IPPP1-443-326/08-6/AK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 29 kwietnia 2008 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP1-443-326/08-6/AK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z o.o...., przedstawione we wniosku z dnia 15 lutego 2008 r. (data wpływu 21 lutego 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie sposobu dokumentowania dostaw dokonywanych przez magazyn konsygnacyjny - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 lutego 2008 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie sposobu dokumentowania dostaw dokonywanych przez magazyn konsygnacyjny.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca w ramach prowadzonej działalności produkcji opakowań z tektury falistej zamierza zawrzeć ze swoim dostawcą papieru umowę, zgodnie z którą dostawca będzie prowadził na terenie fabryki Wnioskodawcy magazyn konsygnacyjny w celu zapewnienia Wnioskodawcy dostaw "just in time". Produkcja opakowań w zakładzie Wnioskodawcy ma charakter ciągły. Pobrania papieru stanowiącego główny surowiec wykorzystywany do produkcji następują co najmniej kilka razy w ciągu doby. W celu zapewnienia dostawcy miejsca do prowadzenia magazynu, Wnioskodawca zamierza zawrzeć z nim umowę najmu powierzchni magazynowej wraz z obsługą. Dostawca jest podmiotem zarejestrowanym dla potrzeb podatku VAT w kraju Unii Europejskiej. Dostawca nie uzyskał rejestracji dla potrzeb podatku VAT w Polsce. Jego działalność na terenie Polski ogranicza się do dostaw papieru dla polskich kontrahentów.

Wnioskodawca chciałby rozliczać pobrania papieru z magazynu raz w miesiącu.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

W jaki sposób należy udokumentować dostawy przez magazyn konsygnacyjny.

Zdaniem Wnioskodawcy, w przypadku gdy VAT z tytułu dostaw papieru do magazynu konsygnacyjnego i pobrań papieru przez Wnioskodawcę jako nabywcę zostanie rozliczony przez nabywcę na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 5 ustawy o VAT, on także dokumentuje te czynności na podstawie faktur wewnętrznych. Wobec tego nabywca jest uprawniony do wystawienia jednej faktury wewnętrznej za dany okres rozliczeniowy.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Na podstawie art. 106 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), podatnicy są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16. W art. 106 ust. 7 cyt. wskazano, iż w przypadku czynności wymienionych w art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, oraz importu usług wystawiane są faktury wewnętrzne; za dany okres rozliczeniowy podatnik może wystawić jedną fakturę dokumentującą czynności dokonane w tym okresie. Faktury wewnętrzne są wystawiane także dla udokumentowania zwróconych kwot dotacji subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze.

Natomiast art. 106 ust. 8 pkt 1 cyt. ustawy stanowi, iż Minister właściwy do spraw finansów publicznych, w drodze rozporządzenia określi szczegółowe zasady wystawiania faktur, dane, które powinny zawierać, oraz sposób i okres ich przechowywania. Powyższe zasady zostały określone w rozdziale 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798 z późn. zm.).

Zgodnie z § 9 ust. 1 pkt 3 cyt. rozporządzenia faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży powinna zawierać co najmniej dzień, miesiąc i rok albo miesiąc i rok dokonania sprzedaży oraz datę wystawienia i numer kolejny faktury oznaczonej jako "Faktura VAT"; podatnik może podać na fakturze miesiąc i rok dokonania sprzedaży w przypadku sprzedaży o charakterze ciągłym.

W myśl § 13 ust. 1 cyt. rozporządzenia, fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem § 14 i 15. Jak stanowi § 13 ust. 2 cyt. rozporządzenia w przypadku, gdy podatnik określa na fakturze wyłącznie miesiąc i rok dokonania sprzedaży, fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od zakończenia miesiąca, w którym dokonano sprzedaży.

Jak wskazuje § 25 ust. 1 pkt 2 cyt. rozporządzenia, przepisy § 9, 13-17, 19, 20 i 23 stosuje się odpowiednio do faktur wewnętrznych, o których mowa w art. 106 ust. 7 ustawy, z tym że w przypadku dostawy towarów, dla której podatnikiem jest nabywca, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów oraz importu usług, faktury mogą nie zawierać numeru identyfikacji podatkowej kontrahenta. Zgodnie z ust. 2 § 25 cyt. rozporządzenia, faktury, o których mowa w ust. 1, można wystawić w 1 egzemplarzu i należy przechowywać wraz z całą dokumentacją dotyczącą podatku.

Ze stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę wynika, iż Wnioskodawca w ramach prowadzonej działalności produkcji opakowań z tektury falistej zamierza zawrzeć ze swoim dostawcą papieru umowę, zgodnie z którą dostawca będzie prowadził na terenie fabryki Wnioskodawcy magazyn konsygnacyjny. Dostawca jest podmiotem zarejestrowanym dla potrzeb podatku od wartości dodanej w kraju Unii Europejskiej. Dostawca nie uzyskał rejestracji dla potrzeb podatku VAT w Polsce. Jego działalność na terenie Polski ogranicza się do dostaw papieru dla polskich kontrahentów.

Zatem podmiotem zobowiązanym do naliczenia i odprowadzenia podatku od towarów i usług z tytułu dostaw dokonywanych przez magazyn konsygnacyjny będzie nabywca towaru, tzn. Wnioskodawca. Tym samym w stanie faktycznym wskazanym w niniejszym wniosku zastosowanie znajdą przepisy art. 106 ust. 7 cyt. ustawy - Spółka zobowiązana będzie do sporządzenia faktury wewnętrznej dokumentującej fakt rozliczenia należnego podatku od towarów i usług z tytułu nabycia towaru ze składu konsygnacyjnego. Powyższy przepis daje możliwość wystawienia jednej faktury wewnętrznej za cały okres rozliczeniowy, którym w tym przypadku jest okres jednego miesiąca. Przy wystawianiu faktur, o których mowa powyżej na względzie należy również mieć przepisy rozporządzenia wykonawczego; przede wszystkim uregulowania § 9 ust. 1, które wskazują jakie dane faktura winna zawierać oraz § 13 określające terminy wystawiania faktur.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl