IPPP1/443-313/11-2/ISz - Możliwość zwolnienia od podatku VAT dostawy lokalu w budynku mieszkalno-użytkowym wraz z prawem wieczystego użytkowania gruntu oraz dostawy budynku użytkowego wraz z prawem wieczystego użytkowania gruntu.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 30 maja 2011 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP1/443-313/11-2/ISz Możliwość zwolnienia od podatku VAT dostawy lokalu w budynku mieszkalno-użytkowym wraz z prawem wieczystego użytkowania gruntu oraz dostawy budynku użytkowego wraz z prawem wieczystego użytkowania gruntu.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 17 lutego 2011 r. (data wpływu 21 lutego 2011 r.), uzupełnionym w dniu 24 maja 2011 r. (data wpływu 26 maja 2011 r.) na wezwanie tut. Organu z dnia 17 maja 2011 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie:

1.

pytania nr 1, tj. zwolnienia z VAT dostawy lokalu nr 1 i nr 2 w budynku mieszkalno-użytkowym wraz z prawem wieczystego użytkowania gruntu - jest nieprawidłowe,

2.

pytania nr 2, tj. zwolnienia z VAT dostawy budynku użytkowego wraz z prawem wieczystego użytkowania gruntu - jest prawidłowe,

3.

pytania nr 3, tj. określenia momentu pierwszego zasiedlenia ww. nieruchomości - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 lutego 2011 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia z VAT dostawy nieruchomości (budynku wraz z prawem wieczystego użytkowania gruntu) nabytej w 1992 r.

Wniosek uzupełniony został pismem z dnia 24 maja 2011 r. (data wpływu 26 maja 2011 r.), będącym odpowiedzią na wezwanie Organu z dnia 17 maja 2011 r.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

P. w ramach prowadzonej działalności zamierza sprzedać prawo użytkowania wieczystego gruntu wraz z posadowionymi na nim dwoma budynkami (użytkowym oraz mieszkalno-użytkowym). Prawo własności gruntu wraz z prawem własności budynków mieszkalno-użytkowego oraz użytkowego Spółka uzyskała na podstawie decyzji administracyjnej Wojewody z dnia 13 maja 1992 r. W budynku mieszkalno-użytkowym wyodrębnione zostały 2 lokale tj. lokal mieszkalny (nr 1) oraz lokal użytkowy (nr 2). Lokal mieszkalny nr 1, wynajęty został na cele mieszkaniowe w dniu 1 stycznia 1994 r. i jest przedmiotem najmu do chwili obecnej, natomiast lokal użytkowy nr 2 użytkowany był wyłącznie na potrzeby statutowe P., a od stycznia 2005 r. stanowi pustostan. Ponadto P. nie ponosiła wydatków na ulepszenie tego budynku.

Natomiast budynek użytkowy od momentu nabycia wykorzystywany był wyłącznie na cele statutowe Spółki. W 2004 r. P. poniosła wydatki na ulepszenie przedmiotowego budynku przekraczające 30% jego wartości początkowej. Po modernizacji, tj. od 1 stycznia 2005 r. do chwili obecnej budynek jest wykorzystywany do prowadzenia działalności gospodarczej.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1.

Czy dostawa lokalu nr 1 i nr 2 w budynku mieszkalno-użytkowym wraz z prawem użytkowania wieczystego gruntu korzysta ze zwolnienia z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT.

2.

Czy dostawa budynku użytkowego wraz z prawem użytkowania wieczystego gruntu korzysta ze zwolnienia z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT.

3.

Czy pierwsze zasiedlenie miało miejsce w momencie nabycia przez P. przedmiotowej nieruchomości.

W przypadku sprzedaży gruntów zabudowanych, należy stosować zasady określone w art. 29 ust. 5 ustawy o VAT. Przepis ten wskazuje, iż w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.

Jednocześnie na podstawie § 13 ust. 1 pkt 11 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 grudnia 2010 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 246, poz. 1649) zwalnia się od podatku zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, jeżeli budynki te lub budowle albo ich części są zwolnione od podatku.

Natomiast zgodnie z § 7 ust. 7 powołanego rozporządzenia, obniżoną do wysokości 8% stawkę podatku stosuje się również do zbycia prawa wieczystego użytkowania gruntu, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, jeżeli budynki te lub budowle albo ich części są opodatkowane stawką 8%.

Z powyższych przepisów wynika, że grunt będący przedmiotem sprzedaży (w tym zbycie prawa wieczystego użytkowania) podlega, co do zasady, opodatkowaniu według takiej stawki podatku od towarów i usług, jaką opodatkowane są budynki lub budowle na nim posadowione. Czynność taka może być zatem zwolniona z VAT, opodatkowana stawką obniżoną 8% (w przypadku dostawy obiektów budowlanych zaliczanych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym o którym mowa w art. 41 ust. 12a ustawy o VAT) lub opodatkowana stawką podstawową 23%. Ustalić zatem należy jaką stawką podatku VAT opodatkowana będzie sprzedaż danego budynku.

W kwestii zwolnienia z opodatkowania, ustawodawca w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, zwalnia od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

a.

dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

b.

pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Przez pierwsze zasiedlenie w myśl art. 2 pkt 14 ustawy o VAT, rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

a.

wybudowaniu lub

b.

ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Powyższy przepis znajdzie zastosowanie do dostawy lokalu nr 1 oraz nr 2 w budynku mieszkalno-użytkowym wraz z prawem użytkowania wieczystego gruntu. Lokal nr 1 jest przedmiotem najmu od dnia 1 stycznia 1994 r. Ponadto zarówno w odniesieniu do lokalu nr 1 jak i lokalu nr 2, pierwsze zasiedlenie miało miejsce w dniu 13 maja 1992 r. tj. w momencie, gdy decyzją Wojewody budynek po wybudowaniu został oddany do użytkowania pierwszemu nabywcy tj. P. Spółka nie ponosiła wydatków na ulepszenie tego budynku.

Natomiast w odniesieniu do budynku użytkowego, przedmiotowa dostawa będzie dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia po ulepszeniu, zatem nie będzie mogła skorzystać ze zwolnienia przewidzianego w art. 43 ust. 1 pkt 10. Ponadto w przepisie art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawodawca zwalnia od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w cytowanym powyżej art. 43 ust. 1 pkt 10, pod warunkiem gdy:

a.

w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

b.

dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

Warunków tych zgodnie z art. 43 ust. 7a nie stosuje się, jeżeli budynki w stanie ulepszonym były wykorzystywane przez podatnika do czynności opodatkowanych przez co najmniej 5 lat.

Wymienione powyżej przesłanki muszą być spełnione łącznie, żeby można było skorzystać ze zwolnienia.

Biorąc pod uwagę cytowane powyżej przepisy dostawa budynku użytkowego wraz z prawem użytkowania gruntu będzie korzystała ze zwolnienia na mocy art. 43 ust. 1 pkt 10a.

Po pierwsze budynek wraz z prawem użytkowania wieczystego gruntu nabyty był przed wprowadzeniem w Polsce podatku VAT ponadto, podstawą tego nabycia była decyzja administracyjna wydana przez Wojewodę (a nie zawarta umowa cywilnoprawna). Z oczywistych względów, w stosunku do tego obiektu P. nie miała prawa do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Ustawa o podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowym weszła w życie dopiero w 1993 r. Podatek VAT z dniem 5 lipca 1993 r. zastąpił do tej pory obowiązujący podatek obrotowy. Dopiero od tego dnia można mówić o prawie do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, ponieważ konstrukcja podatku obrotowego nie przewidywała takiej możliwości.

Po drugie, P., co prawda, poniosła wydatki na ulepszenie przedmiotowego budynku, które przewyższały 30% jego wartości początkowej, jednak budynek ten w stanie ulepszonym był wykorzystywany przez Spółkę do czynności opodatkowanych przez co najmniej 5 lat. (od 1 stycznia 2005 r. do chwili obecnej).

Zatem mając na uwadze powyższe, dostawa budynku użytkowego wraz z prawem wieczystego użytkowania gruntu będzie podlegała zwolnieniu z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego w zakresie:

1.

pytania nr 1, tj. zwolnienia z VAT dostawy lokalu nr 1 i nr 2 w budynku mieszkalno-użytkowym wraz z prawem wieczystego użytkowania gruntu - jest nieprawidłowe,

2.

pytania nr 2, tj. zwolnienia z VAT dostawy budynku użytkowego wraz z prawem wieczystego użytkowania gruntu - jest prawidłowe,

3.

pytania nr 3, tj. określenia momentu pierwszego zasiedlenia ww. nieruchomości - jest nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy przez dostawę towarów, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Na podstawie art. 2 pkt 6 ustawy przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postaci energii.

Podstawowa stawka podatku VAT, zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy, wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Zgodnie z art. 146a cyt. ustawy w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r., z zastrzeżeniem art. 146f, stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%.

Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług oraz rozporządzeń wykonawczych do tej ustawy przewidują dla niektórych towarów i usług stawki obniżone lub zwolnienie od podatku VAT.

Zgodnie z zapisem art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

a.

dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

b.

pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Definicję pierwszego zasiedlenia zawiera art. 2 pkt 14 ustawy, zgodnie z którym, przez pierwsze zasiedlenie rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

a.

wybudowaniu lub

b.

ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Natomiast w myśl art. 43 ust. 1 pkt 10a ww. ustawy zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem że:

a.

w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,

b.

dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

Przy czym warunku, o którym mowa w ust. 1 pkt 10a lit. b), nie stosuje się, jeżeli budynki, budowle lub ich części w stanie ulepszonym były wykorzystywane przez podatnika do czynności opodatkowanych przez co najmniej 5 lat (art. 43 ust. 7a ustawy o VAT).

Ponadto, jeżeli dostawa budynków, budowli lub ich części może korzystać ze zwolnienia z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, wówczas badanie przesłanek wynikających z przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10a staje się bezzasadne.

Należy również zauważyć, iż w myśl art. 43 ust. 10 ustawy, podatnik może zrezygnować ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w ust. 1 pkt 10, i wybrać opodatkowanie dostawy budynków, budowli lub ich części, pod warunkiem, że dokonujący dostawy i nabywca budynku, budowli lub ich części:

1.

są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni;

2.

złożą, przed dniem dokonania dostawy tych obiektów właściwemu dla ich nabywcy naczelnikowi urzędu skarbowego, zgodne oświadczenie, że wybierają opodatkowanie dostawy budynku, budowli lub ich części.

Zgodnie zaś z art. 43 ust. 11 ustawy, oświadczenie o którym mowa w ust. 10 pkt 2, musi również zawierać:

1.

imiona i nazwiska lub nazwę, adresy oraz numery identyfikacji podatkowej dokonującego dostawy oraz nabywcy;

2.

planowaną datę zawarcia umowy dostawy budynku, budowli lub ich części;

3.

adres budynku, budowli lub ich części.

Tak więc, ustawodawca daje podatnikom - po spełnieniu określonych warunków - możliwość zrezygnowania ze zwolnienia i opodatkowania transakcji na zasadach ogólnych.

Natomiast kwestię opodatkowania dostawy gruntu, na którym posadowione zostały budynki lub budowle rozstrzyga przepis art. 29 ust. 5 ustawy, w myśl którego, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntów.

Przepisu ust. 5 nie stosuje się do czynności oddania w użytkowanie wieczyste gruntu, dokonywanego z równoczesną dostawą budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli (art. 29 ust. 5a ustawy).

Natomiast, zgodnie z § 13 ust. 1 pkt 11 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 grudnia 2010 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 246, poz. 1649), zwanego dalej rozporządzeniem, zwalnia się od podatku zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, jeżeli budynki te lub budowle albo ich części są zwolnione od podatku.

W świetle tego przepisu przy sprzedaży budynków lub budowli, dokonywanej wraz z dostawą gruntu, na którym są one posadowione, grunt dzieli byt prawny budynków w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Oznacza to, że do dostawy gruntu stosuje się analogiczną stawkę podatku jak przy dostawie budynków, budowli lub ich części trwale z gruntem związanych. Jeżeli dostawa budynków albo budowli lub ich części korzysta ze zwolnienia od podatku, ze zwolnienia takiego korzysta również dostawa gruntu, na którym obiekt jest posadowiony.

Analogiczna sytuacja ma miejsce, gdy wraz z dostawą budynków lub budowli następuje również zbycie prawa użytkowania wieczystego gruntu, na którym budynki te są posadowione.

Z opisu zaistniałego stanu faktycznego wynika, że P. w ramach prowadzonej działalności zamierza sprzedać prawo użytkowania wieczystego gruntu wraz z posadowionymi na nim dwoma budynkami (użytkowym oraz mieszkalno-użytkowym). Prawo własności gruntu wraz z prawem własności budynków mieszkalno-użytkowego oraz użytkowego Spółka uzyskała na podstawie decyzji administracyjnej Wojewody z dnia 13 maja 1992 r. W budynku mieszkalno-użytkowym wyodrębnione zostały 2 lokale tj. lokal mieszkalny (nr 1) oraz lokal użytkowy (nr 2). Lokal mieszkalny nr 1, wynajęty został na cele mieszkaniowe w dniu 1 stycznia 1994 r. i jest przedmiotem najmu do chwili obecnej, natomiast lokal użytkowy nr 2 użytkowany był wyłącznie na potrzeby statutowe P., a od stycznia 2005 r. stanowi pustostan. Ponadto P. nie ponosiła wydatków na ulepszenie tego budynku.

Natomiast budynek użytkowy od momentu nabycia wykorzystywany był wyłącznie na cele statutowe Spółki. W 2004 r. P. poniosła wydatki na ulepszenie przedmiotowego budynku przekraczające 30% jego wartości początkowej. Po modernizacji, tj. od 1 stycznia 2005 r. do chwili obecnej budynek jest wykorzystywany do prowadzenia działalności gospodarczej.

Mając na uwadze powołane wyżej przepisy prawa oraz odnosząc się do opisu zaistniałego stanu faktycznego, stwierdzić należy, że by określić prawidłowo stawkę podatku VAT przy transakcji zbycia prawa wieczystego użytkowania gruntu wraz z budynkami na nim posadowionymi, należy w pierwszej kolejności rozważyć, czy doszło do pierwszego zasiedlenia ww. nieruchomości w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług.

Przepis ustawy o VAT w art. 43 ust. 1 pkt 10, przewiduje zwolnienie przy sprzedaży nieruchomości, która nie jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim, oraz pomiędzy pierwszy zasiedleniem a dostawą budynku upłynął okres dłuższy niż 2 lata. Przez pierwsze zasiedlenie, zgodnie z definicją określoną w art. 2 pkt 14 ustawy, należy rozumieć oddanie nieruchomości do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi.

Zatem, kluczową rolę w rozwiązaniu przedstawionego wyżej problemu odgrywa przepis art. 43 ust. 1 pkt 10 w związku z art. 2 pkt 14 ustawy o VAT. Aby stwierdzić, czy przedmiotowa nieruchomość będzie korzystała ze zwolnienia z podatku VAT w pierwszej kolejności ustalić należy kiedy miało miejsce pierwsze zasiedlenie oraz jaki okres upłynął od niego do momentu dokonania dostawy nieruchomości. W tym celu należy odwołać się do brzmienia art. 2 pkt 14 ustawy o podatku od towarów i usług, zgodnie z którym przez pierwsze zasiedlenie należy rozumieć oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu użytkownikowi budynków, budowli lub ich części po ich wybudowaniu lub ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Jeżeli zatem podatnik wybuduje obiekt lub go zmodernizuje, przy czym nakłady na ulepszenie przekraczają 30% jego wartości początkowej, a następnie obiekt ten (lub ulepszenie) zostanie oddany do użytkowania na potrzeby własne (wprowadzony do ewidencji środków trwałych), nie oznacza to, że został on zasiedlony. Oddanie do użytkowania nie nastąpiło bowiem w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu. Pierwsze zasiedlenie będzie miało miejsce wówczas, gdy wybudowany lub zmodernizowany budynek (obiekt) zostanie sprzedany lub np. oddany w najem, dzierżawę - bowiem zarówno m.in. sprzedaż, jak i dzierżawa są czynnościami podlegającymi opodatkowaniu.

Zatem, należy uznać za pierwsze zasiedlenie - moment oddania budynku (budowli) do użytkowania pierwszemu nabywcy (najemcy, dzierżawcy), mając na względzie, iż sformułowanie w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu - dotyczy czynności wymienionych w art. 5 obecnie obowiązującej ustawy i dokonanych w okresie jej obowiązywania, jak również dokonanych pod rządami ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym. Zatem nie dotyczy dostaw i usług dokonywanych przez podmioty wykonujące działalność przed dniem 5 lipca 1993 r.

W analizowanej sytuacji należy stwierdzić, iż w przypadku lokalu nr 1 (mieszkalnego) mieszczącego się w budynku mieszkalno-użytkowym, pierwsze zasiedlenie w rozumieniu przepisów art. 2 pkt 14 ustawy o VAT nastąpiło w dniu 1 stycznia 1994 r. Spółka w opisie stanu faktycznego wskazała, że "lokal mieszkalny nr 1, wynajęty został na cele mieszkaniowe w dniu 1 stycznia 1994 r. i jest przedmiotem najmu do chwili obecnej (...) P. nie ponosiła wydatków na ulepszenie tego budynku". Zatem pomiędzy pierwszym zasiedleniem, a dostawą ww. nieruchomości minął okres dłuższy niż 2 lata. Sprzedawany lokal nie jest w ramach pierwszego zasiedlenia oraz pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą lokalu minął okres dłuższy niż 2 lata. Tym samym zostały wypełnione obie przesłanki warunkujące zwolnienie od podatku od towarów i usług, zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy w powiązaniu z § 13 ust. 1 pkt 11 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 grudnia 2010 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Tym samym Spółka ma możliwość wyboru opcji opodatkowania ww. transakcji po spełnieniu określonych warunków, stosownie do art. 43 ust. 10 i ust. 11 ustawy o VAT.

Zatem należy zgodzić się z Wnioskodawcą, iż dostawa ww. lokalu korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT.

W opisie stanu faktycznego Wnioskodawca wskazał, iż zamierza zbyć również prawo wieczystego użytkowania gruntu wraz z lokalem nr 2, tj. lokalem użytkowym w budynku mieszkalno-użytkowym posadowionym na ww. gruncie oraz prawo wieczystego użytkowania gruntu wraz z budynkiem użytkowym posadowionym na ww. gruncie.

Nieruchomości opisane powyżej Spółka uzyskała na podstawie decyzji administracyjnej Wojewody z dnia 13 maja 1992 r. Lokal użytkowy nr 2 użytkowany był wyłącznie na potrzeby statutowe P., a od stycznia 2005 r. stanowi pustostan. Ponadto P. nie ponosiła wydatków na ulepszenie tego budynku.

Budynek użytkowy od momentu nabycia wykorzystywany był wyłącznie na cele statutowe Spółki. W 2004 r. P. poniosła wydatki na ulepszenie przedmiotowego budynku przekraczające 30% jego wartości początkowej. Po modernizacji, tj. od 1 stycznia 2005 r. do chwili obecnej budynek jest wykorzystywany do prowadzenia działalności gospodarczej.

Mając na względzie powyższe, stwierdzić należy, iż w przypadku dostawy ww. nieruchomości, tj. prawa wieczystego użytkowania gruntu wraz z lokalem nr 2, tj. lokalem użytkowym w budynku mieszkalno-użytkowym posadowionym na ww. gruncie oraz prawa wieczystego użytkowania gruntu wraz z budynkiem użytkowym posadowionym na ww. gruncie, nie doszło do pierwszego zasiedlenia w rozumieniu przepisów art. 2 pkt 14 ustawy o VAT. W związku z powyższym należy stwierdzić, iż ich dostawa nie może korzystać ze zwolnienia przewidzianego w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, gdyż nie została spełniona pierwsza przesłanka wymieniona ww. przepisie - dostawa lokalu jest w ramach pierwszego zasiedlenia, w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług.

W tym miejscu należy zauważyć, iż w przypadku nieruchomości niespełniających przesłanek do zwolnienia od podatku na podstawie powołanego wyżej przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, ustawodawca umożliwia podatnikom - po spełnieniu określonych warunków - skorzystanie ze zwolnienia wskazanego w pkt 10a tego przepisu.

Stosownie do art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w cytowanym powyżej art. 43 ust. 1 pkt 10, pod warunkiem gdy w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego oraz dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

Jak słusznie Spółka zauważa "nie miała prawa do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Ustawa o podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowym weszła w życie dopiero w 1993 r. Podatek VAT z dniem 5 lipca 1993 r. zastąpił do tej pory obowiązujący podatek obrotowy". Ponadto w budynku mieszkalno-usługowym nie dokonywano żadnych ulepszeń.

Wobec powyższego zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu wraz z lokalem nr 2 mieszczącym się w budynku mieszkalno-użytkowym korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy, w powiązaniu z § 13 ust. 1 pkt 11 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 grudnia 2010 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Spółka nie może skorzystać z wyboru opcji opodatkowania ww. transakcji, gdyż stosownie do art. 43 ust. 10 ustawy, prawo wyboru opodatkowania dotyczy tylko i wyłącznie transacji zwolnionych od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.

Sprzedaż Lokalu nr 2 w budynku mieszkalno-usługowym nie może skorzystać za zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT.

Zatem stanowisko Wnioskodawcy, iż dostawa lokalu nr 1 i nr 2 w budynku mieszkalno-użytkowym wraz z prawem użytkowania wieczystego gruntu korzysta ze zwolnienia z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT należało uznać za nieprawidłowe.

Wskazać należy, iż wobec dostawy prawa wieczystego użytkowania gruntu wraz z budynkiem użytkowym, znajdzie zastosowanie zwolnienie przewidziane w art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy. Spółka w opisie stanu faktycznego jasno wskazuje, iż ww. nieruchomość "Spółka uzyskała na podstawie decyzji administracyjnej Wojewody z dnia 13 maja 1992 r. (...) budynek użytkowy od momentu nabycia wykorzystywany był wyłącznie na cele statutowe Spółki. W 2004 r. P. poniosła wydatki na ulepszenie przedmiotowego budynku przekraczające 30% jego wartości początkowej. Po modernizacji, tj. od 1 stycznia 2005 r. do chwili obecnej budynek jest wykorzystywany do prowadzenia działalności gospodarczej". Zatem nie przysługiwało Spółce prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu ww. nieruchomości, a budynek w stanie ulepszonym był wykorzystywany do działalności opodatkowanej przez co najmniej 5 lat (od 1 stycznia 2005 r. do chwili obecnej).

Reasumując dostawa prawa wieczystego użytkowania gruntu wraz z budynkiem użytkowym, w analizowanej sprawie korzysta ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy, w związku z art. 43 ust. 7a ustawy oraz § 13 ust. 1 pkt 11 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 grudnia 2010 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 246, poz. 1649).

Zatem stanowisko Spółki w zakresie dostawy budynku użytkowego wraz z prawem użytkowania wieczystego gruntu należało uznać za prawidłowe.

Jak wskazuje Wnioskodawca prawo użytkowania wieczystego gruntu wraz z prawem własności budynków posadowionych na ww. gruncie "Spółka uzyskała na podstawie decyzji administracyjnej Wojewody z dnia 13 maja 1992 r.".

Mając na uwadze powyższe przepisy prawa nie można się zgodzić ze stanowiskiem Wnioskodawcy, iż "pierwsze zasiedlenie miało miejsce w dniu 13 maja 1992 r. tj. w momencie, gdy decyzją Wojewody budynek po wybudowaniu został oddany do użytkowania pierwszemu nabywcy tj. P. ".

Aby można mówić o pierwszym zasiedleniu, zgodnie ze wskazanym art. 2 pkt 14 ustawy, musi dojść do oddania budynków, budowli lub ich części do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu. Pierwsze zasiedlenie będzie miało natomiast miejsce wówczas, gdy obiekt zostanie sprzedany lub np. oddany w dzierżawę, najem, leasing lub podobne, które w rozumieniu ustawy stanowią odpłatne świadczenie usług. Jak wskazano powyżej, sformułowanie w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu - dotyczy czynności wymienionych w art. 5 obecnie obowiązującej ustawy i dokonanych w okresie jej obowiązywania, jak również dokonanych pod rządami ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, czyli dana czynność musi podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT. Zatem nie dotyczy dostaw i usług dokonywanych przez podmioty wykonujące działalność przed dniem 5 lipca 1993 r.

Odnosząc powyższe do przedmiotowej sprawy należy stwierdzić, że nie można uznać za czynność opodatkowaną faktu uzyskania na podstawie decyzji administracyjnej Wojewody z dnia 13 maja 1992 r. prawa użytkowania wieczystego gruntu wraz z posadowionymi na nim dwoma budynkami (użytkowym oraz mieszkalno-użytkowym). Nabycie ww. nieruchomości odbyło się drogą decyzji administracyjnej w 1992 r., w związku z czym jest czynnością niepodlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT.

Reasumując, w rozumieniu przepisów podatku od towarów i usług, pierwsze zasiedlenie ww. nieruchomości nie miało miejsca w momencie nabycia jej przez P.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy, iż pierwsze zasiedlenie miało miejsce w momencie nabycia przez P. przedmiotowej nieruchomości należało uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Nadmienia się, iż od dnia 6 kwietnia 2011 r. obowiązuje rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 4 kwietnia 2011 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 73, poz. 392).

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl