IPPP1/443-1845/08-2/AP

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 8 grudnia 2008 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP1/443-1845/08-2/AP

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Stowarzyszenia, przedstawione we wniosku z dnia 24 września 2008 r. (data wpływu 29 września 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości odzyskania zapłaconego podatku VAT - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 września 2008 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości odzyskania zapłaconego podatku VAT.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wydział Zarządzania Funduszami Europejskimi Urzędu Wojewódzkiego pismem z dnia 9 września 2008 r. znak: aa.00.00000/00/08 zobowiązał Stowarzyszenie X w K... do dostarczenia z właściwego organu podatkowego dokumentu zaświadczającego, czy w odniesieniu do realizowanego projektu beneficjent na możliwość odliczenia podatku VAT w całości lub w części.

Stowarzyszenie X w K... jest organizacją pożytku publicznego zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym w L... XI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru. Zgodnie z zapisem pkt 3 § 9 statutu Stowarzyszenia w 2002 r. utworzono Niepubliczny Zespół Opieki Zdrowotnej Ośrodek Rehabilitacyjno-Terapeutyczny dla Dzieci Niepełnosprawnych, który został zarejestrowany pod Nr 0000000. Ośrodek nie posiada osobowości prawnej. Od czasu zarejestrowania prowadzi czynną rehabilitację 62 dzieci niepełnosprawnych w systemie dziennym. Źródłami finansowania Ośrodka jest kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. Niezależnie od tego Stowarzyszenie pozyskuje środki finansowe z innych źródeł.

1.

W roku 2006 Stowarzyszenie dokonało zakupu: systemu do trójpłaszczyznowej analizy ruchu - urządzenia diagnostyki w rehabilitacji. Z tytułu zakupu systemu do trójpłaszczyznowej analizy ruchu została wystawiona przez dostawcę faktura zawierająca podatek od towarów i usług VAT.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w obecnym stanie prawnym istnieje możliwość odzyskania zapłaconego podatku VAT od zakupionego systemu do trójpłaszczyznowej analizy ruchu.

Zdaniem Wnioskodawcy Stowarzyszenie nie ma podstaw do odliczenia podatku VAT gdyż statutowa działalność w tej części usług nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. Zakup ww. systemu dotyczy nieodpłatnego świadczenia usług w ramach działalności statutowej Stowarzyszenia jako organizacji pożytku publicznego w zakresie rehabilitacji. Ponieważ dochody przedmiotowe są zwolnione z opodatkowania podatkiem dochodowym, Stowarzyszenie nie ma możliwości odzyskania zapłaconego podatku VAT, stąd też zaliczono go do kosztów kwalifikowanych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) - zwanej dalej ustawą o VAT, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Stosownie do art. 15 ust. 1 ww. ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Treść ust. 2 powołanego artykułu wskazuje, iż działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Mając na uwadze powołane przepisy należy stwierdzić, iż aby możliwa była realizacja prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony, nabywane przez podatnika towary lub usługi muszą służyć do wykonywania przez niego czynności podlegających opodatkowaniu. W przedmiotowej sytuacji zgodnie z art. 15 ust. 1 i 2 ww. ustawy w wyniku braku związku nabywanych towarów i usług ze sprzedażą opodatkowaną, podatnik nie ma prawa do obniżenia kwoty podatku należnego.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż w 2006 r. Stowarzyszenie dokonało zakupu systemu do trójpłaszczyznowej analizy ruchu (urządzenia diagnostyki w rehabilitacji). Z tytułu tego zakupu została wystawiona przez dostawcę faktura zawierająca podatek od towarów i usług. Wnioskodawca zaznacza, iż statutowa działalność tej części usług nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, a zakup ww. systemu dotyczy nieodpłatnego świadczenia usług w ramach działalności statutowej Stowarzyszenia jako organizacji pożytku publicznego w zakresie rehabilitacji.

Reasumując, ze względu na fakt, iż realizowana przez Wnioskodawcę inwestycja nie służy wykonywaniu czynności opodatkowanych (nie będzie więc spełniona podstawowa przesłanka warunkująca prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony), Stowarzyszeniu nie przysługuje (w całości lub części) prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony zawarty w wydatkach poniesionych na realizację przedmiotowego zakupu zgodnie z ww. art. 86 ust. 1, a także ubiegania się o zwrot tego podatku zgodnie z art. 87 ust. 1 ww. ustawy o podatku od towarów i usług.

Jednocześnie zaznaczyć należy, iż stwierdzenie Wnioskodawcy, że "Ponieważ dochody przedmiotowe są zwolnione z opodatkowania podatkiem dochodowym, Stowarzyszenie nie ma możliwości odzyskania zapłaconego podatku VAT, stąd też zaliczono go do kosztów kwalifikowanych" nie ma w przedmiotowej sprawie zastosowania, ponieważ niniejsza interpretacja opiera się w całości na uregulowaniach ustawy o podatku od towarów i usług. Ponadto należy zauważyć, iż organy podatkowe nie są kompetentne do rozstrzygania wątpliwości podatników odnośnie możliwości zaliczania wartości podatku od towarów i usług do kosztów kwalifikowanych. Kwestię tę rozstrzygają bowiem przepisy regulujące zasady korzystania ze środków pomocowych. Zasady i przepisy podatkowe przywołane w uzasadnieniu niniejszej interpretacji mogą być jedynie pomocne przy dokonywaniu kwalifikacji, czy podatek VAT w tej sytuacji powinien być kosztem kwalifikowanym.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie, ul. Marii Curie - Skłodowskiej 40, 20-029 Lublin, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl