IPPP1-443-283/08-6/RK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 9 maja 2008 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP1-443-283/08-6/RK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Strony, przedstawione we wniosku z dnia 14 lutego 2008 r. (data wpływu 18 lutego 2008 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie opodatkowania nabytej nieruchomości - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 lutego 2008 r. wpłynął ww. wniosek uzupełniony pismem z dnia 19 marca 2008 r. i z dnia 29 kwietnia 2008 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania nabytej nieruchomości.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Firma (osoba prawna) będąca podatnikiem podatku VAT, w 2002 r. kupiła od osoby fizycznej 1/10 udziału w zabudowanej nieruchomości. Postanowieniem Sądu w końcu 2005 r. w wyniku zniesienia współwłasności Firma stała się jedynym właścicielem tej nieruchomości. Nieruchomość zabudowana jest budynkami o różnorodnym charakterze (mieszkalne, garażowe, warsztatowe i magazynowe). Zabudowa ma ponad 50 lat i większość budynków jest w złym stanie technicznym. W okresie od 2002 r. do chwili obecnej nie były przez Firmę ponoszone nakłady na remonty lub rozbudowę budynków. W piśmie z dnia 19 marca 2008 r. będącym uzupełnieniem wniosku, Strona wskazała, iż zamierza zakupić udziały w ww. nieruchomości i jako osoba fizyczna nie będzie miała prawa do odliczenia tego podatku, a w przypadku konieczności jego naliczenia oferta może okazać się niewartą rozpatrywania.

Ponadto w piśmie z dnia 29 kwietnia 2008 r. Wnioskodawca wyjaśnił, iż Firma od której zamierza nabyć udział w nieruchomości, nie miała możliwości odliczenia podatku naliczonego przy jej zakupie, gdyż podatek ten nie występował dla tej transakcji. Także w przypadku sądowego zniesienia współwłasności w 2005 r., w wyniku, którego Firma stała się jedynym właścicielem nieruchomości, nie było możliwe odliczenie podatku naliczonego, gdyż czynność ta nie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, a Firma miałaby prawo odliczyć podatek VAT gdyby taki wystąpił.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

Czy sprzedaż udziału w nieruchomości, będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług.

Zdaniem Wnioskodawcy, sprzedaż ta powinna dotyczyć towaru używanego, od którego firma w momencie zakupu nie odliczała podatku należnego VAT - jest zwolniony z podatku VAT zgodnie z art. 43 ustawy o VAT

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. - o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) - zwanej dalej ustawą, zwalnia się od podatku: dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego; zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze. Zwalnia się również od podatku stosownie do art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, dostawę obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyjątkiem obiektów i ich części, które mają być zasiedlone lub zamieszkane po raz pierwszy; zwolnienie nie dotyczy części budynków przeznaczonych na cele inne niż mieszkaniowe.

Przez towary używane, o których mowa w ust. 1 pkt 2, rozumie się: budynki i budowle lub ich części - jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat (art. 43 ust. 2 pkt 1 ustawy). Zwolnienia, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, nie stosuje się do dostawy towarów wymienionych w ust. 2 pkt 1, jeżeli przed wprowadzeniem ich do ewidencji środków trwałych lub w trakcie użytkowania wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej, a podatnik:

1.

miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków;

2.

użytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych (art. 43 ust. 6 ustawy).

Z przedstawionej sytuacji we wniosku wynika, iż Wnioskodawca zamierza nabyć udział w nieruchomości zabudowanej budynkami mieszkalnymi, garażowymi, warsztatowymi i magazynowymi od osoby prawnej, która nabyła w 2002 r. 1/10 udziału od osoby fizycznej, a następnie w 2005 r. w wyniku zniesienia współwłasności stała się jedynym właścicielem tej nieruchomości, przy czym zabudowa ta ma ponad 50 lat, a w okresie od 2002 r. do chwili obecnej nie były ponoszone przez Firmę nakłady na remonty lub modernizację tej zabudowy. Wnioskodawca również wskazał, iż Firma, która nabyła nieruchomości nie odliczała podatku naliczonego, bowiem czynność ta nie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Zatem analizując sytuację przedstawioną we wniosku zgodnie z ww. przepisami ustawy, należy stwierdzić, iż sprzedaż przez osobę prawną udziału w nieruchomości (niezależnie od ilości sprzedanego udziału) stosownie do art. 43 ust. 1 pkt 2 w związku z ust. 2 pkt 1 ustawy, będzie korzystać ze zwolnienia z podatku, bowiem:

* firma przy nabyciu przedmiotowej nieruchomości nie miała prawa do odliczenia podatku naliczonego,

* zabudowa, która ma być przedmiotem dostawy ma ponad 50 lat, czyli minęło 5 lat od końca roku, w którym zakończono budowę,

* firma nie ponosiła nakładów, o których mowa w art. 43 ust. 6 ustawy.

Z tym, że w przypadku dostawy budynków mieszkalnych będzie miał zastosowanie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl