IPPP1-443-234/11-4/MP

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 4 kwietnia 2011 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP1-443-234/11-4/MP

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 7 lutego 2011 r. (data wpływu 10 lutego 2011 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku dla usług związanych z opróżnianiem i odprowadzaniem nieczystości płynnych ze zbiorników bezodpływowych (szamb) - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 lutego 2011 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku dla usług związanych z opróżnianiem i odprowadzaniem nieczystości płynnych ze zbiorników bezodpływowych (szamb).

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Spółka świadczy szeroki zakres usług z zakresu gospodarki wszelkiego rodzaju odpadami, w tym gospodarki wodno-ściekowej. Usługi świadczone przez Spółkę obejmują również odbiór nieczystości płynnych z odbiorników bezodpływowych (szamb). W większości przypadków usługa wykonywana jest bezpośrednio przez Spółkę własnymi samochodami. Niekiedy Spółka korzysta również z usług podwykonawców.

Kompleksowa usługa odbioru nieczystości płynnych obejmuje szereg czynności wykonywanych przez pracowników Spółki u klienta, a następnie w zlewni nieczystości. Poniżej przedstawiono opis kompleksowej usługi odbioru nieczystości wykonywanej przez Spółkę:

* dojazd samochodem do klienta w pobliże zbiornika na szambo,

* otwarcie włazu (jeżeli taki jest) i przygotowanie odpowiedniego węża asenizacyjnego,

* podłączenie węża do zaworu na samochodzie oraz jego zanurzenie w zbiorniku,

* uruchomienie kompresora i wypompowanie nieczystości,

* odłączenie węża i zamknięcie włazu,

* podpisanie odpowiedniej dokumentacji odbioru nieczystości i odjazd do zlewni nieczystości,

* wypompowanie nieczystości w miejscu zlewni zakończone pobraniem i podpisaniem odpowiedniej dokumentacji związanej z oddaniem nieczystości.

Po wykonaniu powyższych czynności kierowca samochodu asenizacyjnego odjeżdża do następnego klienta lub do miejsca postoju.

Po przeanalizowaniu poz. 142 obowiązującego od 1 stycznia 2011 r. załącznika nr 3 do Ustawy VAT, w związku z obowiązującą dla celów VAT klasyfikacją PKWiU 2008, wątpliwość Spółki budzi ustalenie stawki obowiązującej dla wskazanych powyżej usług.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy we wskazanym stanie faktycznym Spółka uprawniona jest do stosowania stawki VAT 8% dla świadczonych usług opróżniania i odprowadzania nieczystości płynnych ze zbiorników bezodpływowych (szamb).

Zdaniem Spółki, w odniesieniu do wskazanych w stanie faktycznym usług opróżniania i odprowadzania nieczystości płynnych z szamb, Spółka uprawniona jest do stosowania stawki obniżonej w wysokości 8%.

Podstawowa stawka podatku od towarów i usług, na podstawie art. 41 ust. 1 Ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) (dalej: Ustawa VAT) wynosi 22%, jednakże w samej ustawie ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi. I tak, w myśl art. 41 ust. 2 Ustawy VAT, dla towarów usług wymienionych w załączniku nr 3 do Ustawy VAT, stawka podatku wynosi 7%, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1. Jednocześnie, zgodnie z art. 146a Ustawy VAT, w okresie od 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r., stawka podatku o której mowa w art. 41 ust. 1 (...) wynosi 23%, a stawka podatku o której mowa w art. 41 ust. 2 (...) oraz w tytule załącznika nr 3 do Ustawy VAT wynosi 8%.

W treści załącznika nr 3 do Ustawy VAT, stanowiącego "Wykaz towarów i usług, opodatkowanych stawką podatku 7%", w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2011 r., w poz. 142 wymienione są "Usługi związane z odprowadzaniem i oczyszczaniem ścieków" (ex 37 PKWiU 2008).

Jak wskazano w art. 5a Ustawy VAT, towary i usługi będące przedmiotem czynności opodatkowanych VAT, wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, jeżeli dla tych towarów lub usług przepisy Ustawy VAT lub przepisy wykonawcze wydane na jej podstawie powołują symbole statystyczne.

Zgodnie z obowiązującą dla celów podatku VAT od 1 stycznia 2011 r. klasyfikacją PKWiU 2008, dział 37 "Usługi związane z odprowadzaniem i oczyszczaniem ścieków; osady ze ścieków kanalizacyjnych" obejmuje następujące podgrupy:

* 37.00.1 Usługi związane ze ściekami, w tym:

* 37.00.11 Usługi związane z odprowadzaniem i oczyszczaniem ścieków

* 37.00.12 Usługi związane z opróżnianiem szamb i dołów gnilnych

* 37.00.2 Osady ze ścieków kanalizacyjnych

Jak wskazano w art. 2 pkt 30 Ustawy VAT, określenie PKWiU ex oznacza, iż zakres wyrobów lub usług jest węższy niż określony w danym grupowaniu PKWiU.

Zdaniem Spółki, zapis zamieszczony w poz. 142 załącznika nr 3 do Ustawy VAT oznacza w praktyce, iż stawka obniżona ma zastosowanie do wszelkich usług, które funkcjonalnie i przedmiotowo mogą zostać uznane za usługi związane o odprowadzaniem i oczyszczaniem ścieków, objęte działem 37, niezależnie od podgrupy do której są klasyfikowane.

Konsekwentnie, ze stawki obniżonej wyłączona jest więc generalnie podgrupa 37.00.2 "Osady kanalizacyjne". W sytuacji, gdyby ustawodawca chciał zawęzić stosowanie stawki obniżonej wyłącznie do podgrupy 37.00.11, wskazałby to grupowanie w opisie PKWiU (zamiast zapisu ex 37).

Szambo jest podziemnym zbiornikiem bezodpływowym, do którego odprowadzane są ścieki z domowych urządzeń kanalizacyjnych. Szamba mogą być podłączone do systemu kanalizacji miejskiej, gdzie stanowią rodzaj zbiornika retencyjnego zapobiegającego zatykaniu się uzbrojenia podziemnego. W przypadku braku takiego połączenia budowane są szamba bezodpływowe, z których nieczystości wywożone są przez tabor asenizacyjny bezpośrednio do punktów zlewnych. Asenizacja stosowana jest na terenach, na których nie ma kanalizacji lub w razie jej awarii.

Biorąc powyższe pod uwagę oraz przedstawiony przez Spółkę w stanie faktycznym opis kompleksowej usługi odprowadzania nieczystości płynnych ze zbiorników bezodpływowych, usługa ta stanowi w rzeczywistości formę odprowadzania ścieków i ich przewiezienia do oczyszczalni.

Funkcjonalnie więc usługa świadczona przez Spółkę spełnia dyspozycję wskazaną w poz. 142 załącznika nr 3 do Ustawy i mieści się w określeniu "Usług związanych z odprowadzaniem i oczyszczaniem ścieków", niezależnie od jej zakwalifikowania przez Spółkę do grupowania 37.00.12. Przyjęcie odmiennego stanowiska prowadziłoby do sytuacji, w której usługi komunalne związane z odprowadzaniem ścieków były odmiennie opodatkowane jedynie z uwagi na miejsce gromadzenia i techniczną metodę odprowadzania ścieków.

Argumentem przemawiającym za stosowaniem stawki obniżonej jest również fakt, iż przy konstruowaniu nowych przepisów, a w szczególności załączników do ustawy zawierających wykazy towarów i usług w oparciu o PKWiU z 2008 r. założeniem ustawodawcy było, aby zakres przedmiotowy tych regulacji nie uległ zmianie w porównaniu do zakresu stosowania stawek obniżonych, obowiązujących do końca 2010 r. Zmiany symboli statystycznych w Ustawie VAT miały na celu wprowadzenie jednolitych zasad klasyfikacji wyrobów i usług zarówno dla potrzeb opodatkowania VAT, jak i innych (np. dokumentacji statystycznej, rachunkowości). Generalnie więc, usługi opodatkowane dotychczas według stawki 7% powinny być od stycznia 2011 r. opodatkowane stawką 8%.

Zgodnie z Załącznikiem nr 3 do Ustawy VAT w brzmieniu obowiązującym do końca 2010 r., obniżona stawka w wysokości 7% miała zastosowanie do Usług w zakresie gospodarki ściekami oraz wywozu i unieszkodliwiania odpadów, usług sanitarnych i pokrewnych zaliczanych do działu 90.0 bez ograniczeń (poz. 153 załącznika). Usługi w zakresie opróżniania i czyszczenia szamb i dołów gnilnych kwalifikowane były wg PKWiU 2004 do podgrupy 90.01.12, korzystałyby tym samym z prawa do zastosowania obniżonej stawki.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny oraz w oparciu o wskazane wyżej przepisy prawa podatkowego, Spółka stoi na stanowisku, iż w przypadku wskazanych w stanie faktycznym usług opróżniania i odprowadzania nieczystości płynnych z szamb, Spółka uprawniona jest do zastosowania przy ich sprzedaży stawki podatku VAT w wysokości 8%.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (...).

Stosownie do treści obowiązującego od dnia 1 stycznia 2011 r. art. 5a ustawy, towary lub usługi będące przedmiotem czynności, o których mowa w art. 5, wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, jeżeli dla tych towarów lub usług przepisy ustawy lub wykonawcze wydane na jej podstawie powołują symbole statystyczne.

Stawka podatku - na podstawie art. 41 ust. 1 powołanej ustawy wynosi 22% z zastrzeżeniem ust. 2 - 12, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Jednakże zarówno w treści wskazanej ustawy, jak i przepisów wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi lub zwolnienie z podatku. Na podstawie art. 41 ust. 2 ustawy dla towarów i usług, wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7%, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1.

Zgodnie z art. 146a, w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r., z zastrzeżeniem art. 146f:

1.

stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%;

2.

stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 2, art. 120 ust. 2 i 3 oraz w tytule załącznika nr 3 do ustawy, wynosi 8%.

W załączniku nr 3 ustawy, zawierającym wykaz towarów i usług, opodatkowanych stawką podatku w wysokości 8% pod pozycją 142 znajdują się usługi sklasyfikowane pod symbolem PKWiU ex 37 "Usługi związane z odprowadzaniem i oczyszczaniem ścieków".

Zgodnie z art. 2 pkt 30 ustawy, przez PKWiU ex rozumie się zakres wyrobów lub usług węższy niż określony w danym grupowaniu Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług. Umieszczenie tego dopisku przy konkretnym symbolu statystycznym ma na celu zawężenie stosowania zwolnienia lub obniżonej stawki podatku VAT tylko do usług należących do wymienionego grupowania statystycznego, spełniającego określone warunki sprecyzowane przez ustawodawcę w rubryce "nazwa usługi". Zatem, wynikająca z konkretnego załącznika stawka VAT lub zwolnienie dotyczy wyłącznie danej usługi z danego grupowania.

Zgodnie z obowiązującą dla celów podatku VAT od 1 stycznia 2011 r. klasyfikacją PKWiU 2008, dział 37 "Usługi związane z odprowadzaniem i oczyszczaniem ścieków; osady ze ścieków kanalizacyjnych" obejmuje następujące podgrupy:

* 37.00.1 Usługi związane ze ściekami, w tym:

* 37.00.11 Usługi związane z odprowadzaniem i oczyszczaniem ścieków

* 37.00.12 Usługi związane z opróżnianiem szamb i dołów gnilnych

* 37.00.2 Osady ze ścieków kanalizacyjnych

Zapis "ex-37" oznacza, że z całej grupy PKWiU 37 pod nazwą "usługi związane z odprowadzaniem i oczyszczaniem ścieków; osady ze ścieków kanalizacyjnych" opodatkowaniu stawką 8% podlegają wyłącznie usługi związane z odprowadzaniem i oczyszczaniem ścieków w tym również usługi związane z opróżnianiem szamb. Natomiast osady ze ścieków kanalizacyjnych mieszczące się również w tej klasyfikacji będą podlegały opodatkowaniu stawką podstawową tj. 23%.

Z przedstawionych okoliczności sprawy wynika, iż Wnioskodawca świadczy usługi z zakresu gospodarki wodno - ściekowej, w tym również odbiór nieczystości płynnych z odbiorników bezodpływowych (szamb). Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą zastosowania odpowiedniej stawki dla wskazanych powyżej usług związanych z opróżnianiem szamb, zakwalifikowanych przez Spółkę do grupowania 37.00.12 obowiązującej od 1 stycznia 2011 r. klasyfikacji PKWiU z 2008 r.

Mając na uwadze powołane wyżej przepisy w kontekście przedstawionego we wniosku stanu faktycznego należy stwierdzić, że w poz. 142 załącznika nr 3 do ustawy poprzez przedrostek ex. zostały wskazane konkretne usługi z grupowania PKWiU 37, których dotyczy obniżona stawka w wysokości 8%, czyli usługi związane z odprowadzaniem i oczyszczaniem ścieków. Wykonywane przez Wnioskodawcę usługi odbioru nieczystości płynnych ze zbiorników bezodpływowych (szamb) zakwalifikowane przez Wnioskodawcę do grupowania PKWiU 37.00.12 będą zaliczać się do powyższej kategorii, a tym samym Wnioskodawca może do nich zastosować preferencyjną stawkę podatku VAT w wysokości 8%.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedmiotowym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl