IPPP1-443-240/10-2/IGo - Opodatkowanie i dokumentowanie premii pieniężnych.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 11 marca 2010 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP1-443-240/10-2/IGo Opodatkowanie i dokumentowanie premii pieniężnych.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 13 stycznia 2010 r. (data wpływu 1 marca 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania i dokumentowania premii pieniężnych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 1 marca 2010 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania i dokumentowania premii pieniężnych.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny i zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest Spółką z ograniczoną odpowiedzialnością i dokonuje zakupów hurtowych produktów. Za uzyskanie pewnego pułapu obrotów w określonym czasie, dostawcy wypłacają premie pieniężne (bonusy). Spółka chcąc osiągnąć określone progi zakupowe musi wykonać szereg czynności reklamowych i promocyjnych, bez których osiągnięcie określonych progów zakupowych byłoby niemożliwe.

Premia pieniężna wypłacana jest jako odpowiedni procent w stosunku do przekroczenia pewnego pułapu sprzedaży netto na koncie rozrachunkowym. Warunkiem jaki musi spełnić Spółka jest zakup produktów w odpowiednim okresie rozliczeniowym na limit przewidziany w umowie. Na otrzymaną premię pieniężną (bonus) Spółka wystawią fakturę VAT.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

Czy w sytuacji, gdy wypłacana premia pieniężna nie stanowi rabatu ani skonta udzielonego od dających się określić konkretnych transakcji, natomiast stanowi zobowiązanie wobec kontrahenta z tytułu ziszczenia się określonych w umowie warunków - stanowi ona dla jego beneficjenta odpłatne świadczenie usług o których mowa w art. 8 ust. 1 ustawy i podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług...

Czy otrzymując taką premię stosownie do przepisów art. 106 ust. 1 ustawy, Spółka zobowiązana jest do wystawienia faktury VAT, stwierdzającej dokonanie sprzedaży usług...

Zdaniem Wnioskodawcy, otrzymywana przez spółkę premia pieniężna zgodnie z zawartą umową mieści się w definicji świadczonych usług w myśl art. 8 ust. 1 ustawy i podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Spółka chcąc osiągnąć określone progi zakupowe musi wykonać szereg czynności reklamowych i promocyjnych bez których osiągnięcie określonych progów zakupowych byłoby niemożliwe.

W świetle powyższego pojawiający się zarzut podwójnego opodatkowania m.in. w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z dnia 2 października 2008 r. (sygn. III SA/Wa 908/08) zdaniem Spółki nie znajduje uzasadnienia, mimo, że teza ta została potwierdzona w innych wyrokach: NSA z dnia 6 lutego 2007 r. sygn. akt I FSK 94/06, NSA z dnia 28 sierpnia 2007 r., sygn. akt I FSK 1109/06, NSA z dnia 23 września 2008 r. sygn. akt I FSK 998/08, WSA w Warszawie z dnia 5 stycznia 2009 r. sygn. akt III SA/Wa 1451/08, WSA w Lublinie z dnia 6 marca 2009 r. sygn. akt I SA/Lu 52/09.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem, podlegają:

1.

odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

2.

eksport towarów;

3.

import towarów;

4.

wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

5.

wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Stosownie do art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

1.

przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;

2.

zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;

3.

świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Zgodnie z ust. 3 cyt. artykułu, usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, z zastrzeżeniem ust. 4, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych i usług turystyki, o których mowa w art. 119.

Uwzględniając powyższe należy stwierdzić, że każde odpłatne świadczenie polegające na działaniu, zaniechaniu lub tolerowaniu, czy określonym zachowaniu, mieści się w definicji usługi. Pojęcie usługi według ustawy o podatku od towarów i usług jest szersze od definicji usługi w rozumieniu klasyfikacji statystycznych. Oznacza to, że w definicji tej mieszczą się również określone zachowania, które nie zostały sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług, o której mowa w art. 8 ust. 3 powołanej ustawy. Przez świadczenie należy zatem rozumieć każde zachowanie się na rzecz innego podmiotu. Aby uznać dane świadczenie za odpłatne, musi istnieć stosunek prawny pomiędzy świadczącym usługę, a jej odbiorcą, a w zamian za wykonanie usługi powinno zostać wypłacone wynagrodzenie. Musi istnieć bezpośredni związek pomiędzy świadczoną usługą i przekazanym za nią wynagrodzeniem. Oznacza to, że z danego stosunku prawnego, na podstawie którego wykonywana jest usługa, musi wynikać wyraźna, bezpośrednia korzyść dla świadczącego usługę. Podatnicy podejmują różnorodne działania w zakresie intensyfikacji sprzedaży towarów, w efekcie których wypłacane są nabywcom tzw. premie pieniężne.

Z opisu sprawy wynika, iż Wnioskodawca jest Spółką, która dokonuje zakupów hurtowych produktów. Od dostawcy otrzymuje on premie pieniężne (bonusy) za uzyskanie pewnego pułapu obrotów w określonym czasie. Spółka podkreśla, że otrzymywanie premii pieniężnej jest ponadto uzależnione od wykonania szeregu czynności reklamowych i promocyjnych, bez których osiągnięcie określonych progów zakupowych byłoby niemożliwe. Premia pieniężna wypłacana jest jako odpowiedni procent w stosunku do przekroczenia pewnego pułapu sprzedaży netto na koncie rozrachunkowym. Warunkiem jaki musi spełniać Spółka jest zakup produktów w odpowiednim okresie rozliczeniowym na limit przewidziany w umowie.

W tym przypadku wskazać należy, że działania Spółki mają bezpośredni wpływ na wypłatę wynagrodzenia. Wypłacona gratyfikacja pieniężna zależy bowiem od określonego zachowania Wnioskodawcy, co powoduje, że pomiędzy stronami istnieje relacja zobowiązaniowa, którą należy traktować jako świadczenie usługi przez stronę otrzymującą taką premię. Należy zwrócić uwagę na charakter premii pieniężnej, jako wynagrodzenia za podjęcie starań w celu zwiększenia pułapu obrotów - premia wypłacona jest po spełnieniu wszystkich wymogów, o których mowa powyżej - co powoduje, że pomiędzy stronami istnieje relacja zobowiązaniowa, którą należy traktować jako świadczenie usług przez stronę otrzymującą takie wynagrodzenie, które to usługi podlegają opodatkowaniu na zasadach ogólnych. Zawarta umowa handlowa uzależniła przyznanie premii pieniężnej za zrealizowanie ustalonego w tej umowie poziomu sprzedaży towarów, ich promocję i reklamę.

Ww. premia pieniężna powinna być w związku z tym traktowana również jako wynagrodzenie za to zachowanie, które stanowi, w tym przypadku, świadczenie usługi za wynagrodzeniem na rzecz kontrahenta.

Zatem pomiędzy stronami zaistniała więź o charakterze zobowiązaniowym, która na gruncie ustawy o VAT stanowi świadczenie usług za wynagrodzeniem podlegające opodatkowaniu na ogólnych zasadach.

Mając na uwadze powyższe, ww. zachowanie Wnioskodawcy, za które kontrahent przyznaje wynagrodzenie nazwane premią pieniężną należy uznać za świadczenie usług zgodnie z cyt. art. 8 ust. 1 ustawy o VAT podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawki 22%, zgodnie z art. 41 ust. 13 ustawy o VAT.

Ponadto Wnioskodawca wskazał we wniosku, że na otrzymaną premię pieniężną (bonus) Spółka wystawia fakturę VAT.

W myśl art. 106 ust. 1 ustawy o VAT, podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.

Natomiast stosownie do art. 19 ust. 1 ustawy o VAT, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1.

Zgodnie z art. 41 ust. 13 ustawy o VAT, towary i usługi będące przedmiotem czynności, o których mowa w art. 5, niewymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej podlegają opodatkowaniu stawką w wysokości 22%, z wyjątkiem tych, dla których w ustawie lub przepisach wykonawczych określono inną stawkę.

W związku z powyższym w przedmiotowej sprawie usługi, za świadczenie których Wnioskodawca otrzymuje wynagrodzenie zwane premią pieniężną, podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na zasadach ogólnych oraz winny być udokumentowane fakturą VAT wystawioną przez Spółkę na rzecz nabywcy usługi - tj. kontrahenta.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl