IPPP1-443-231/08-2/AK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 25 marca 2008 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP1-443-231/08-2/AK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Strony, przedstawione we wniosku z dnia 4 lutego 2008 r. (data wpływu 6 lutego 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego od towarów i usług nabytych w celu realizacji projektu "Budowa infrastruktury dla..."- jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 6 lutego 2008 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego od towarów i usług nabytych w celu realizacji projektu "Budowa infrastruktury dla...".

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Uniwersytet... realizuje projekty finansowane ze Środków Funduszy Strukturalnych. Złożony został wniosek o dofinansowanie realizacji projektu ze Środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach projektu 1- Rozbudowa i modernizacja infrastruktury służącej wzmacnianiu konkurencyjności regionów i priorytetu 3 - Rozwój lokalny, z wyłączeniem działania 3.4 Mikroprzedsiębiorstwa, Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego na 2004-2006. W związku ze złożonym wnioskiem podpisana została....2006 umowa pomiędzy wojewodą... a Uniwersytetem... o dofinansowanie projektu "Budowa infrastruktury dla...". Wnioskowany projekt zakłada przystosowanie uczelni jako czołowego ośrodka akademickiego w regionie do organizacji studiów oraz świadczenie usług edukacyjnych na światowym poziomie, dzięki czemu realizuje w dużym zakresie cele określone w strategii rozwoju województwa.... Realizacja wnioskowanego projektu jest konieczna do osiągnięcia założonych w strategii... celów i głównych kierunków rozwoju:

* w zakresie kultury organizacyjnej i zarządzania wiedzą,

* przekształcenie... we wzorową organizację uczącą się,

* wdrożenie zintegrowanego systemu informatycznego wspomagania zarządzania uczelnią w zakresie studiów i studiowania,

* zbudowanie wewnątrz Uniwersytetu kultury e-learningu i blended learningu.

Przedmiotem projektu jest zbudowanie infrastruktury technicznej dla.... Dzięki tej inwestycji zostanie wprowadzony nowy system informatyczny. Wprowadzenie tego systemu informatycznego przygotuje Uniwersytet jako nowoczesną instytucję publiczną do: elektronicznego obiegu dokumentów i ich elektronicznej archiwizacji, zmodernizuje infrastrukturę informatyczną oraz rozbuduje sieć strukturalną. Efektem takich działań będzie wprowadzenie nowych standardów dokumentacji przebiegu studiów i stworzenie studenckich punktów dostępu do internetu w wydziałowych pracowniach komputerowych. W wyniku realizacji projektu powstanie 10 punktów przystosowanych do personalizacji kont (w każdym wydziale uczelni) składających się z komputera, drukarki oraz skanera do skanowania zdjęć. Komputery te zostaną połączone z serwerem kontroli obiegu poprzez koncentrator, dodatkowo szyfrujący informacje dotyczące kluczy zapisanych na kartach. Wykorzystywana zostanie w tym celu istniejąca w... baza danych obsługi dziekanatów.... Dzięki inwestycji, komputery znajdujące się w pracowniach komputerowych zostaną wyposażone w system umożliwiający studentom ewidencjonowane korzystanie z nich. W każdym z komputerów będzie znajdował się czytnik kart umożliwiający włączenie komputera weryfikowane kartą.... Zastosowanie oprogramowania pozwoli zbierać statystyki pracy studenta. Okres realizacji projektu ustalono od 1 sierpnia 2006 do 10 grudnia 2007 r.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

Czy w odniesieniu do realizowanego projektu beneficjent ma możliwość odliczenia podatku VAT naliczonego od zakupów związanych z realizacją projektu. Jeśli tak to, czy w całości czy w części.

Zdaniem podatnika zbudowanie infrastruktury technicznej dla... będzie służyło usprawnieniu szeroko rozumianych usług dydaktycznych, które w świetle aktualnie obowiązujących przepisów są usługami zwolnionymi z podatku VAT. Uniwersytet... jest podatnikiem i płatnikiem podatku VAT. Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług postanowiono, że w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Z przepisu wynika, że odliczenie podatku VAT może być dokonane ale tylko w zakresie, w jakim te usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Odliczyć zatem można w całości podatek naliczony od zakupów, które są związane z czynnościami opodatkowanymi realizowanymi przez podatnika tzn., których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie obowiązku podatkowego). Istotną zasadą dla realizacji prawa do odliczania podatku VAT naliczonego jest związek tegoż podatku naliczonego z czynnościami opodatkowanymi. Wskazana zasada wyłącza zatem możliwość dokonania odliczenia podatku VAT naliczonego od zakupów towarów i usług, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, a tylko do czynności zwolnionych od podatku. Jednocześnie z zasady tej wynika, że może być częściowe odliczenie podatku naliczonego VAT, tzn. w tej części w jakiej dane towary i usługi, z którymi związany jest podatek naliczony są wykorzystywane do realizacji czynności opodatkowanych, z pominięciem tej części podatku od towarów i usług, w jakiej te towary i usługi są wykorzystywane do wykonania czynności zwolnionych od podatku. Jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot podatku naliczonego, co do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego, jak i czynności, z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego zgodnie z art. 90 ustawy. Na uwagę zasługuje jeszcze jedna zasada mówiąca o tym, że podatek naliczony podlega odliczeniu, gdy nabyte towary i usługi wykorzystywane są do czynności opodatkowanych w sposób bezpośredni i bezsporny. Realizowany przez uczelnię projekt... będzie służył tylko usługom edukacyjnym zwolnionym z podatku VAT. W związku z powyższym w myśl obowiązujących w tym zakresie przepisów uczelnia nie ma możliwości odliczenia podatku naliczonego VAT w całości, ani w określonej proporcji, ponieważ wydatki te będą w przyszłości miały bezpośredni związek tylko ze sprzedażą zwolnioną. Zdaniem Wnioskodawcy... nie ma możliwości odliczenia podatku VAT naliczonego. Podatek VAT z realizacji projektu w części finansowanej ze środków EFRR będzie wydatkiem kwalifikowanym projektu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Natomiast art. 86 ust. 2 pkt 1 cyt. ustawy precyzuje, iż kwotę podatku naliczonego stanowi z zastrzeżeniem ust. 3 - 7 tego artykułu, suma kwot podatku określona w fakturach otrzymanych przez podatnika.

Powyższe regulacje oznaczają, że podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony jedynie w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu. Aby zatem podatnik miał prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z wystawionych faktur VAT, zakupy dokumentowane tymi fakturami muszą być związane (w sposób bezpośredni i bezsporny) z czynnościami opodatkowanymi wykonywanymi przez podatnika.

Powyższa zasada wyklucza możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z nabyciem towarów i usług, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych (czynności zwolnione od podatku VAT oraz czynności niepodlegające opodatkowaniu podatkiem VAT).

W myśl art. 5 ust. 1 cyt. ustawy opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Zakres tych czynności został zdefiniowany w art. 7 i art. 8 cyt. ustawy. Jak stanowi art. 7 ust. 1 cyt. ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, zaś przez świadczenie usług - zgodnie z art. 8 ust. 1 cyt. ustawy - przede wszystkim rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy.

Natomiast zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 1 cyt. ustawy zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniki nr 4 do przedmiotowej ustawy. Załącznik ten zawiera wykaz usług zwolnionych od podatku. Pod pozycją 7 załącznika wymieniono usługi w zakresie edukacji.

Z okoliczności przedstawionych we wniosku wynika, iż koszty ponoszone przez Uniwersytet... w ramach realizacji projektu pn. "Budowa infrastruktury dla...", finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach: projektu 1 - Rozbudowa i modernizacja infrastruktury służącej wzmacnianiu konkurencyjności regionów i priorytetu 3 - Rozwój lokalny, z wyłączeniem działania 3.4 Mikroprzedsiębiorstwa, w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego na 2004-2006, związane będą wyłącznie ze świadczeniem usług edukacyjnych (dydaktycznych), a więc usług zwolnionych od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 cyt. ustawy. Nie zostanie więc spełniony warunek określony w art. 86 ust. 1 cyt. ustawy, tj. zakupione usługi i towary nie będą służyły wykonywaniu czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Zatem Wnioskodawcy nie przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z dokonanymi zakupami w ramach realizacji przedmiotowego projektu, w związku z faktem, iż będą służyły wyłącznie czynnościom zwolnionym od podatku od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl