IPPP1/443-1884/08-3/AW

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 21 listopada 2008 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP1/443-1884/08-3/AW

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 30 września 2008 r. (data wpływu 3 października 2008 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia stawki podatku VAT dla usług polegających na obróbce i montażu elementów z kamienia naturalnego w obiektach budownictwa mieszkaniowego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 października 2008 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia stawki podatku VAT dla usług polegających na obróbce i montażu elementów z kamienia naturalnego w obiektach budownictwa mieszkaniowego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Spółka "D" jest czynnym podatnikiem podatku VAT. Prowadzi działalność w zakresie handlu przędzą i kamieniem naturalnym. Dodatkowo w lipcu 2007 r. spółka "D" rozpoczęła działalność w zakresie obróbki i montażu elementów z kamienia naturalnego (granit, marmur, trawertyn, piaskowiec) tj. parapetów, blatów, obudowy kominków, stopni i podstopni, płytek podłogowych i ściennych itp.

Usługi montażu Spółka wykonuje zarówno we własnym zakresie jak i z wykorzystaniem podwykonawców.

Część zamówień dotyczy dostawy elementów kamiennych wraz z montażem na cele związane z budownictwem mieszkaniowym sklasyfikowanym w PKOB 111 lub PKOB 112.

W tym zakresie, ponieważ Spółka miała trudności z zakwalifikowaniem, czy ma do czynienia z dostawą materiałów budowlanych opodatkowaną stawką 22%, czy też usługą budowlano -

montażową opodatkowaną stawką 7%, zwróciła się do Urzędu Statystycznego w Łodzi z prośbą o pomoc w odpowiednim zakwalifikowaniu naszej działalności w tym zakresie.

Urząd Statystyczny podał, że:

* sprzedaż elementów kamiennych z montażem dokonana przez producentów tych elementów mieści się w zakresie grupowania PKWiU 26.70.12 - "Kamienie ozdobne lub budowlane, poddane obróbce, pozostałe i wyroby z nich pozostałe granulki i proszek z naturalnego kamienia sztucznie barwione; wyroby z łupków scalonych";

* natomiast sprzedaż elementów z kamienia wraz z montażem przez podmiot niebędący producentem tych elementów w PKWiU 45.4 "Roboty budowlane wykończeniowe".

Bazując na interpretacji Urzędu Statystycznego w Łodzi, w zakresie sprzedaży elementów kamiennych wraz z montażem na cele związane z budownictwem mieszkaniowym sklasyfikowanym w PKOB 111 lub PKOB 112, Spółka stosuje następujące stawki VAT:

* 22% - w odniesieniu do dostawy wraz z montażem elementów kamiennych obrobionych we własnym zakresie.

* 7% - w odniesieniu do dostawy wraz z montażem elementów kamiennych zakupionych u innych producentów.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1.

Czy Spółka postępuje właściwie stosując stawkę 7% przy sprzedaży wraz z montażem zakupionych, gotowych elementów kamiennych do obiektów budownictwa mieszkaniowego zgodnie z PKOB 111 lub PKOB 112.

2.

Czy Spółka postępuje właściwie stosując stawkę 22% przy sprzedaży wraz z montażem elementów kamiennych obrobionych we własnym zakresie do obiektów budownictwa mieszkaniowego - zgodnie z PKOB 111 lub PKOB 112, czy może może również w tym przypadku stosować stawkę 7%.

3.

Czy dla ustalenia właściwej stawki VAT w zakresie sprzedaży wraz z montażem elementów kamiennych obrabianym we własnym zakresie lub zakupionych gotowych elementów do obiektów budownictwa mieszkaniowego - zgodnie z PKOB 111 lub PKOB 112 ma znaczenie, czy montaż wykonujemy samodzielnie, czy z wykorzystaniem podwykonawców.

Zdaniem Wnioskodawcy:

Jedną z działalności, którą prowadzi spółka "D" jest działalność polegająca na sprzedaży elementów z kamienia wraz z ich montażem w obiektach budownictwa mieszkaniowego sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 11 PKOB 111 lub PKOB 112.

Dla rozstrzygnięcia, jaka stawka podatku od towarów i usług jest właściwa dla czynności wykonywanych przez Spółkę, istotne jest ustalenie, czy w danym przypadku mamy do czynienia z dostawą materiałów budowlanych, czy też usługą budowlano - montażową z użyciem materiałów.

Towary i usługi zgodnie z art. 2 pkt 6 oraz art. 8 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług są identyfikowane w oparciu o przepisy o statystyce publicznej.

Mając na uwadze opinię Urzędu Statystycznego, dotyczącą kwalifikowania naszej działalności w zakresie sprzedaży elementów kamiennych wraz z montażem, Spółka postępuje prawidłowo stosując stawkę 22% przy sprzedaży elementów kamiennych z montażem wyrobów własnej produkcji, a 7% przy sprzedaży i montażu zakupionych gotowych elementów bez względu czy montaż jest wykonywany siłami własnymi, czy przez podwykonawców.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) - zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej "podatkiem", podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przy czym przez dostawę towarów zasadniczo rozumie się zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy, przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, zaś przez świadczenie usług zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy. W myśl art. 8 ust. 3 ustawy, usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych i usług turystyki, o których mowa w art. 119.

Analiza treści wyżej przytoczonych przepisów (art. 7 i art. 8 ustawy) prowadzi do wniosku, że konkretne świadczenia wykonywane przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności gospodarczej mogą być albo dostawą towarów, albo świadczeniem usług. Wyznacznikiem tego, czy dana czynność jest dostawą towarów, czy świadczeniem usług jest jej istota prawna oraz sposób odniesienia do towaru w kontekście regulacji zawartych w klasyfikacji statystycznej.

Klasyfikacją, do której odwołują się przepisy ustawy o podatku od towarów i usług, jest Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług (PKWiU). Zgodnie z § 2 pkt 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 6 kwietnia 2004 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (Dz. U. Nr 89, poz. 844 z późn. zm.), do celów podatku od towarów i usług stosuje się Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług, o której mowa w § 3, tj. wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r. (Dz. U. Nr 42, poz. 264 z późn. zm.), nie dłużej jednak niż do 31 grudnia 2008 r.

Według dyspozycji art. 41 ust. 1 ustawy stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

W myśl dyspozycji art. 41 ust. 2 ustawy dla towarów i usług, wymieniowych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7%, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1.

Zgodnie z art. 41 ust. 12; 12 a-c ustawy, stawkę podatku o której mowa w ust. 2, stosuje się do dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich części zaliczanych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym. Przez budownictwo objęte społecznym programem mieszkaniowym rozumie się obiekty budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych, oraz lokale mieszkalne w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 12, a także obiekty sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w klasie ex 1264 - wyłącznie budynki instytucji ochrony zdrowia świadczących usługi zakwaterowania z opieką lekarską i pielęgniarską, zwłaszcza dla ludzi starszych i niepełnosprawnych, z zastrzeżeniem ust. 12b;

Do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym określonego w ust. 12a nie zalicza się:

1.

budynków mieszkalnych jednorodzinnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 300 m2;

2.

lokali mieszkalnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 150 m2;

W przypadku budownictwa mieszkaniowego o powierzchni przekraczającej limity określone w ust. 12b stawkę podatku, o której mowa w ust. 2, stosuje się tylko do części podstawy opodatkowania odpowiadającej udziałowi powierzchni użytkowej kwalifikującej do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym w całkowitej powierzchni użytkowej.

Natomiast zgodnie z § 5 ust. 1a pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 97, poz. 970 z póżn. zm), stawkę podatku wymienioną w art. 41 ust. 1 ustawy obniża się do wysokości 7% również w odniesieniu do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych dotyczących obiektów budownictwa mieszkaniowego, o których mowa w art. 2 pkt 12 ustawy, lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych, oraz lokali mieszkalnych w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 12, a także obiektów sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w klasie ex 1264 - wyłącznie budynki instytucji ochrony zdrowia świadczących usługi zakwaterowania z opieką lekarską i pielęgniarską, zwłaszcza dla ludzi starszych i niepełnosprawnych.

Przez obiekty budownictwa mieszkaniowego zgodnie z art. 2 pkt 12 ustawy - rozumie się budynki mieszkalne stałego zamieszkania sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 11.

Przez towary, w myśl art. 2 pkt 6 ustawy, rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Z analizy przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca prowadzi działalność w zakresie handlu przędzą i kamieniem naturalnym. Od lipca 2007 r. Spółka rozpoczęła również działalność w zakresie obróbki i montażu elementów z kamienia naturalnego. Powyższe usługi Spółka świadczy we własnym zakresie oraz korzysta z usług podwykonawców. Niniejsze usługi zgodnie z oświadczeniem Wnioskodawcy będą również świadczone w obiektach budownictwa mieszkaniowego sklasyfikowanych w PKOB w dziale 111 lub 112. Z uwagi na wątpliwości Wnioskodawcy odnośnie właściwego zaklasyfikowania prowadzonej w tym zakresie działalności, Spółka zwróciła się do Urzędu Statystycznego o pomoc w odpowiednim jej zakwalifikowaniu.

Urząd Statystyczny jako organ uprawniony do dokonania klasyfikacji prowadzonej działalności orzekł, iż:

* sprzedaż elementów kamiennych wraz z montażem dokonana przez producenta tych elementów winna być sklasyfikowana w grupowaniu PKWiU 26.70.12

* sprzedaż elementów kamiennych wraz z montażem dokonana przez podmiot niebędący producentem tych elementów winna być sklasyfikowana w grupowaniu PKWiU 45.4.

Zakres wykonywanych przez Wnioskodawcę prac będzie obejmował zarówno wykonanie usługi jak i dostarczenie materiałów niezbędnych do jej realizacji. Materiały z których korzysta Wnioskodawca przy świadczeniu usługi montażu będą gotowymi elementami zakupionymi od producentów lub wyrobami własnej produkcji.

Dokonana przez Urząd Statystyczny klasyfikacja dostawy elementów kamiennych wyprodukowanych przez Wnioskodawcę we własnym zakresie (poddanych obróbce) oraz ich montaż w obiektach budownictwa mieszkaniowego (PKOB 111 i 112) w grupowaniu PKWiU 26.70.12 powoduje, że powyższa czynność w całości zaliczona została do dostawy towarów sklasyfikowanych w ww. grupowaniu statystycznym. Skutkuje to tym, iż Wnioskodawca obowiązany jest opodatkować ich dostawę oraz montaż 22% stawką VAT.

Z powyższego wynika, że jeżeli producent montuje lub instaluje wyrób własny, a jego czynność klasyfikowana jest w grupowaniu obejmującym dany wyrób. Na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług skutkuje to tym, iż czynność ta stanowi dostawę towarów, a nie usługę. W konsekwencji prawidłową stawką podatku jest w takim przypadku stawka przypisana do dostawy towaru, tj. 22%.

Zatem, należy stwierdzić, iż montaż elementów z kamienia naturalnego wyprodukowanych (obrobionych) przez Spółkę i przez nią montowanych sklasyfikowanych w grupowaniu PKWiU 26.70.12, należy traktować jako dostawę towarów i tym samym opodatkować stawką właściwą dla dostawy danego towaru, czyli stawką 22%.

Obniżona do 7% stawka podatku przewidziana jest obecnie jedynie dla usług budowlanych (PKWiU 45) oraz dostawy obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, nie dotyczy natomiast dostawy materiałów budowlanych, zatem zastosowanie prawidłowej stawki podatku wymaga ustalenia czy podatnik dokonuje dostawy towarów, czy też świadczy usługę.

Dla rozstrzygnięcia, czy preferencyjna 7% stawka podatku od towarów i usług może być zastosowana również dla towarów wykorzystanych przy realizacji robót budowlano - montażowych istotne jest rozstrzygnięcie czy w rozpatrywanym przypadku mamy do czynienia odrębnie z dostawą towarów i świadczeniem usług czy też z usługą budowlano - montażową w budynku mieszkalnym - opodatkowaną w całości obniżoną stawką 7%. O tym czy materiał może wchodzić do wartości usługi, czy też mamy do czynienia z wykonaniem usługi i dostawą towaru decyduje rodzaj czynności i etap na jakim jest ta czynność wykonywana, z czym związana jest określona klasyfikacja statystyczna. W przypadku gdy dana usługa zostanie zaklasyfikowana w całości do grupowania statystycznego PKWiU 45, jako usługa budowlano - montażowe to zgodnie z art. 41 ust. 12 ustawy, § 5 ust. 1 pkt 1a rozporządzenia właściwą stawką dla powyższej usługi będzie 7%.

Dokonana przez Urząd Statystyczny klasyfikacja usługi montażu w obiektach budownictwa mieszkaniowego (PKOB 111 i 112) wraz z dostawą gotowych (zakupionych) elementów kamiennych w grupowaniu PKWiU 45.4 powoduje, że powyższa czynność w całości zaliczona została do usług budowlano - montażowych sklasyfikowanych w ww. grupowaniu statystycznym. Skutkuje to tym, iż Wnioskodawcy będzie przysługiwało prawo do zastosowania obniżonej stawki podatku VAT w wysokości 7% zarówno do świadczonej usługi budowlano - montażowej jak i do dostawy materiałów budowlanych niezbędnych do wykonania powyższej usługi.

Należy ponadto zauważyć, że przepisy podatkowe nie regulują zasad zawierania umów cywilnoprawnych ani nie mają wpływu na ich treść. Treść umowy cywilnoprawnej, zawartej ustnie bądź pisemnie, jest indywidualną sprawą stron, które ją zawierają i zależy od ich uzgodnień. Jeżeli z klientem zostanie zawarta umowa na wykonanie konkretnej usługi budowlano - montażowej sklasyfikowanej w grupowaniu PKWiU 45, to mamy do czynienia z daną usługą i ona jest przedmiotem opodatkowania właściwą stawką podatku VAT.

Ponadto należy zaznaczyć, że bez znaczenia pozostaje fakt, czy Wnioskodawca przy realizacji usługi korzysta z usług podwykonawców, gdyż zasadnicze znaczenie dla kwestii opodatkowania obniżoną 7% stawką ma charakter obiektu, w którym jest świadczona dana usługa (PKOB 11) oraz jej klasyfikacja statystyczna.

Należy ponadto zauważyć, iż tutejszy organ nie jest uprawnionym do dokonywania klasyfikacji statystycznych. Za prawidłową klasyfikację wyrobu lub usługi odpowiedzialny jest producent lub dokonujący dostawy towaru bądź świadczący usługę.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, ul. Piotrkowska 135, 90-434 Łódź po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl