania prac budowlanych, takich jak usługi architektów i nadzoru budowlanego - miejscem świadczenia usług jest miejsce położenia nieruchomości.

Stosownie do zapisu art. 17 ust. 1 pkt 4 ww. ustawy podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne będące usługobiorcami usług świadczonych przez podatników posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania albo pobytu poza terytorium kraju.

Z treści złożonego wniosku wynika, iż Strona, posiadająca siedzibę w Niemczech i tam też zarejestrowana na potrzeby podatku od wartości dodanej, zawarła z polskim kontrahentem, będącym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, kontrakt na budowę zakładu produkcyjnego w Polsce.

Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz powołane wyżej przepisy stwierdzić należy, iż Strona nie ma obowiązku rejestrowania się dla potrzeb podatku od towarów usług z tytułu świadczenia usługi związanej z nieruchomością położoną na terytorium kraju. Zobowiązanym do rozliczenia podatku z tytułu przedmiotowej usługi będzie podatnik polski.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl