IPPP1-443-21/11-4/PR - Określenie charakteru drukowania i oprawiania książek z kodem ISBN dla celów podatku VAT.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 8 marca 2011 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP1-443-21/11-4/PR Określenie charakteru drukowania i oprawiania książek z kodem ISBN dla celów podatku VAT.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 3 stycznia 2011 r. (data wpływu 5 stycznia 2011 r.), uzupełnionym pismem z dnia 23 lutego 2011 r. (data wpływu 28 lutego 2011 r.) w odpowiedzi na wezwanie z dnia 17 lutego 2011 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia czy czynności wykonywane przez Spółkę polegające na drukowaniu i oprawianiu książek z kodem ISBN stanowią dostawę towarów czy też świadczenie usług - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 5 stycznia 2011 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia czy czynności wykonywane przez Spółkę polegające na drukowaniu i oprawianiu książek z kodem ISBN stanowią dostawę towarów czy też świadczenie usług. Wniosek uzupełniony został pismem z dnia 23 lutego 2011 r. (data wpływu 28 lutego 2011 r.), będącym odpowiedzią na wezwanie Organu z dnia 17 lutego 2011 r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca w zakresie swojej statutowej działalności wykonuje druk i oprawę książek oznaczonych na podstawie odrębnych przepisów numerami ISBN, a także druk czasopism specjalistycznych oznaczonych numerami ISSN. Wnioskodawca wytwarza książki z własnych materiałów i surowców. Wydawcy dostarczają wyłącznie treść w formie plików komputerowych. Wnioskodawca po wyprodukowaniu przenosi na nabywcę własność tych książek. Zatem przekazuje mu prawo do rozporządzania nimi jak właściciel.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w przedstawionym stanie faktycznym mamy do czynienia z dostawą towarów czy jest to świadczenie usług.

W opinii Wnioskodawcy, zgodnie z nowymi regulacjami wprowadzonymi ustawą z dnia 26 listopada 2010 r. o zmianie niektórych ustaw związanych z realizacją ustawy budżetowej, które przewidują zmianę w art. 41 ustawy o podatku od towarów i usług dla książek oznaczonych numerami ISBN czasopism specjalistycznych stosuje się stawkę 5% w zakresie tego podatku.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy od towarów i usług dostawą towarów jest przeniesienie na nabywcę prawa rozporządzania towarami jak właściciel. Zgodnie z art. 2 ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług towarami są między innymi rzeczy ruchomej, zatem książki mieszczą się w tej kategorii. Zgodnie z zaistniałym stanem faktycznym uznać należy, że druk książek z własnych materiałów i surowców stanowi wytworzenie nowej rzeczy ruchomej. Bez znaczenia przy tym jest fakt, iż książki te zawierają treść dostarczoną przez nabywcę.

W wyniku produkcji powstają rzeczy, co do których prawo własności przysługuje Wnioskodawcy natomiast w wyniku transakcji sprzedaży Wnioskodawca przenosi na nabywcę własność tych rzeczy, a co za tym idzie prawo rozporządzania nimi jak właściciel.

Bez znaczenia jest również kwestia praw autorskich, gdyż nie są one przedmiotem obrotu w niniejszym stanie faktycznym. Podsumowując, w związku z tym, że Wnioskodawca produkuje nowe rzeczy ruchome z własnych materiałów, a następnie przenosi ich własność i posiadanie na nabywcę umożliwiając mu rozporządzanie rzeczami jak właściciel - w niniejszym stanie faktycznym mamy do czynienia z dostawą towarów, w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Zgodnie z art. 2 pkt 6 ustawy, w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 stycznia 2011 r., przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Przez dostawę towarów - w myśl art. 7 ust. 1 ustawy - rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...). Art. 8 ust. 1 ustawy stanowi, iż przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (...).

Mając na uwadze regulacje ustawy o podatku od towarów i usług, w celu dokonania oceny, czy w przedmiotowej sprawie mamy do czynienia z dostawą towaru w rozumieniu ustawy o VAT, kluczowe jest ustalenie czy w danym przypadku dochodzi do przeniesienia prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, tj. czy w wyniku danej transakcji nabywca będzie mógł faktycznie dysponować rzeczą.

Proces wydrukowania książki lub czasopisma w oparciu o własne materiały jest procesem wytworzenia nowego dobra materialnego (rzeczy), o funkcji całkiem odmiennej od tej, związanej z wykorzystanymi materiałami, które staje się przedmiotem obrotu w momencie przeniesienia prawa na wydawcę do rozporządzenia nim jak właściciel. Bez znaczenia są przy tym prawa autorskie przynależne wydawcy do drukowanego utworu, gdyż nie one są w tym przypadku przedmiotem obrotu, lecz rzeczowa postać tegoż utworu jakim jest książka lub czasopismo. Wytworzone w takim procesie produkcyjnym książki lub czasopisma są rzeczami ruchomymi w rozumieniu art. 2 pkt 6 ustawy o VAT, co do których drukarnia - aby wydawca mógł nimi rozporządzać jak właściciel - musi przenieść prawo ich posiadania na nabywcę.

Kiedy jest mowa o "przeniesieniu prawa do rozporządzania" nie należy tego zwrotu utożsamiać jedynie z przeniesieniem prawa własności w sensie prawnym, gdyż w pojęciu tym mieszczą się wszelkie formy przeniesienia prawa, które nabywcy umożliwiają rozporządzanie dobrami materialnymi (rzeczami) jak właścicielowi.

W tym przypadku niewątpliwie drukarnia wyzbywa się własności użytych do tej produkcji materiałów, surowców i komponentów (papier, farby itp.), które w ramach tego procesu produkcyjnego przybrały postać rzeczową książek lub czasopism. Przeniesienie własności tych towarów na wydawcę wymaga ich wydania, jako rzeczy określonych co do gatunku - art. 155 § 2 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.), czyli przeniesienia również ich posiadania na wydawcę, co pozwala temu ostatniemu na rozporządzanie tymi rzeczami jak właściciel. Tym samym, następuje w takim przypadku przeniesienie przez drukarnię na wydawcę prawa do rozporządzania jak właściciel wyprodukowanym przez drukarnię z jej materiałów majątkiem rzeczowym, co czyni tę czynność dostawą towarów w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca w ramach prowadzonej działalności z wykorzystaniem własnych materiałów i surowców wykonuje druk i oprawę książek oznaczonych na podstawie odrębnych przepisów numerami ISBN, a także druk czasopism specjalistycznych oznaczonych numerami ISSN. Wydawcy dostarczają wyłącznie treść w formie plików komputerowych. Wnioskodawca po wyprodukowaniu przenosi na nabywcę własność tych książek. Wątpliwości Spółki sprowadzają się do kwestii zakwalifikowania wykonywanych czynności jako dostawy towarów czy też świadczenia usług na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług.

W wyniku wykonywanych przez Wnioskodawcę czynności wytworzone zostają, z materiału własnego, nowe produkty (książki i czasopisma), a następnie przeniesione zostaje na nabywcę (wydawcę) prawo do rozporządzania tymi produktami (towarami) jak właściciel. Taki charakter czynności przesądza na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług, iż Wnioskodawca będzie dokonywał dostawy towarów, tj. dostawy publikacji - książek i czasopism - posiadających numer ISBN lub ISSN, zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy.

Mając na względzie powołane przepisy prawa oraz opisany stan faktyczny należy stwierdzić, iż Wnioskodawca wytwarzając książki i czasopisma z własnych materiałów, a następnie przenosząc prawo do rozporządzania takimi towarami jak właściciel na wydawcę, będzie dokonywał dostawy towarów, o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy.

Dodać należy, iż niniejsza interpretacja nie rozstrzyga w zakresie zastosowania właściwej stawki podatku VAT dla przedmiotowej dostawy towarów książek i czasopism specjalistycznych albowiem nie było to przedmiotem zapytania. Pytanie postawione przez Wnioskodawcę we wniosku zawężało się jedynie do określenia czy czynności druku książek z własnych materiałów należy uznać za dostawę towarów czy też za świadczenie usług.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl