IPPP1-443-1957/08-2/MP

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 13 stycznia 2009 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP1-443-1957/08-2/MP

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 20.10 2008 r. (data wpływu 21 października 2008 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania dostawy samochodów osobowych wykupionych z leasingu - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 października 2008 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania dostawy samochodów osobowych wykupionych z leasingu.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka od października 2005 r. na podstawie umowy leasingu operacyjnego użytkowała dwa samochody osobowe. Zgodnie z obowiązującymi w tym okresie przepisami Spółce nie przysługiwało prawo do VAT naliczonego od faktur zakupowych za kolejne miesiące - raty leasingowe. W miesiącu październiku tego roku, Spółka w ramach umowy z leasingowadcą po zakończeniu leasingu przyjęła samochody do ewidencji środków trwałych. W związku z użytkowaniem jeszcze kilku innych samochodów na podstawie leasingu operacyjnego, Spółka zamierza sprzedać te samochody osobowe.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

* czy na fakturze sprzedaży stawka VAT to - sprzedaż zwolniona.

Zdaniem Wnioskodawcy, właściwa stawka VAT to sprzedaż zwolniona wynikająca ze zwolnień przedmiotowych ustawy (do okresu użytkowania wlicza się także okres leasingu). Stanowisko takie potwierdza interpretacja indywidualna z dnia 26 marca 2008 r. Nr IPPP1-443-463/08-2/RK.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), opodatkowaniu tym podatkiem podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez dostawę towarów, w myśl art. 7 ust. 1 ww. ustawy rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy, podstawowa stawka podatku od towarów i usług wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Zgodnie z obowiązującym od dnia 1 stycznia 2009 r. brzmieniem art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług, zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Przez towary używane, o których mowa w ust. 1 pkt 2, rozumie się ruchomości, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku po nabyciu prawa do rozporządzania tymi towarami jak właściciel - art. 43 ust. 2 pkt 2 ww. ustawy, w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 stycznia 2009 r.

Do sprzedaży samochodów odnosi się również § 13 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 212, poz. 1336). Zgodnie z tym przepisem, zwalnia się od podatku dostawę samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, przez podatników, którym przy ich nabyciu przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego, o którym mowa w art. 86 ust. 3 ustawy, jeżeli te samochody i pojazdy są towarami używanymi w rozumieniu art. 43 ust. 2 ustawy.

Leasing operacyjny jest umową, na podstawie której leasingobiorca nabywa jedynie prawo do korzystania z przedmiotu leasingu, a formą wynagrodzenia za powyższą usługę jest czynsz. W świetle ustawy o podatku od towarów i usług leasing operacyjny jest usługą. Po zakończeniu okresu trwania umowy leasingu operacyjnego - jednym z wariantów jest sprzedaż przedmiotu umowy leasingobiorcy. Opcja wykupu samochodu będącego przedmiotem umowy leasingu operacyjnego jest uprawnieniem, z którego leasingobiorca może skorzystać, lecz nie musi.

Zatem, należy przyjąć, że wykup przedmiotu leasingu jest odrębną czynnością - dostawą towaru - niezwiązaną z samą umową leasingu, co do której przysługuje podatnikowi prawo do odliczenia podatku określonego w art. 86 ust. 3, z uwzględnieniem warunku, o którym mowa w art. 86 ust. 1 ustawy o VAT. Dopiero w chwili wykupu towaru będącego przedmiotem leasingu, leasingobiorca nabywa prawo do rozporządzania tym towarem jak właściciel.

Z przedstawionych okoliczności sprawy wynika, że Spółka od października 2005 r. na podstawie umowy leasingu operacyjnego użytkowała dwa samochody osobowe. Spółce nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego od rat leasingowych. Po zakończeniu umowy leasingu, w październiku 2008 r. Spółka przyjęła te samochody do ewidencji środków trwałych. Obecnie Spółka zamierza sprzedać ww. samochody.

W świetle przepisów obowiązujących do dnia 31 grudnia 2008 r. (art. 43 ust. 1 pkt 2, art. 42 ust. 2 pkt 2) samochody, które Spółka zamierza sprzedać spełniały definicję towaru używanego. W trakcie trwania leasingu były one użytkowane dłużej niż pół roku, a okres eksploatacji samochodów w czasie trwania umowy leasingu operacyjnego wliczany był do okresu używania samochodu. W przedstawionych przez Spółkę okolicznościach sprawy, mogła ona traktować przedmiotowe samochody jako towar używany i tym samym miała prawo do zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług.

Mając natomiast na uwadze powołane powyżej przepisy prawa podatkowego, obowiązujące od dnia 1 stycznia 2009 r. należy stwierdzić, iż Wnioskodawca, dokonując sprzedaży samochodów nie będzie mógł korzystać ze zwolnienia od podatku od towarów i usług. Spółka nabyła prawo do rozporządzania towarami jak właściciel w chwili wykupu samochodów będących przedmiotem leasingu operacyjnego (październik 2008 r.). W świetle obecnie obowiązujących przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, w szczególności art. 43 ust. 2 pkt 2. przedmiotowe samochody osobowe nie spełniają definicji towaru używanego.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl