IPPP1-443-2003/08/MP

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 13 stycznia 2009 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP1-443-2003/08/MP

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 28 października 2008 r. (data wpływu 31 października 2008 r.) uzupełniony pismem z dnia 29 grudnia 2008 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczące podatku od towarów i usług w zakresie możliwości odzyskania podatku VAT - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 31 października 2008 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczący podatku od towarów i usług w zakresie możliwości odzyskania podatku VAT.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Miasto w ramach infrastruktury edukacyjnej wybudowało salę sportową przy szkole podstawowej i zamierza ubiegać się o refundację kosztów realizacji projektu pod nazwą "Poprawa stanu infrastruktury edukacyjnej w K. poprzez budowę sali sportowej przy Szkole Podstawowej ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa........ W ramach zadania wybudowano salę sportową wraz z infrastrukturą towarzyszącą (droga dojazdowa oraz kotłownia gazowa) przy Szkole Podstawowej w K. Powstała sala sportowa jest obiektem sportowym przeznaczonym do prowadzenia szkolnych zajęć sportowych, który przystosowany jest jednocześnie do pełnienia roli wielofunkcyjnego ośrodka rekreacyjno-sportowego oraz do organizowania imprez środowiskowych. Budynek sali sportowej jest parterowy, niepodpiwniczony jednoprzestrzenny z antresolą-galerią. Powierzchnia użytkowa budynku wynosi 1.087,2 m#178;. Kubatura budynku sali sportowej wynosi 7.650,0 m#179;. Wymiary budynku to: szerokość - 26,14 m, długość 51,73 m oraz wysokość 10,35 m. Wielkość boiska głównego na sali sportowej wynosi 17 x 32 m. Boisko to przeznaczone jest dla następujących gier zespołowych: piłki koszykowej, piłki siatkowej, tenisa oraz piłki ręcznej. Pomieszczenia ogólne, zaplecza, sale pomocnicze i pomieszczenia techniczne zlokalizowane są wzdłuż trzech boków sali sportowej. Na etapie budowlanym inwestycja realizowana była przez Miasto czyli przez jednostkę samorządu terytorialnego. Po zakończeniu budowy na etapie eksploatacyjnym obiekt nadal stanowić będzie własność miasta. Bieżący zarząd oraz bieżąca eksploatacja należały będą do dyrektora placówki oświatowej.

Ponadto Zainteresowany poinformował, iż inwestycja (sala sportowa wraz z infrastrukturą towarzyszącą) przekazana zostanie nieodpłatnie na etapie eksploatacyjnym w trwały zarząd jednostce budżetowej - Szkole Podstawowej. Sala gimnastyczna będzie wynajmowana w godzinach pozalekcyjnych. Wynajem obejmował będzie 10 godzin lekcyjnych w tygodniu. W głównej mierze będzie ona jednak wykorzystywana przez uczniów Szkoły Podstawowej w K. do prowadzenia zajęć sportowo - rekreacyjnych. Zatem sala sportowa będzie służyła do wykonywania czynności opodatkowanych, a przychody z tytułu najmu sali bezpośrednio będzie uzyskiwała szkoła. Pomoc finansowa na realizację projektu pochodząca z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, o którą Miasto K. wnioskuje w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa....... nie jest pomocą w rozumieniu § 6 ust. 3 i 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonywania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 z późn. zm.). Zainteresowany we wniosku wskazuje przepis art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, jako przepis prawa podatkowego będący przedmiotem interpretacji indywidualnej.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy przypadku ubiegania się o dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa....... projektu "Poprawa stanu infrastruktury edukacyjnej w K. poprzez budowę sali sportowej przy Szkole Podstawowej" Miasto K. nie będzie miało możliwości odzyskania podatku VAT.

Stanowisko Wnioskodawcy.

W ocenie Wnioskodawcy, koszt podatku VAT kwalifikuje się do współfinansowania ze środków pomocowych Unii Europejskiej tylko wówczas, gdy został faktycznie i ostatecznie poniesiony przez beneficjenta i nie może zostać odzyskany tzn. beneficjent nie ma możliwości do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego lub ubiegania się o zwrot VAT. Aktem prawnym obowiązującym w tym zakresie w naszym kraju jest ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług. Zagadnienie dotyczące kwalifikowalności podatku VAT sprowadza się więc do odpowiedzi na pytanie czy w świetle wymienionej wyżej ustawy istnieje możliwość odliczenia podatku VAT przez jednostkę samorządu terytorialnego czy też nie. Miasto K. zrealizowało projekt pn. "Poprawa stanu infrastruktury edukacyjnej w Mieście K. poprzez budowę sali sportowej przy Szkole Podstawowej " i zamierza ubiegać się o refundację kosztów budowy ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa....... Wykonanie prac budowlanych Miasto zleciło wyłonionym w trybie prawa zamówień publicznych wykonawcom, mającym prawo i możliwość odliczania podatku od towarów i usług. Natomiast możliwości takiej nie posiada samo Miasto, które ostatecznie ponosi koszt podatku od towarów i usług opłacając wystawione przez wykonawców faktury. Po zakończeniu realizacji inwestycji prawo własności obiektu nie przechodzi na żaden inny podmiot. Pozostaje on własnością beneficjenta czyli jednostki samorządu terytorialnego, a jedynie zarząd mieniem komunalnym i bieżąca eksploatacja powierzona będzie dyrektorowi placówki oświatowej. Przy tak ukształtowanym stosunku właścicielsko-zarządczym Miasto jako beneficjent pomocy unijnej nie będzie miało możliwości odliczenia podatku VAT. Podatek ten zatem przy ubieganiu się o dofinansowanie projektu ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa....... będzie kosztem kwalifikowanym.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Ponadto wskazuje się, iż organy podatkowe nie są kompetentne do rozstrzygania wątpliwości podatników odnośnie możliwości zaliczania wartości podatku od towarów i usług do kosztów kwalifikowanych. Kwestię tę rozstrzygają bowiem przepisy regulujące zasady korzystania ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Złożenie przez Wnioskodawcę fałszywego oświadczenia, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej - powoduje, iż niniejsza interpretacja indywidualna nie wywołuje skutków prawnych (art. 14b § 4 ustawy - Ordynacja podatkowa).

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, ul. Piotrkowska 135, 90-434 Łódź po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl