IPPP1-443-285/11-4/EK - Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur korygujących.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 12 maja 2011 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP1-443-285/11-4/EK Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur korygujących.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 31 stycznia 2011 (data wpływu do Urzędu Skarbowego - 11 lutego 2011 r., data wpływu do BKIP Płock -16 lutego 2011 r.) uzupełnionym pismem z dnia 11 kwietnia 2011 r. (data wpływu 13 kwietnia 2011 r.) w odpowiedzi na wezwanie tut. Organu z dnia 16 marca 2011 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur korygujących - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 lutego 2010 r. do BKIP w Płocku wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur korygujących. Wniosek uzupełniono pismem z dnia 11 kwietnia 2011 r. (data wpływu 13 kwietnia 2011 r.) w odpowiedzi na wezwanie tut. Organu z dnia 16 marca 2011 r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

W wyniku uchwały Naczelnego Sądu Administracyjnego (NSA) z dnia 08/11/2010 r. (sygn. I FPS 3/10) w sprawie opodatkowania podatkiem od towarów i usług (VAT) ubezpieczenia przedmiotu leasingu, firma leasingowa przysłała Spółce faktury korygujące stawkę podatku VAT. Pierwotnie wystawione faktury na ubezpieczenie przedmiotu leasingu były z roku 2006 i 2007 i zawierały stawkę "zwolniony". Faktury korygujące są wystawione w grudniu 2010 r. ze stawką 22%. Umowy leasingowe zakończyły się dawno temu.

Firma leasingowa przysłała pismo wyjaśniające zaistniałą sytuację, w którym również prosi Spółkę o zapłatę podatku VAT i wskazuje na możliwość odliczenia podatku naliczonego w bieżącej deklaracji VAT co uczyni całą operację neutralną finansowo dla Wnioskodawcy.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy zgodnie z art. 86 ust. 10, ust. 10a, ust. 11 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) Spółka powinna zaakceptować te faktury korygujące, zwiększające podatek naliczony i czy może rozliczyć je w miesiącu ich otrzymania lub za jeden z dwóch kolejnych okresów.

Wnioskodawca zaakceptuje faktury korygujące wystawione przez firmę leasingową, zapłaci firmie leasingowej kwotę poprawnie wyliczonego podatku VAT oraz zwiększy kwotę podatku naliczonego w rozliczeniu za okres, w którym te faktury korygujące otrzymał (lub za jeden z dwóch kolejnych okresów).

Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług, w przypadku faktur korygujących zwiększających podatek naliczony, nie regulują w sposób szczegółowy momentu, w którym nabywca otrzymujący takie faktury powinien dokonać odliczenia. Dlatego zdaniem Wnioskodawcy, należy zastosować ogólne reguły dotyczące odliczenia podatku naliczonego wykazanego na "zwykłych" fakturach. Tak, więc Wnioskodawca jako nabywca ma prawo odliczyć podatek naliczony w rozliczeniu za okres, w którym faktura korygująca została otrzymana (lub za jeden z dwóch kolejnych okresów).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

W myśl art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z zastrzeżeniem art. 114. art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Kwotę podatku naliczonego stanowi, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług (ust. 2 pkt 1 lit. a) ww. artykułu).

Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostają spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z nabyciem których podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest bezpośredni i bezsporny związek zakupów z wykonywaniem czynności opodatkowanych. Przedstawiona wyżej zasada wyklucza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających temu podatkowi.

Zgodnie z ust. 10 pkt 1 tegoż artykułu, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny, z zastrzeżeniem pkt 2-5 oraz ust. 11, 12, 16 i 18.

W myśl art. 86 ust. 10a ustawy, w przypadku gdy nabywca towaru lub usługi otrzymał korektę faktury, o której mowa w art. 29 ust. 4a lub 4c, jest on obowiązany do zmniejszenia kwoty podatku naliczonego w rozliczeniu za okres, w którym tę korektę faktury otrzymał. Jeżeli podatnik nie obniżył koty podatku należnego o kwotę podatku należnego o kwotę podatku naliczonego określonego w fakturze, której korekta dotyczy, a prawo do takiego obniżenia mu przysługuje, zmniejszenie kwoty podatku naliczonego uwzględnia się w rozliczeniu za okres, w którym podatnik dokonuje obniżenia.

Jeżeli podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w terminach określonych w ust. 10, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych (art. 86 ust. 11).

Jeżeli podatnik nie dokonał obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w terminach, o których mowa w ust. 10, 11, 12, 16 i 18, może on obniżyć kwotę podatku należnego przez dokonanie korekty deklaracji podatkowej za okres, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego, nie później jednak niż w ciągu 5 lat, licząc od początku roku, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego (art. 86 ust. 13 ustawy o VAT).

Kwestie wystawiania faktur, w tym faktur korygujących, reguluje rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 212, poz. 1337 z późn. zm.).

Zgodnie z § 14 ust. 1 tego rozporządzenia, fakturę korygującą wystawia się również, gdy podwyższono cenę po wystawieniu faktury lub w razie stwierdzenia pomyłki w cenie, stawce lub kwocie podatku bądź w jakiejkolwiek innej pozycji faktury.

Z treści złożonego wniosku wynika, iż Wnioskodawca otrzymał faktury korygujące stawkę podatku VAT, z tytułu ubezpieczenia przedmiotu leasingu z roku 2006 i 2007. Faktury pierwotne wystawione na ubezpieczenie przedmiotu leasingu wystawione były ze stawką "zwolniony", jednakże z uwagi na uchwałę NSA z dnia 08/11/2010 r. sygn. akt I FSP 3/10, firma leasingowa wystawiła faktury korygujące do tych faktur ze stawką 22%.

Biorąc pod uwagę powyższe należy stwierdzić, że Spółka będzie mała prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur korygujących dotyczących ubezpieczenia przedmiotu leasingu z lat 2006-2007, o ile nie zachodzą przesłanki wykluczające to prawo określone w art. 88 ustawy o podatku od towarów i usług. Prawo to powstanie w rozliczeniu za okres, w którym Spółka otrzymała faktury korygujące zgodnie z art. 86 ust. 10 ustawy o VAT.

Dodatkowo stwierdzić należy, iż w przedmiotowej sprawie nie będzie miał zastosowania art. 86 ust. 10a ustawy o VAT, z uwagi na fakt, iż dotyczy on sytuacji zmniejszenia kwot podatku naliczonego, natomiast w przedmiotowej sprawie wystawione faktury korygujące podwyższają kwotę podatku naliczonego.

Końcowo informuje się, iż prawidłowość wystawienia korekt faktur VAT nie była przedmiotem oceny tutejszego organu, w związku z tym niniejszą interpretację wydano przy założeniu, że przedmiotowe korekty są zgodne z powszechnie obowiązującymi przepisami prawa podatkowego.

Tym samym, stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl