IPPP1-443-29/08-4/MP

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 5 marca 2008 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP1-443-29/08-4/MP

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki.................., przedstawione we wniosku z dnia 7 stycznia 2008 r. (data wpływu 9 stycznia 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia terminu postania obowiązku podatkowego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 9 stycznia 2008 r. wpłynął wniosek (uzupełniony w dniu 13 lutego 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia terminu powstania obowiązku podatkowego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Spółka w ramach prowadzonej działalności gospodarczej zajmuje się głównie produkcją urządzeń chłodniczych i wentylacyjnych (PKD 29.23Z), sprzedażą hurtową artykułów metalowych oraz sprzętu i dodatkowego wyposażenia hydraulicznego i grzejnego (PKD 51.54.Z). Ponadto Spółka rozpoczęła świadczenie kompleksowych usług polegających na instalacji systemów wentylacji i oddymiania garażu w obiektach budownictwa mieszkaniowego i użytkowego. Usługi te zgodnie z załączoną interpretacją Głównego Urzędu Statystycznego należy klasyfikować pod symbolem PKWiU 45.33.12-00.00 - roboty związane z montażem instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych.

Zgodnie z postanowieniami kontraktów zawieranych z inwestorami kompleksowe wykonanie instalacji systemu wentylacji i oddymiania jest wynagradzane ryczałtowo za całość opisanych w umowie prac i obejmuje swoim zakresem następujące elementy:

1.

wykonanie wszelkich prac przygotowawczych niezbędnych do rozpoczęcia i prowadzenia robót montażowych w sposób prawidłowy i zgodny z przepisami polskiego prawa, w tym, przygotowanie dokumentacji projektowej i wykonawczej,

2.

zamówienie i zakup stosownych urządzeń (np. wentylatorów) oraz materiałów, a także usług obcych niezbędnych do wykonania instalacji systemu,

3.

wykonanie niezbędnych robót zabezpieczających i tymczasowych, związanych z zakresem wykonywanych czynności montażowych,

4.

zorganizowanie, nadzorowanie i zabezpieczenie wykonywanych prac,

5.

wykonanie montażu urządzeń instalacji zgodnie ze stosowanymi normami technicznymi i przepisami polskiego prawa,

6.

uruchomienie instalacji i sporządzenie stosownego protokołu odbioru robót, opracowanie dokumentacji powykonawczej, szkolenie w zakresie obsługi systemu.

Usługi te w części obejmującej instalacje i montaż urządzeń są realizowane poprzez podwykonawców działających w imieniu i na rzecz Wnioskodawcy.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

* czy powyższa usługa powinna być uznawana w świetle przepisów ustawy o podatku od towarów i usług jako usługa budowlano - montażowa, dla której ustawa przewiduje szczególny moment ustalania obowiązku podatkowego tj. zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 2 lit. d) ustawy - z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30 dnia, licząc od dnia wykonania tych usług.

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z interpretacją udzieloną przez Główny Urząd Statystyczny, świadczenie kompleksowych usług polegających na instalacji systemów wentylacji i oddymiania garażu w obiektach budownictwa mieszkaniowego i użytkowego należy klasyfikować pod symbolem PKWiU 45.33.12-00.00. W związku z powyższym, roboty związane z montażem instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych dla potrzeb podatku od towarów i usług należy zaliczyć do usług budowlano - montażowych, a termin obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług będzie przypadał na moment szczególny wynikający z art. 19 ust. 13 pkt 2 lit. d) ww. ustawy.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Właściwe określenie momentu postania obowiązku podatkowego wymaga ustalenia, czy podatnik dokonuje dostaw towarów czy też świadczy usługi. W myśl art. 7 ust. 1 ustawy przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Zgodnie natomiast z art. 8 ust. 1 ww. ustawy świadczeniem usług jest każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7. Przy czym zarówno towary jak i usługi (za wyjątkiem usług elektronicznych i usług turystyki) identyfikowane są na podstawie przepisów o statystyce publicznej.

Obowiązkiem podatnika jest prawidłowe określenie - wg symbolu PKWiU - czy wykonywane przez niego świadczenie jest dostawą towarów, czy też odpłatnym świadczeniem usług. Klasyfikacji tej powinien dokonać podatnik we własnym zakresie, bowiem organy podatkowe nie są uprawnione do dokonywania tych czynności.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż spółka świadczy kompleksowe usługi polegające na instalacji systemów wentylacji i oddymiania garażu w obiektach budownictwa mieszkaniowego i użytkowego, na które składają się: wykonanie prac przygotowawczych, dokumentacji projektowej i wykonawczej, zakup stosownych urządzeń, materiałów i usług, wykonanie robót zabezpieczających, zorganizowanie, nadzorowanie i zabezpieczenie prac, wykonanie montażu urządzeń, uruchomienie instalacji, sporządzenie dokumentacji powykonawczej, szkolenie w zakresie obsługi systemu. Przedmiotowe usługi sklasyfikowane zostały przez Ośrodek Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi jako budowlane roboty instalacyjne i montażowe mieszczące się w grupowaniu PKWiU 45.33.12-00.00 - " roboty związane z instalacją wentylacyjną i klimatyzacyjną".

W świetle ogólnych przepisów zawartych w art. 19 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2 - 21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1. Natomiast zgodnie z art. 19 ust. 4 ustawy, jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7 dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi.

Od powyższej zasady przewidziane są liczne wyjątki. Ustawodawca określił również szczególne przypadki dotyczące powstania obowiązku podatkowego. Stosownie do regulacji zawartej w art. 19 ust. 13 pkt 2 lit. d) ww. ustawy, w przypadku świadczenia usług budowlanych i budowlano - montażowych obowiązek podatkowy postaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30. dnia, licząc od dnia wykonania tych usług.

Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz powołane powyżej przepisy prawa podatkowego należy stwierdzić, że w sytuacji świadczenia przez Spółkę kompleksowych usług polegających na instalacji systemów wentylacji i oddymiania garażu w obiektach budownictwa mieszkaniowego i użytkowego zastosowanie ma szczególny moment powstania obowiązku podatkowego.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedmiotowym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl