IPPP1-443-205/11-4/JL - Wyłączenie z opodatkowania podatkiem VAT czynności wniesienia aportu do spółki z o.o.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 26 kwietnia 2011 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP1-443-205/11-4/JL Wyłączenie z opodatkowania podatkiem VAT czynności wniesienia aportu do spółki z o.o.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 28 stycznia 2011 r. (data wpływu 7 lutego 2011 r.) - uzupełnionym w dniu 28 marca 2011 r. na wezwanie organu z dnia 8 marca 2011 r. - o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania aportu przedsiębiorstwa - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 lutego 2011 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania aportu przedsiębiorstwa.

Wniosek uzupełniony został w dniu 28 marca 2011 r. pismem będącym odpowiedzią na wezwanie organu z dnia 8 marca 2011 r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka cywilna prowadzi działalność gospodarczą polegającą na wynajmie, na podstawie umowy najmu, hali na rzecz firmy produkcyjnej czerpiąc z tego przychody w formie czynszu. Hala została wniesiona do Spółki przez jej wspólników jako wkład. Mając na uwadze, że spółka cywilna nie posiada podmiotowości prawnej to Spółka nie jest prawnym właścicielem hali - hala jest przedmiotem współwłasności łącznej wspólników Spółki. Jako wynajmujący Spółka prowadzi bieżący nadzór nad halą produkcyjną i jej stanem technicznym oraz zapewnia dostawy mediów (energia elektryczna itp.) dzięki umowom zawartym z dostawcami mediów. Spółka posiada także własny rachunek bankowy, na który trafiają przychody z czynszu. W związku ze zmieniającymi się warunkami rynkowymi wspólnicy Spółki zamierzają dokonać zmiany formy prawnej jej działalności. W tym celu zamierzają wnieść cały majątek Spółki rozumiany jako ogół składników materialnych i niematerialnych majątku Spółki, czyli halę produkcyjną wraz z prawami i obowiązkami wynikającymi z umowy najmu oraz innych umów zawartych przez Spółkę aportem do spółki z o.o.

Ponadto w uzupełnieniu wniosku Spółka doprecyzowała przedstawione zdarzenie przyszłe wskazując, że przedmiotem planowanego aportu będzie ogół składników majątkowych spółki cywilnej w szczególności własność nieruchomości (hala) oraz ruchomości (środki pieniężne, ruchomości znajdujące się na terenie hali), prawa wynikające z umów wynajmu hali, umów z dostawcami mediów, ewentualne wierzytelności wobec najemcy, księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Ze względu na specyfikę prowadzonej działalności spółka cywilna nie posiada koncesji, licencji ani patentów.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w sytuacji, gdy przedmiotem aportu do spółki z o.o. będzie cały majątek Spółki rozumiany jako ogół aktywów i pasywów Spółki czyli hala produkcyjna wraz z prawami i obowiązkami wynikającymi z umowy najmu oraz innych umów zawartych przez Spółkę transakcja ta będzie podlegać podatkowi VAT.

Zdaniem Wnioskodawcy w sytuacji, gdy przedmiotem aportu do Spółki z o.o. będzie cały majątek Spółki rozumiany jako ogół aktywów i pasywów Spółki czyli hala produkcyjna wraz z prawami i obowiązkami wynikającymi z umowy najmu oraz innych umów zawartych przez Spółkę, przedmiotem transakcji będzie przedsiębiorstwo i transakcja ta jako zbycie przedsiębiorstwa nie będzie podlegać podatkowi VAT.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej "ustawą" - opodatkowaniu podatkiem od towarów usług, zwanym dalej "podatkiem", podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez dostawę towarów - w myśl art. 7 ust. 1 ustawy - rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy, przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Pojęcie "transakcji zbycia" należy rozumieć w sposób zbliżony do terminu "dostawy towarów" w ujęciu art. 7 ust. 1 ustawy, tzn. "zbycie" obejmuje wszelkie czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania przedmiotem jak właściciel, np. sprzedaż, zamianę, darowiznę, przeniesienie własności w formie wkładu niepieniężnego, czyli aportu. Zbycie przedsiębiorstwa podlega zasadzie swobody umów, a więc może nastąpić na podstawie każdej czynności rozporządzającej.

Ustawa o podatku od towarów i usług nie definiuje pojęcia przedsiębiorstwa. Przedmiotową definicję zawiera art. 55#185; ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.), który stanowi, że przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej.

Obejmuje ono w szczególności:

1.

oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);

2.

własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;

3.

prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;

4.

wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;

5.

koncesje, licencje i zezwolenia;

6.

patenty i inne prawa własności przemysłowej;

7.

majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;

8.

tajemnice przedsiębiorstwa;

9.

księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Jak wynika z powyższego, składniki materialne i niematerialne wchodzące w skład przedsiębiorstwa powinny pozostawać ze sobą we wzajemnych relacjach w ten sposób, iż można mówić o nich jako o zespole, a nie zbiorze pewnych elementów. Istotne jest, aby w zbywanym przedsiębiorstwie zachowane zostały funkcjonalne związki pomiędzy poszczególnymi składnikami tak, żeby przekazana masa mogła posłużyć kontynuowaniu określonej działalności gospodarczej.

Ze względu na specyfikę prowadzonej działalności spółka cywilna nie posiada koncesji, licencji ani patentów. Brak tych elementów nie może jednak stanowić przeszkody w uznaniu ogółu składników majątkowych spółki cywilnej za przedsiębiorstwo. W tym miejscu należy zwrócić uwagę, że art. 55 (1) Kodeksu cywilnego wymienia przykładowo składniki majątkowe, które mogą wchodzić w skład przedsiębiorstwa. Użyte w ww. artykule określenie "w szczególności" wskazuje jedynie na przykładowe wyliczenie składników przedsiębiorstwa. Oznacza to, że z jednej strony w jego skład mogą wchodzić inne elementy, niewymienione w tym artykule, a z drugiej brak któregokolwiek z tych elementów nie musi pozbawiać zespołu rzeczy i praw przymiotu przedsiębiorstwa. Najistotniejszym jest to, że majątek składa się ze składników materialnych (hala produkcyjna) i niematerialnych (prawa wynikające z umów najmu, rachunek bankowy ze zgromadzonymi środkami pieniężnymi), które niewątpliwie stanowią zorganizowany zespół umożliwiający efektywne prowadzenie działalności gospodarczej, na co wskazują generowane przez spółkę przychody.

Spółka nadmienia również, że w odniesieniu do tego samego stanu faktycznego Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacjach wydanych na gruncie przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych dnia 11 marca 2011 r. (sygn. IPPB1/415-129/11-2/EC, IPPB1/415-130/11-2/EC) uznał, że cały majątek spółki cywilnej, który ma być przedmiotem aportu, stanowi przedsiębiorstwo. Warto podkreślić, że definicje przedsiębiorstwa dla celów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i ustawy VAT są identyczne.

Majątek Spółki składa się ze składników materialnych (hala produkcyjna) oraz składników niematerialnych (prawa wynikające z umowy najmu, rachunek bankowy ze zgromadzonymi środkami pieniężnymi), które niewątpliwie stanowią zorganizowany zespół umożliwiający prowadzenie działalności gospodarczej, na co wskazują generowane przez Spółkę przychody. W związku z tym mając na uwadze, że warunki, o których mowa w art. 55 #185; Kodeksu cywilnego, zostaną spełnione, to wniesienie aportem całego majątku Spółki będącego przedsiębiorstwem do spółki z o.o. nie będzie podlegało podatkowi VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl