IPPP1/443-2083/08-2/AP

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 20 stycznia 2009 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP1/443-2083/08-2/AP

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 18 listopada 2008 r. (data wpływu 19 listopada 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 listopada 2008 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Zamawiający (którym nie jest Sp. z o.o.) podpisze z Wykonawcą (którym nie jest Sp. z o.o.) umowę, na mocy której Wykonawca zobowiąże się (zgodnie z oczekiwaniami Zamawiającego) do wybudowania linii potrzeb nietrakcyjnych o parametrach nie mniejszych niż określone w specyfikacji; przykładowo Wykonawca będzie musiał wybudować linię o parametrach nie mniejszych niż 50mm#178; w części napowietrznej na słupach, i 70mm#178; w części kablowej. Sieć o takich parametrach pozwala na przesyłanie energii elektrycznej na poziomie około 1,5 MW. Zamawiający wybierze do realizacji tej inwestycji Wykonawcę w drodze przetargu.

Ponieważ Spółka z o.o. (dalej również: Spółka) zamierza podpisać z Zamawiającym umowę, na podstawie której będzie dzierżawiła od niego wybudowaną sieć energetyczną, zamierza zwrócić się do niego z wnioskiem o wyrażenie zgody na zrealizowanie yyy o przekroju roboczym kabla 120mm#178; w części napowietrznej i 240mm#178; w części kablowej, pozwalającej w warunkach normalnych przesyłać większą ilość energii elektrycznej. Powyższe rozwiązanie umożliwi Spółce zasilenie w energię większej ilości potencjalnych odbiorców.

Przykładowo linia energetyczna o parametrach wymaganych przez Zamawiającego umożliwi w warunkach normalnych przesył energii na poziomie około 1,5 MW, natomiast linia o parametrach wymaganych przez Spółkę umożliwi w warunkach normalnych przesył energii na poziomie około 6,0 MW.

W przypadku, gdy Zamawiający wyrazi zgodę na zwiększenie przekroju roboczego nowo budowanej linii energetycznej warunkując jednak, iż zakres robót nie będzie skutkował wydłużeniem czasu realizacji całego kontraktu, a wynagrodzenie które zapłaci Zamawiający Wykonawcy nie ulegnie zmianie, Spółka ustali z Wykonawcą, iż wybuduje on linię energetyczną o parametrach kabla 120mm#178; w części napowietrznej i 240mm#178; w części kablowej, potrzebną Spółce do przesyłanej energii elektrycznej w większej ilości. Zamawiający zapłaci zatem Wykonawcy wynagrodzenie określone w umowie, które z punktu widzenia Zamawiającego nie ulegnie zmianie.

Faktury za powyższą usługę będą wystawione tak, że cześć kosztów związanych z wybudowaniem przedmiotowego odcinka do wysokości, jaką stanowiłaby równowartość niezbędnej Zamawiającemu sieci (a więc 50mm#178; w części napowietrznej na słupach, i w części kablowej 70mm#178;) pokryje sam Zamawiający, natomiast dodatkowy koszt, związany z realizacją potrzeb Spółki pokryje Spółka na podstawie odrębnej faktury VAT.

Dla przykładu, jeżeli wybudowanie sieci zgodnie z zapotrzebowaniem Spółka z o.o. będzie kosztowało 100 jednostek, zaś Zamawiającemu wystarczyłaby sieć o niższych parametrach kosztująca 80 jednostek, to Wykonawca wybuduje sieć wartą 100 jednostek i za swoją usługę wystawi dwie faktury - na 80 jednostek dla Zamawiającego i na 20 jednostek dla Spółki.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w świetle przepisów ustawy o podatku od towarów i usług Spółka będzie mogła pomniejszyć podatek należny o wartość podatku naliczonego na podstawie faktury VAT przekazanej Spółce przez Wykonawcę.

Zdaniem Wnioskodawcy

Zgodnie z treścią art. 86 ust. 1 ustawy o podatku VAT, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Zgodnie z powyższym, odliczeniu od podatku należnego podlega podatek naliczony przy nabyciu towarów i usług służących do wykonywania czynności opodatkowanych. Prawo to jest fundamentalnym prawem podatnika, wynikającym z samej konstrukcji podatku od towarów i usług. Ponieważ Spółka z o.o. prowadzi opodatkowaną podatkiem VAT działalność gospodarczą polegającą m.in. na dostawie energii elektrycznej, jak również wybudowana sieć będzie wykorzystywana do wykonywania czynności opodatkowanych, jest ona uprawniona do pomniejszenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w przypadku otrzymania faktury VAT dokumentującej usługę, jaką jest wybudowanie sieci energetycznej zgodnie z wymogami Spółki w celu przesyłania przy jej pomocy energii elektrycznej.

Spółka prosi o potwierdzenie stanowiska.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl