IPPP1/443-2056/08-2/IG

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 6 lutego 2009 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP1/443-2056/08-2/IG

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 6 listopada 2008 r. (data wpływu 12 listopada 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zasad obrotu opakowaniami zwrotnymi - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 listopada 2008 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zasad obrotu opakowaniami zwrotnymi.

W przedmiotowym wniosku zostały przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka z o.o. (dalej Spółka) sprzedaje do dystrybutorów i sieci handlowych piwo w opakowaniach zwrotnych, takich jak: butelki, kegi, skrzynki. Opakowania są własnością Spółki i znajdują się w ewidencji środków trwałych, ich własność nie przechodzi na nabywcę towaru i w stanie faktycznym przedstawionym poniżej, opakowania nie będą przechodzić na własność klienta. Opakowania są oznakowane i możliwa jest identyfikacja ich właściciela. Spółka pobiera kaucję za opakowania zwrotne. Po upływie terminu zwrotu Spółka nalicza podatek VAT wynikający z niezwrócenia opakowań w terminie.

Opakowania Spółki są, przedmiotem obrotu na innych szczeblach. Dystrybutorzy sprzedają towar w opakowaniu zwrotnym detaliście, detalista sprzedaje towar w opakowaniu zwrotnym konsumentowi a także zwraca opakowania dystrybutorowi a dystrybutor zwraca opakowania Spółce.

Spółka sprzedaje również swoje produkty w opakowaniach zwrotnych do sieci handlowych, które są następnie zwracane Spółce.

Niektórzy dystrybutorzy oraz sieci oddają większą ilość opakowań niż pobrali od Spółki.

Konsumenci zainteresowani są zwrotem butelek i wybierają najbardziej dogodne dla nich miejsce a są to np. automaty do zwrotu tych opakowań umieszczone w supermarketach.

Spółka jest zainteresowana odzyskaniem należących do niej opakowań krążących na rynku, dlatego też nie jest w jej interesie ograniczenie zwrotu opakowań przez konkretnego dystrybutora lub sieć tylko do ilości przez niego pobranej.

W związku z powyższym pozostali nabywcy zwracają mniej opakowań niż pobrali.

Część opakowań ulega zniszczeniu w trakcie obrotu w rynku.

Spółka prowadzi szczegółową ewidencję obrotu opakowaniami dla każdego klienta, specyfikując ich wartość i ilość w podziale na rodzaje.

Spółka planuje zmienić zasady obrotu opakowaniami dla części swoich klientów

Spółka zamierza określić termin zwrotu opakowań tożsamy z dniem ich wydania. Wydanie opakowań będzie dokumentowane fakturą VAT wystawianą nie później niż w ciągu 7 dni od dnia sprzedaży piwa w opakowaniu zwrotnym. W chwili zwrotu przez nabywcę opakowań Spółka będzie wystawiać faktury korygujące do faktur wystawionych wcześniej z tytułu nie zwrócenia opakowań w terminie. Korekta odbywać się będzie przy zastosowaniu metody FIFO (pierwsze weszło pierwsze wyszło).

W sytuacji naddania opakowań zwrotnych przez nabywcę towarów Spółka zamierza występować do nabywcy o wystawienie faktury VAT, dokumentującej zwrócenie opakowań ponad saldo jakie zostało zafakturowane dla tego odbiorcy.

Podatek naliczony wynikający z faktury wystawionej przez Dystrybutora (siec), spółka rozliczy w deklaracji VAT.

Przykład

Dnia 10 kwietnia 2009 r. spółka sprzeda dystrybutorowi 500 butelek piwa w opakowaniu zwrotnym.

W dniu wydania towaru, Spółka wystawi fakturę VAT nr 1 dokumentującą wydanie opakowań.

Wartość netto: 145,00 PLN <500 (sztuk butelek) x 0,29 PLN (cena kaucyjna netto)>

VAT: 31,90 PLN

W dniu 10 maja 2009 r. dystrybutor zwróci Spółce 300 sztuk butelek.

Spółka wystawi fakturę korygującą do faktury nr 1 dokumentującej wydanie opakowań.

Wartość netto - 87,00 PLN <300 (sztuk butelek) x 0,29 PLN (cena kaucyjna netto)>

VAT - 19,14 PLN

W dniu 30 maja 2009 r. dystrybutor odda 250 sztuk butelek.

Spółka wystawi kolejną fakturę korygującą do faktury nr 1 dokumentującej wydanie opakowań.

Poprzez wystawienie korekty zostanie rozliczone 200 sztuk butelek.

Wartość netto: - 58,00 PLN <200 (sztuk butelek) x 0,29 PLN (cena kaucyjna netto)>

VAT - 12,76 PLN

Ponieważ dystrybutor zwrócił o 50 sztuk więcej butelek niż pobrał, to wystawi on fakturę VAT,

dokumentująca przekazanie butelek do Spółki.

Wartość netto 14,50 PLN <50 (sztuk butelek) x 0,29 PLN (cena kaucyjna netto)>

VAT 3,19 PLN

Spółka rozliczy w deklaracji podatek naliczony wynikający z tej faktury.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

Czy Spółka w dniu sprzedaży piwa w opakowaniu zwrotnym powinna opodatkować czynność niezwrócenia opakowań w terminie w sytuacji gdy termin zwrotu jest określony na dzień wydania opakowań.

Czy w przypadku zwrotu opakowań po dniu ich wydania (terminie zwrotu), Spółka powinna wystawić fakturę korygującą dokumentującą zwrot opakowań.

Czy w sytuacji, gdy dystrybutor lub supermarket zwróci więcej opakowań niż pobrał i wystawi fakturę dokumentującą przekazanie opakowań Spółce, Spółka ma sprawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktury wystawionej przez dystrybutora lub sieć.

Zdaniem wnioskodawcy planowane nowe zasady obrotu opakowaniami zwrotnymi są zgodne z obowiązującymi przepisami o VAT.

Spółka stoi na stanowisku, że w przypadku ustalenia terminu zwrotu opakowań na dzień wydania piwa w opakowaniu zwrotnym, następuje czynność określona w § 19 rozporządzenia o VAT, czyli niezwrócenie opakowań w terminie. Natomiast w sytuacji zwrotu opakowania następuje możliwość korekty VAT na podstawie art. 29 ust. 4 ustawy o VAT.

W sytuacji zwrotu opakowań przez kontrahenta w większej ilości niż przez niego została pobrana następuje czynność zrównana z dostawą towarów. W związku z powyższym Spółka ma prawo do odliczenia podatku VAT na podstawie art. 86 ust. 1 i ust. 2 pkt 1a.

W myśl art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, w zakresie, w jakim towary i usługi wykorzystywane są do wykonywania czynności opodatkowanych podatnikowi, przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Sprzedaż piwa podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, w związku z powyższym VAT naliczony wynikający z faktur wystawionych przez dystrybutora (sieć) dokumentujących zwrot z rynku opakowań ponad wydaną klientowi ilość, podlega odliczeniu przez Spółkę, ponieważ czynność ta związana jest ze sprzedażą piwa.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionych zdarzeń przyszłych uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą "opodatkowaniu tym podatkiem podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju".

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Przez świadczenie usług natomiast, stosownie do art. 8 ust. 1 ustawy, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ustawy.

Natomiast zgodnie z art. 86 ust. 1 i 2 pkt 1a ustawy "w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7:

suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika:

z tytułu nabycia towarów i usług".

Zgodnie z § 16 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 212, poz. 1337), obowiązującego od dnia 1 grudnia 2008 r. (i stanowiącego odpowiednik wcześniej obowiązującego § 19 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług), jeżeli podatnik sprzedał towar w opakowaniu zwrotnym, pobierając lub określając w umowie za to opakowanie kaucję, wartości opakowania nie uwzględnia się w treści faktury dokumentującej sprzedaż.

W przypadku niezwrócenia opakowań zwrotnych przez nabywcę, sprzedawca jest obowiązany wystawić fakturę dokumentującą kwotę należności z tytułu niezwróconych opakowań. Zgodnie z § 16 ust. 2 obecnie obowiązującego rozporządzenia, fakturę tę należy wystawić nie później niż 7 dnia od dnia, w którym opakowania, zgodnie z umową, winny być zwrócone. Jeżeli natomiast w umowie nie określono terminu zwrotu opakowań, fakturę wystawia się nie później niż 60 dnia od dnia wydania opakowań zwrotnych.

Z powołanych powyżej przepisów wynika, iż opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega wydanie opakowań, które nie zostały następnie zwrócone w przewidzianym terminie. Fakturę wystawia się za należności z tytułu niezwrócenia przez odbiorcę opakowań.

Opakowania te podlegają wówczas opodatkowaniu na zasadach ogólnych tj. tak jak dostawa innych towarów, a ich wydanie udokumentowane jest fakturą VAT. Wartość wydanych opakowań stanowi obrót zgodnie z art. 29 ust. 1 ww. ustawy, w myśl którego obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy.

Jeżeli po objęciu opodatkowaniem (wystawieniu faktury) opakowań zwrotnych niezwróconych przez odbiorcę w terminie, czyli uznanych za sprzedane temu odbiorcy, opakowania te powrócą jednak - po terminie ich zwrotu - do sprzedawcy, to sprzedawca wystawia fakturę korygującą do faktury dokumentującej ich sprzedaż. Zastosowanie ma wówczas przepis art. 29 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług, zgodnie z którym obrót zmniejsza się o kwoty udokumentowanych, prawnie dopuszczalnych i obowiązkowych rabatów (bonifikat, opustów, uznanych reklamacji i skont), i o wartość zwróconych towarów, zwróconych kwot nienależnych w rozumieniu przepisów o cenach oraz zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze, a także kwot wynikających z dokonanych korekt faktur.

Z przedstawionych we wniosku zdarzeń przyszłych wynika, iż Wnioskodawca chce zawrzeć z częścią swoich odbiorców piwa umowy, w których odbiorcy zobowiążą się do zwrotu opakowań w tym samym dniu, w którym opakowania zostaną im wydane. Jeżeli w dniu sprzedaży piwa w opakowaniach zwrotnych, opakowania te nie zostaną zwrócone Wnioskodawcy, to Wnioskodawca nie później niż w ciągu 7 dni od dnia sprzedaży piwa w opakowaniu zwrotnym, wystawi fakturę dokumentującą kwotę należności za niezwrócone opakowania, w treści której, pod pozycją nazwa towaru zostaną wyszczególnione wydane i niezwrócone opakowania a do wartości opakowań zostanie doliczony podatek od towarów i usług. Faktura będzie traktowana jak faktura dokumentująca dostawę wydanych i niezwróconych opakowań.

Zasady obrotu opakowaniami zwrotnymi, które Wnioskodawca zamierza wprowadzić zgodne są z regulacją zawartą w § 16 obowiązującego od dnia 1 grudnia 2008 r. rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. W świetle tej regulacji nie ma żadnych ograniczeń odnośnie terminów zwrotu opakowań, wprowadzanych do umów zawieranych z odbiorcami.

W przypadku, gdy opakowania nie zostaną zwrócone przez nabywców, należy uznać, iż nastąpiła dostawa tychże opakowań zwrotnych, przez którą zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Kwota należna z tytułu dostawy towaru (opakowania), podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na zasadach ogólnych.

W związku z tym, niezwrócenie opakowań w terminie określonym umową, nałoży na Wnioskodawcę obowiązek wystawienia faktury VAT, dokumentującej kwotę należności z tytułu niezwróconych opakowań, w terminie 7 dni od dnia, w którym umowa przewidywała ich zwrot.

W przypadku późniejszego (po terminie określonym umową) zwrotu opakowań przez nabywcę, przepisy podatkowe umożliwiają wystawienie faktury korygującej według ogólnych zasad dotyczących zwrotu towaru.

Natomiast w przypadku, gdy dystrybutor lub supermarket będzie chciał zwrócić więcej opakowań niż została mu sprzedana to będzie zobowiązany do wystawienia faktury dokumentującej sprzedaż opakowań Spółce, a Spółka będzie miała prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktury wystawionej przez dystrybutora lub sieć na podstawie art. 86 ust. 1 i 2 pkt 1a ustawy o podatku od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy zdarzeń przyszłych przedstawionych przez wnioskodawcę i stanu prawnego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku ul. 1 Maja 10 09-402 Płock

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl