IPPP1-443-304/08-2/RK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 5 marca 2008 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP1-443-304/08-2/RK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770), Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 5 lutego 2008 r. (data wpływu 18 lutego 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie opodatkowania nieodpłatnego przekazania nawozów - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 lutego 2008 r. wpłynął wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie opodatkowania nieodpłatnego przekazania nawozów.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółka, prowadzi działalność w branży sprzedaży hurtowej nawozów mineralnych dla rolnictwa. Spółka nieodpłatnie przekazuje nawóz do wybranych gospodarstw rolnych na cele doświadczalne, realizowane ściśle według zaleceń ustalonych przez przedstawiciela Spółki. Właściciele gospodarstw, którym przekazane zostały nawozy, wyrażają pisemną zgodę na wykorzystywanie wyników obserwacji i pomiarów zebranych w trakcie realizacji doświadczenia przez Spółkę, a także wyrażają zgodę na wykorzystanie w celach informacyjnych, opinii właściciela gospodarstwa rolnego o produktach Spółki. Pozyskane w ten sposób obserwacje i opinie o właściwościach nawozów, Spółka wykorzystuje w celach informacyjnych do instruktażu i doradztwa w zakresie zastosowania nawozów.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Spółka, postępuje prawidłowo odliczając podatek VAT naliczony od nabytych nawozów i nie naliczając podatku VAT należnego od przekazanych na doświadczenia nawozów sztucznych, jako że przekazanie tych nawozów ma bezpośredni związek z prowadzoną działalnością.

Zdaniem Wnioskodawcy, Spółka prowadzi sprzedaż hurtową nawozów mineralnych dla rolnictwa. Przekazywanie części nawozów na cele doświadczalne do gospodarstw rolnych, jest bezpośrednio związane z prowadzoną przez Spółkę działalnością, w związku z czym Spółka odlicza podatek VAT od zakupu nawozów, i nie nalicza podatku VAT należnego od przekazanych nawozów. W takim przypadku nie ma zastosowania art. 7 ust. 2, ponieważ jest to przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, na cele związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) - zwanej dalej ustawą, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...). Zgodnie z art. 7 ust. 2 pkt 2 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności: wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny - jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części. Przepisu ust. 2 nie stosuje się do przekazywanych drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych, prezentów o małej wartości i próbek (art. 7 ust. 3 ustawy).

Ze stanu faktycznego opisanego we wniosku wynika, iż Spółka prowadzi działalność w zakresie sprzedaży hurtowej nawozów mineralnych dla rolnictwa. Spółka nieodpłatnie przekazuje nawozy do wybranych gospodarstw rolnych na cele doświadczalne. Pozyskane od właścicieli gospodarstw obserwacje i opinie o właściwościach przekazanych im nawozów, Spółka wykorzystuje w celach informacyjnych do instruktażu i doradztwa w zakresie zastosowania nawozów.

Niewątpliwie więc, nieodpłatne przekazanie nawozów stanowi dostawę towarów, związanych z prowadzoną przez Spółkę działalnością, bowiem wyniki obserwacji i pomiarów poczynione przez rolników są wykorzystywane w celach informacyjnych w zakresie zastosowania nawozów.

Spółka zaznaczyła, że odlicza podatek naliczony z faktur dokumentujących zakup przekazanych nieodpłatnie nawozów. Zatem, skoro Spółka prowadzi działalność w zakresie sprzedaży hurtowej nawozów, stosownie do art. 86 ust. 1 ustawy, który stanowi, iż w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124 - ma prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dotyczących zakupu nawozów.

Stosownie natomiast do art. 7 ust. 2 pkt 2 ustawy, skoro Spółce przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od zakupionych nawozów w całości lub części, jest ona zobowiązana opodatkować podatkiem od towarów i usług czynność nieodpłatnego przekazania nawozów związaną z prowadzoną działalnością.

Należy zauważyć, iż w ww. przepisie art. 7 ust. 3 ustawy, wymienione są m.in. drukowane materiały informacyjne i reklamowe oraz próbki. Zatem, jest oczywiste, że zarówno próbki jak i drukowane materiały informacyjne i reklamowe są wydawane jedynie w związku z prowadzoną działalnością. W sytuacji, gdyby przekazanie towarów w związku z prowadzoną działalnością, nie było czynnością opodatkowaną, przepis art. 7 ust. 3 ustawy, włączający z katalogu czynności opodatkowane tj. przekazanie drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych, próbek - byłby zbędny. Z powyższego wynika, że przepis art. 7 ust. 2 pkt 2 ustawy, znajduje zastosowanie również do przekazania związanego z działalnością przedsiębiorstwa. Przez odpłatną dostawę towarów należy więc rozumieć także przekazanie towarów bez wynagrodzenia, jeżeli przekazania dokonano na cele związane z przedsiębiorstwem, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy nabyciu tych towarów - oczywiście za wyjątkiem druków reklamowych i informacyjnych, prezentów o małej wartości oraz próbek.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl