IPPP1/443-274/07-8/GD

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 19 grudnia 2007 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP1/443-274/07-8/GD

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko X Polska sp. z o.o., przedstawione we wniosku z dnia 27 września 2007 r. (data wpływu 1 października 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie odliczenia podatku naliczonego i konieczności wystawiania not korygujących - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 września 2007 r. (data stempla pocztowego) został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zasadności wystawiania not korygujących. Przedmiotowy wniosek został uzupełniony na wezwanie w dniu 22 października 2007 r. oraz w dniu 3 grudnia 2007 r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

W dniu 3 września 2007 r. zgodnie z art. 492 § 1 pkt 1 kodeksu spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.) dokonano połączenia spółki X Polska Sp. z o.o. (spółka przejmująca) z Y Polska Sp. z o.o. (spółka przejmowana). Połączenie nastąpiło z dniem wpisania połączenia do rejestru właściwego według siedziby spółki przejmującej. Wpis ten wywołał skutek wykreślenia spółki przejmowanej.

Zgodnie z art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym (Dz. U. z 2001 r. Nr 17, poz. 209 z późn. zm.) wpis do rejestru polega na wprowadzeniu do systemu informatycznego danych zawartych w postanowieniu sądu rejestrowego niezwłocznie po jego wydaniu. Wpis jest dokonany z chwilą zamieszczenia danych w rejestrze. W związku z powyższym przekształcenie staje się skuteczne od dnia dokonania wpisu do KRS.

Spółka przejmująca otrzymuje faktury VAT i faktury korygujące VAT wystawione na spółkę przejętą z datą wystawienia faktur zarówno przed i po dniu połączenia obu spółek (wystawione przed dniem 3 września 2007 r. oraz wystawione po dniu 3 września 2007 r.). Faktury VAT i faktury korygujące VAT wystawione na spółkę przejmowaną przed dniem połączenia a otrzymane po dniu połączenia nie zostały rozliczone w deklaracjach podatkowych przez spółkę przejmowaną.

Opisany wyżej stan faktyczny został uzupełniony w dniu 3 grudnia 2007 r. o następujące informacje:

W dniu 3 września 2007 r. zgodnie z art. 492 § 1 pkt 1 Kodeksu spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.) nastąpiło połączenie spółek X Polska Sp. z o.o. (spółka przejmująca) z Y Polska Sp. z o.o. (spółka przejmowana). Spółka przejmująca otrzymuje po dniu połączenia faktury VAT i faktury korygujące VAT wystawione na spółkę przejmowaną z datą wystawienia dokumentu:

a.

do 3 września 2007 r. tj. do dnia połączenia spółek

b.

po 3 września 2007 r. tj. po dniu połączenia spółek.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy warunkiem koniecznym (obowiązkowym) do skorzystania z prawa do obniżenia podatku należnego o naliczony z faktur VAT i faktur korygujących VAT wystawionych na przejętą spółkę zarówno przed jak i po dniu 3 września 2007 r. jest skorygowanie danych nabywcy towaru lub usługi.

Zdaniem wnioskodawcy.

Zgodnie z zapisem art. 494 kodeksu spółek handlowych spółka przejmująca albo spółka nowo zawiązana wstępuje z dniem połączenia we wszystkie prawa i obowiązki spółki przejmowanej albo spółek łączących się przez zawiązanie nowej spółki. Ustawa o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004 r. (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) nie reguluje w sposób odrębny powyższych zmian podmiotowych. Zasady sukcesji praw i obowiązków w przypadku wszelkiego rodzaju przekształceń podmiotów prowadzących działalność gospodarczą w różnych formach, uregulowane zostały natomiast w przepisach rozdziału 14 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.). W myśl postanowień art. 93 § 1 Ordynacji podatkowej, osoba prawna zawiązana (powstała) w wyniku łączenia się osób prawnych, osobowych spółek handlowych oraz osobowych i kapitałowych spółek handlowych, wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki każdej z łączących się osób lub spółek. Przepis ten stosuje się odpowiednio do osoby prawnej łączącej się poprzez przejęcie innej osoby prawnej (osób prawnych), bądź osobowej spółki handlowej. Powyższe przepisy mają zastosowanie również do praw i obowiązków wynikających z decyzji wydanych na podstawie przepisów prawa podatkowego. Przeniesienie powyższych przepisów Ordynacji podatkowej na grunt ustawy o podatku od towarów i usług oznacza, iż powstała w wyniku łączenia czy przekształcenia spółka handlowa przejmuje wszystkie prawa i obowiązki, jakie na mocy przepisów ustawy o podatku od towarów i usług przysługiwały spółce przekształcanej.

Zgodnie z zapisami art. 106 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) podatnicy mają obowiązek wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy. W myśl § 9 ust. 1 pkt 1 i 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798 z późn. zm.) konieczne jest, aby faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży zawierała imiona i nazwiska lub nazwy bądź nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy, a także numery identyfikacji podatkowej sprzedawcy i nabywcy. Zgodnie z § 18 ust. 1 ww. rozporządzenia - nabywca towaru lub usługi, który otrzymał fakturę lub fakturę korygującą zawierającą pomyłki dotyczące jakiejkolwiek informacji wiążącej się zwłaszcza ze sprzedawcą lub nabywcą lub oznaczeniem towaru lub usługi, z wyjątkiem pomyłek w pozycjach faktury określonych w § 9 ust. 1 pkt 5-12, może (ma prawo) wystawić fakturę nazwaną notą korygującą.

W związku z powyższym, jeżeli faktury zakupu, faktury korygujące zostały wystawione na rzecz spółki Y Polska Sp. z o.o., po dacie wpisu połączenia spółek do KRS, Spółka X Polska Sp. z o.o. - jako następca prawny, który przejął wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przejmowanej spółki, ma prawo wystawić noty korygujące zgodnie z § 18 ww. rozporządzenia Ministra Finansów. Sformułowanie "pomyłki" użyte w powyższym przepisie należy odnieść także do błędnych danych zawartych w fakturach - w tym przypadku - niezgodnych z ujawnionymi w KRS.

W zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur VAT, faktur korygujących VAT wystawionych na adres oraz nazwę spółki przejętej, zasady obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego reguluje art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, zgodnie z którym w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, spółce przejmującej przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Powołane powyżej przepisy ustawy VAT uzależniają prawa podatnika do obniżenia podatku należnego o naliczony od obowiązku posiadania faktury dokumentującej nabycie towarów lub usługi wykorzystywanej następnie do wykonywania czynności opodatkowanych. Żaden z przepisów nie uzależnia tego prawa od obowiązku - a jedynie prawa, do skorygowania pomyłek dotyczących jakiejkolwiek informacji wiążącej się zwłaszcza ze sprzedawcą lub nabywcą za wyjątkiem pomyłek w pozycjach faktury określonych w art. 9 ust. 1 pkt 5-12.

W związku z powyższym spółce przejmującej przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o naliczony od faktur VAT, faktur korygujących VAT wystawionych na spółkę przejmowaną po dniu połączenia obu spółek bez obowiązku korygowania danych nabywcy usługi, towaru. Warunkiem koniecznym do skorzystania z prawa do odliczenia podatku naliczonego nie jest wystawienie w takim przypadku not korygujących na dane nabywcy usługi, towaru.

Przedstawione wyżej własne stanowisko Podatnika zostało w dniu 3 grudnia 2007 r. uzupełnione o następujące informacje:

Zgodnie z postanowieniami art. 93 § 1 ordynacji podatkowej (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) osoba prawna zawiązana w wyniku łączenia się osób prawnych, osobowych spółek handlowych oraz osobowych i kapitałowych spółek handlowych, wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki każdej z łączących się osób lub spółek. W związku z powyższym Spółka przejmująca nabyła prawo do odliczenia VAT od faktur VAT i faktur korygujących VAT wystawionych na spółkę przejętą, a wystawionych zarówno przed jak i po dniu 3 września.

Artykuł 88 ustawy o podatku od towarów i usług zawiera enumeratywny katalog, który pozbawia podatnika prawa do pomniejszenia podatku należnego o naliczony. W katalogu tym nie znajduje się omawiana przez Spółkę wątpliwość. Spółka nie znajduje także w przepisach prawa materialnego oraz proceduralnego obowiązku do skorygowania danych nabywcy by móc skorzystać z przysługujących Spółce określonych w ustawie uprawnień. Ustawodawca mówi jedynie o prawie nabywcy towaru lub usługi do skorygowania danych zawierających pomyłki dotyczące jakiejkolwiek informacji wiążącej się zwłaszcza ze sprzedawcą lub nabywcą (§ 18 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia z podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2005 r. Nr 95, poz. 798 z późn. zm.).

W związku z powyższym spółce przejmującej przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o naliczony od faktur VAT i faktur korygujących wystawionych przed i po 3 września na spółkę przejętą. W przypadku faktur wystawionych po dniu 3 września 2007 r. na spółkę przejętą, spółka przejmująca nie ma obowiązku materialno - podatkowego do skorygowania danych nabywcy towaru i usługi, a sprzedawca towaru lub usługi nie ma prawa na mocy § 16-17 do korygowania danych nabywcy w drodze faktury korygującej zgodnie z rozporządzeniem w sprawie wystawiania faktur.

Uprawnienia spółki przejmującej do pomniejszenia podatku należnego o naliczony od faktur wystawionych przed i po dniu połączenia spółek a wystawionych na spółkę przejętą, wynikają z ustawowej sukcesji praw i obowiązków. Jedynie art. 88 ustawy o podatku od towarów i usług ogranicza powyższe uprawnienia.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego) przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym, a w przypadku interpretacji dotyczącej zdarzenia przyszłego - stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl