IPPP1-443-215/09-2/AK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 18 maja 2009 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP1-443-215/09-2/AK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Strony, przedstawione we wniosku z dnia 6 marca 2009 r. (data wpływu 9 marca 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług zbycia prawa wieczystego użytkowania nieruchomości - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 9 marca 2009 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług zbycia prawa wieczystego użytkowania nieruchomości.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

I.

Wnioskodawca jest osobą fizyczną mającą miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej ("Wnioskodawca"). Wnioskodawca jest radcą prawnym i dla tej działalności jest zarejestrowany jako podatnik podatku VAT. Wnioskodawca nie prowadzi i nie zamierza prowadzić działalności w zakresie obrotu nieruchomościami.

II.

Ojciec Wnioskodawcy (Stanisław G) był m.in. właścicielem nieruchomości zabudowanej położonej przy ul. N oraz przy ul. Ś (obecnie ul. W) pod nazwą "W mieście W przy ul. N. pod nr." oznaczenie hipoteczne. ("Nieruchomość"). Spadek - na podstawie ustawy - po zmarłym w dniu 1 sierpnia 1944 r. - ojcu Wnioskodawcy nabył Wnioskodawca jako jedyny spadkobierca, co stwierdzono prawomocnym postanowieniem Sądu Rejonowego Wydział Cywilny z dnia 27 lipca 2000 r. o stwierdzenie nabycia spadku.

III.

Nieruchomość została objęta działaniem dekretu z dnia 26 listopada 1945 r. o własności i użytkowaniu gruntów na obszarze m.W. (Dz. U. z 1945 r. Nr 50, poz. 279) ("Dekret z 1945 r."). W dniu 29 października 1947 r. w trybie art. 7 ust. 1 Dekretu z 1945 r. Wnioskodawca złożył wniosek o przyznanie prawa własności czasowej Nieruchomości (obecnie prawo użytkowania wieczystego) ("Wniosek z 29 października 1947 r.").

IV.

W dniu 4 marca 2002 r. Samorządowe Kolegium Odwoławcze w W. (i) decyzją administracyjną wydaną w sprawie. (dot. hip..) oraz (ii) decyzją administracyjną wydaną w sprawie. (dot. hip..) - stwierdziło nieważność (i) decyzji Prezydenta m.st. W. z dnia 8 listopada 1949 r. odmawiającej prawa własności czasowej do gruntu nieruchomości położonej przy ul. N oznaczonej nr hip..oraz (ii) decyzji Przewodniczącego Prezydium Rady Narodowej w m.st. W. z dnia 5 maja 1951 r. odmawiającej prawa własności czasowej do gruntu nieruchomości.przy ul. Ś oznaczonej nr hip.

W dniu 16 maja 2003 r. Prezes Urzędu Mieszkalnictwa i Rozwoju Miasta (i) decyzją o sygnaturze. stwierdził nieważność decyzji Prezydenta m.st. W. z dnia 8 listopada 1949 r. odmawiającej prawa własności czasowej do gruntu nieruchomości położonej przy ul. N - w części gruntu o pow. 7 m kw. oraz (ii) decyzją o sygnaturze stwierdził nieważność decyzji Przewodniczącego Prezydium Rady Narodowej w m.st. W. z dnia 5 maja 1951 r. odmawiającej prawa własności czasowej do gruntu nieruchomości przy ul. Ś - w części gruntu o pow. 10 m. kw.

Powołane w ww. decyzjach administracyjnych numery adresowe są niewłaściwie oznakowane numerami hipotecznymi, a właściwe oznakowanie powinno brzmieć ul. N. dot. nr hip. oraz przedwojenny adres ul. Ś (obecnie W) dot. nr hip.

V.

Na dzień złożenia wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, trwa nadal procedura rozpatrywania Wniosku z 29 października 1947 r. Po jego rozpatrzeniu zostanie na rzecz Wnioskodawcy - w drodze umowy - ustanowione prawo wieczystego użytkowania Nieruchomości i przeniesiona własność budynków znajdujących się na Nieruchomości.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

Czy w świetle art. 5 ust. 1 pkt 1 w zw. z art. 7 ust. 1 oraz art. 15 ust. 1 i 2 ustawy o VAT, prawidłowe jest stanowisko, iż w przypadku odpłatnego zbycia prawa wieczystego użytkowania Nieruchomości oraz własności budynków znajdujących się na Nieruchomości przez Wnioskodawcę, czynność ta nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, gdyż zostanie dokonana przez osobę (Wnioskodawcę), która nie działa - w stosunku do tej czynności - w charakterze podatnika podatku VAT.

Zdaniem Wnioskodawcy, w świetle art. 5 ust. 1 pkt 1 w zw. z art. 7 ust. 1 oraz art. 15 ust. 1 i 2 ustawy o VAT, prawidłowe jest stanowisko, iż w przypadku odpłatnego zbycia prawa wieczystego użytkowania Nieruchomości oraz własności budynków znajdujących się na Nieruchomości przez Wnioskodawcę czynność ta nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, gdyż zostanie dokonana przez osobę (Wnioskodawcę), która nie działa - w stosunku do tej czynności - w charakterze podatnika podatku VAT.

Artykuł 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT stanowi, iż "opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej "podatkiem" podlegają odpłatna dostawa towarów (...) na terytorium kraju." Art. 7 ust. 1 ustawy o VAT określa, co stanowi odpłatną dostawę towarów. Art. 15 ustawy o VAT stanowi, iż "1. Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiet działalności. 2. Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych."

Z ustawy o podatku VAT wynika, iż opodatkowaniu podatkiem VAT podlegają czynności wymienione w ustawie o VAT (np. odpłatne zbycie prawa wieczystego użytkowania nieruchomości oraz własności budynków znajdujących się na nieruchomości), jednak wyłącznie wówczas, gdy są one wykonane przez podatnika podatku VAT w stosunku do tej czynności. Innymi słowy, opodatkowaniu podatkiem VAT podlega obrót profesjonalny, co wynika wprost z zawartej w art. 15 ust. 1 i 2 ustawy o VAT - definicji "podatnika" oraz "działalności gospodarczej". W przypadku Wnioskodawcy, osoby fizycznej prowadzącej działalność prawniczą, odpłatne zbycie prawa wieczystego użytkowania Nieruchomości oraz własności budynków znajdujących się na Nieruchomości, stanowiące majątek prywatny, które nie jest dokonywane w ramach działalności gospodarczej, nie podlega podatkowi VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarówki usług podlegają:

1.

odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

2.

eksport towarów;

3.

import towarów;

4.

wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

5.

wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

W myśl art. 2 pkt 6 cyt. ustawy, przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Na mocy art. 7 ust. 1 pkt 6 i pkt 7 cyt. ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również oddanie gruntów w użytkowanie wieczyste oraz zbycie tych praw.

Zgodnie z ww. przepisami, grunt spełnia definicję towaru wynikającą z art. 2 pkt 6 ustawy, a jego sprzedaż jest traktowana jako czynność odpłatnej dostawy towarów na terytorium kraju. Również zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu, na mocy cyt. art. 7 ust. 1 cyt. ustawy, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Jednakże nie każda czynność stanowiąca dostawę, w rozumieniu art. 7 cyt. ustawy, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, bowiem aby dana czynność była opodatkowana tym podatkiem, musi być wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem jest podatnikiem podatku od towarów i usług.

Stosownie do art. 15 ust. 1 ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Działalność gospodarcza, na mocy ust. 2 art. 15 cyt. ustawy, obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Definicja działalności gospodarczej, zawarta w ustawie, ma charakter uniwersalny, pozwalający na objęcie pojęciem "podatnik" tych wszystkich podmiotów, które prowadzą określoną działalność, występując w profesjonalnym obrocie gospodarczym. Ponadto podatnikiem staje się również ten, kto wykonał czynność, podlegającą opodatkowaniu, jednorazowo, ale w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Chociaż ustawa nie definiuje pojęcia "częstotliwości", przez zamiar wykonywania danej czynności w sposób częstotliwy należy rozumieć chęć, wolę powtarzalnego, a nie jednorazowego wykonywania określonych czynności, składających się na istotę prowadzenia działalności.

Z powyższych regulacji wynika więc, iż nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług ten, kto jako osoba fizyczna dokonuje jednorazowych lub okazjonalnych transakcji, a celem takich czynności nie jest działalność zarobkowa.

Z okoliczności przedstawionych przez Wnioskodawcę wynika, iż jest zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług z tytułu wykonywania czynności opodatkowanych jako radca prawny; natomiast nie prowadzi i nie zamierza prowadzić działalności w zakresie obrotu nieruchomościami. Na podstawie spadku nabył on nieruchomości zabudowane położone przy ul. N. oraz przy ul. Ś. (obecnie W), o oznaczeniach hipotecznych. oraz., co zostało stwierdzone prawomocnym postanowieniem Sądu Rejonowego Wydział Cywilny z dnia 27 lipca 2000 r. W dniu 29 października 1947 r. w trybie art. 7 ust. 1 Dekretu z 1945 r. Wnioskodawca złożył wniosek o przyznanie prawa własności czasowej Nieruchomości (obecnie prawo użytkowania wieczystego) ("Wniosek z 29 października 1947 r."). Obecnie nadal trwa procedura rozpatrywania Wniosku z 29 października 1947 r. Po jego rozpatrzeniu zostanie na rzecz Wnioskodawcy - w drodze umowy - ustanowione prawo wieczystego użytkowania Nieruchomości i przeniesiona własność budynków znajdujących się na Nieruchomości.

Jednym z podstawowych kryteriów, za pomocą których określić można czy dostawę nieruchomości bądź zbycie prawa wieczystego użytkowania nieruchomości należy opodatkować, a podmiot dokonujący takiej dostawy uznać za podatnika podatku od towarów i usług w rozumieniu art. 15 cyt. ustawy, jest ustalenie czy działalnie podmiotu można uznać za wykorzystywanie posiadanych nieruchomości w sposób ciągły dla celów zarobkowych, czy majątek został nabyty na potrzeby własne, czy też z przeznaczeniem do działalności handlowej.

W okolicznościach przedstawionych w niniejszym wniosku stwierdzić należy, iż Wnioskodawca z pewnością nie nabył nieruchomości w celach zarobkowych, z przeznaczeniem do wykorzystania w działalności handlowej, gdyż stał się ich właścicielem na mocy postanowienia Sądu Rejonowego stwierdzającego nabycie spadku po zmarłym ojcu. Zatem z sytuacji przedstawionej przez Wnioskodawcę wynika, iż dokona zbycia prawa wieczystego użytkowania nieruchomości jako osoba prywatna, nieprowadzącą działalności gospodarczej.

W związku z powyższym stwierdzić należy, iż jednorazowa czynność zbycia z majątku osobistego prawa wieczystego użytkowania nieruchomości położonych przy ul. N oraz przy ul. Ś (obecnie W), nabytych w drodze spadku po zmarłym ojcu, bez zamiaru wykonywania jej w sposób częstotliwy, nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. W powyższej transakcji Wnioskodawca nie będzie bowiem występował jako podatnik podatku od towarów i usług wykonujący samodzielnie działalność gospodarczą, w rozumieniu przepisów art. 15 ust. 1 i 2 cyt. ustawy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Jednocześnie tut. Organ podatkowy informuje, iż w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych zostanie wydana odrębna interpretacja indywidualna.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl